Nekad je nužno odabrati stranu

Kako su ugledni Osječani godinama u skupim buticima besplatno uzimali robu. Imena su im skrivana, i sud ih je prešutio

Sudilo se voditeljici butika koju sud nikad nije pitao kome je izdavala robu u vrijednosti više od 1,6 milijuna kuna

Na nekoliko tisuća stranica spisa sa suđenja A. S., bivšoj voditeljici osječkih butika Pierre Cardin i Stefanel, koje se na Općinskom i Županjskom sudu u Osijeku razvlačilo više od desetljeća, od podizanja optužnice posljednjeg dana 2002. do pravomoćnosti presude 27. studenoga 2014., ni jednom nije postavljeno pitanje tko su bile osobe kojima je, bez plaćanja, izdavana skupa mondena roba.

”Nikada nisam davala robu svojim poznanicima i prijateljima nego se radi o osobama koje su mi bile naznačene od strane mojih direktora, s tim da mi je rečeno da budem diskretna što se tiče toga. Nikada nisam smjela pred trgovkinjom spominjati imena tih osoba s tim da su neke trgovkinje poznavale viđenije osobe iz grada”, tako je u svoju obranu govorila bivša voditeljica modnih butika u kojima su se besplatno odijevali poznati Osječani iz pravosuđa, policije, tajnih službi…

Sud ne zanimaju tajne iz bilježnice

Suca Mirka Ljubičića, tada na Općinskom, danas na Županijskom sudu u Osijeku, nimalo nije zanimalo tko su bile ”naznačene osobe” čija se imena nisu smjela spominjati. Nije ga zanimalo ni kakva je to bila bilježnica, koju je u svom iskazu spomenula svjedokinja N. B. navevši kako je jednom zgodom vidjela voditeljicu butika, u kojem je radila kao prodavačica, kako je ”iz bilježnice koju su zvali ‘D. D.’ kidala listove”.

Za postojanje spomenute bilježnice novinar Telegrama čuo je iz više izvora, no nje nema u ogromnom sudskom spisu. U tu bilježnicu, navodno, upisivana su imena ”viđenijih osoba iz grada”, onih čija se imena nisu smjela spominjati, koje su, pak, u Pierre Cardinu i Stefanelu podizale skupocjenu odjeću, a nisu je plaćale. Gdje je bilježnica završila i kakve je sve tajne skrivala, ostalo je nepoznato. Sud to nije zanimalo.

Milijunski iznosi bez naknade

Voditeljica butika, optužena da je od 1. kolovoza 1996. do 3. veljače 2001., dakle za četiri i pol godine, prouzročila manjak od 1,635.600,97 kuna i za taj iznos oštetila vlasnika, tvrtku Osijek Koteks, iznijela je šokantan podatak: 80 posto robe iz spomenuta dva butika odlazilo je na reprezentaciju i kompenzaciju, dok je samo 20 posto prodano za novac!

Knjigovodstveni vještak tako je utvrdio da je u modnom butiku Pierre Cardin od 1. kolovoza 1996. do 3. travnja 2001. od ukupno ostvarenog prometa koji je iznosio 5,087.338,29 kuna, čak 3,384.809,14 kuna bilo izdano temeljem tzv. zaključnica. Što su pak zaključnice objašnjeno je u nalazu vještaka: to su slučajevi izdavanja robe za reprezentaciju bez naknade.

U istom razdoblju u butiku Stefanel, koji je također bio u vlasništvu Osijek Koteksa temeljem tzv. zaključnica, dakle kao trošak reprezentacije, izdano je robe u vrijednosti od 1,500.952,54 kune.

Reprezentacija ili kompenzacija

”Mene bi direktor [Ivan] Raguž ili [Drago] Tadić nazvali i rekli mi da će doći poslovni partner pa da mu dam onu robu koju on traži. Ja sam mu tu robu dala a zaključnicu je kasnije potpisao direktor. Sjećam se jednog slučaja da je došao jedan naš poslovni partner, ne želim reći njegovo ime, i uzeo je odjevnih premeta u vrijednosti od 37.622,44 kune i kada sam pitala Raguža da li je to reprezentacija ili kompenzacija, jer se onda drugačije knjiži, on je odgovorio: ‘Čekaj da razmislim’.

