Kako su znanstvenici slučajno došli do važnog otkrića o dinosaurima (i to baš kad Jurassic Park stiže u kina)

Znanstvenici kažu da će ovo otkriće omogućiti novi pristup analizi fosila

FOTO: YouTube

Samo nekoliko dana prije početka prikazivanja novog nastavka iznimno uspješne filmske franšize Jurassic Park, znanstvenici su objavili da su pronašli dokaze o postojanju crvenih krvnih zrnaca i proteina sačuvanih u fosilima starima 75 milijuna godina, javlja Independent.

Iako ovo nije prvi put da su znanstvenici objavili pronalazak tkiva u fosilima dinosaura, po prvi je put otkriveno meko tkivo u fosilima koji su iznimno loše očuvani. Znanstvenici su naglasili i da njihova tehnologija spriječava kontaminaciju uzoraka.

Potreban je i skepticizam

“Pronašli smo nešto za što mislimo da su crvena krvna zrnca i vlakna kolagena. Svi dokazu ukazuju na to i teško je smisliti neko drugo objašnjenje našeg pronalaska, ali moramo upotrijebiti određenu dozu skepticizma.”, rekla je Susannah Maidment, znanstvenica koja je sudjelovala u tom istraživanju.

Rezultati istraživanja
Rezultati istraživanja Bertazzo i sur

Mogućnost izvlačenja DNK iz fosila, kao što su to napravili znanstvenici u filmu Jurassic Park, praktički je nemoguća.

“Nema genetskog materijala. Nikakvih dokaza postojanja genetskog materijala. Međutim, teško je reći “nikad”. Tko zna što možemo pronaći ako tražimo dovoljno dobro”, naglašava Maidment.

Takve izjave su u skladu s prijašnjim istraživanjima koja su pokazala da se DNK potpuno raspadne nakon 6,8 milijuna godina, u idealnim uvjetima.

Što su znanstvenici analizirali?

ncomms8352-f4
Slika analiziranih fosila. Bertazzo i sur. doi:10.1038/ncomms8352 Bertazzo i sur

Znanstvenici su analizirali osam fragmenata fosila dinosaura koji su bili u skladištu jer nisu bili u dovoljno dobrom stanju da ih se pokazuje javnosti. “Nisu bili dovoljno očuvani za izložbu, a budući su naše tehnike destruktivne, dobilo smo ih za testiranje. Međutim, na opće iznenađenje smo pronašli dokaze mekog tkiva” izjavila je Maidment.

Pod elektronskim mikroskopom znanstvenici su otkrili ovalne strukture s jezgrom za koje smatraju da su crvena krvna zrnca. Maidment je objasnila da svi kralježnjaci, osim sisavaca, imaju crvena krvna zrnca s jezgrom, što isključuje moguću kontaminaciju ljudskom krvi. Dodatno testiranje je pokazalo da krvne stanice imaju sličnu strukturu kao krvne stanice ptice emu, što je u skladu s teorijom da su ptice evoluirale izravno od dinosaura.

“Potrebno je još istraživanja kako bismo potvrdili što je to što smo otkrili u ovim drevnim fragmentima kostiju, ali dosadašnje analize pokazuju velik broj sličnosti s crvenim krvnim zrncima i vlaknima kolagena. Uspijemo li potvrditi naše pretpostavke, dobit ćemo jedan novi uvid u to kako su ova bića nekad živjela i evoluirala”, zaključio je Sergio Bertazzo, vođa ovog tima istraživača.