Za vrijeme njegovog razmišljanja došla je financijska policija, to utvrdila i meni uzela kao manjak”, rekla je u svojoj obrani bivša voditeljica osječkog butika Pierre Cardin.

Među tisućama stranica sudskog spisa u koje je Telegram imao uvid, vidi se da spomenuta reprezentacija kojom su ”poslovni partneri” Osijek Koteksa odjednom uzeli odjeće u vrijednosti od 37.622,44 kune, nipošto nije bila iznimka. Tako je 31. kolovoza 1996. na ”zaključnicu” podignuto robe u iznosu od 16.663,97 kuna; 31. studenoga iste godine 27.276,07 kuna, 30. studenoga 85.008,46 kuna, a 31. prosinca čak 200.548,64 kune.

Ne spominju se ‘viđenije osobe’

Ali tko su bili tajanstveni ”poslovni partneri” kojima se roba izdavala, nije poznato. I na maratonskom suđenju, čini se, vladalo je isto pravilo koje je važilo u poslovanju u buticima Pierre Cardin i Stefanel, a opisala ga je bivša voditeljica: diskrecija i nespominjanje imena viđenijih osoba iz grada.

U ogromnom sudskom spisu uspjeli smo pronaći tek nekoliko zaključnica. Tako su u jednoj otpisana dva muška odijela, muški sako i ženski kostim u ukupnoj vrijednosti od 7.422,05 kuna. Tko ih je podigao, nikada nećemo saznati.

Na kraju priče, nakon više od deset godina suđenja, presuđena je jedino voditeljica butika Pierre Cardin i Stefanel, najniže rangirana osoba u prehrambenom lancu podmićivanja ”poslovnih partnera” Osijek Koteksa, tvrtke koja je, s obzirom da se bavila građevinom, očito dva butika otvorila s namjerom da služe za potrebe ”reprezentacije”.

Blaga presuda bivšoj voditeljici

Tijekom suđenja, voditeljica butika bila je pritiskana sa svih strana i najvažnije je bilo da ne spominje imena ”viđenijih osoba iz grada” koje su se u modnim buticima godinama besplatno odijevali, rečeno je Telegramu iz pravosudnog izvora. Možda je i zbog toga kazna bila relativno blaga.

Voditeljicu butika optuženu za manjak od 1,635.600,97 kuna sudac Mirko Ljubičić osudio je 2. studenoga 2009. na dvije godine zatvora, ali će 6. svibnja 2010. Županijski sud, pod predsjedanjem Ružice Šamote, vratiti predmet na ponovno suđenje.

U presudi na 47 gusto kucanih stranica isti će sudac, Mirko Ljubičić, 27. veljače 2014. smanjiti kaznu, a Županijski će sud 27. studenoga 2014. kaznu zatvora od godinu dana preinačiti u rad za opće dobro. Tako će bivša voditeljica butika Pierre Cardin i Stefanel svoju kaznu, umjesto u zatvoru, odslužiti na Umjetničkoj akademiji u Osijeku.

Prozvani predsjednik suda

Zasad, kao jedino poznato ime koje se odijevalo u osječkom butiku Pierre Cardin, spominje se aktualni predsjednik Županijskog suda u Osijeku, Zvonko Vrban. Njega u objavama na svom Facebook profilu proziva Zdravko Mamić, a Telegram je imao uvid u dokument u kojem se ime predsjednika Županijskog suda u Osijeku, Vrbana, također spominje kao osobu koja je podizala robu u butiku čiji je vlasnik bio Osijek Koteks.

Je li on jedna od ”naznačenih osoba” čija se imena nisu smjela spominjati, a kojima se izdavala roba bez novca, među tisućama stranica sudskog predmeta nije otkriveno. Kao što neće biti otkriveno ni tko su druge viđenije osobe čija su imena zapisana u bilježnici zvanoj ”D.D.”