Kako to da se moćni saudijski princ založio za oslobađanje zarobljenog Hrvata? BBC: 'Čudno da su ga Rusi pustili baš sada'

Hrpa je pitanja oko ovog događaja u sklopu kojeg je oslobođen i jedan Hrvat

(FILES) In this file photo taken on May 31, 2019 Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman attends the extraordinary Arab summit held at al-Safa Royal Palace in Mecca. - There is "credible evidence" linking Saudi Arabia's crown prince to the killing of Saudi journalist Jamal Khashoggi last October, an independent UN rights expert said on June 19, 2019, calling for an international investigation. UN special rapporteur on extrajudicial, summary or arbitrary executions said for instance that she had found evidence that "Khashoggi was himself fully aware of the powers held by the Crown Prince, and fearful of him." Khashoggi, a Washington Post contributor and critic of Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman, was murdered at the Saudi consulate in Istanbul on October 2. (Photo by BANDAR ALDANDANI / AFP)
FOTO: AFP

Rusija je danas, uz posredovanje Saudijske Arabije i njezina prestolonasljednika Muhameda bin Salmana, oslobodila desetoricu stranaca zarobljenih u Ukrajini, na okupiranom teritoriju pod kontrolom Rusa i proruskih separatista. Među njima je i Hrvat zarobljen u Ukrajini, na području Mariupolja, Vjekoslav Prebeg, koji je završio u zatočeništvu na području samozvane Donjecke Narodne Republike (DNR).

Bio je optužen da je kao ukrajinski plaćenik sudjelovao u rušenju vlasti te mu je prijetila i smrtna kazna. U kolovozu se izjasnio da nije kriv pred sudom u DNR-u gdje mu se sudilo zajedno s jednim Šveđaninom i trojicom Britanaca, koji su također danas oslobođeni.

Pregovori kojima se nastojalo osloboditi Prebega i ostale trajali su mjesecima, a BBC postavlja pitanje zašto je Kremlj, pod čijom kontrolom djeluju lokalne vlasti DNR-a, baš danas odlučio osloboditi ih. “Zašto je Kremlj baš na dan Putinove objave djelomične mobilizacije i prijetnje nuklearnim oružjem prihvatio ovaj dogovor? Je li ruski predsjednik možda pokušao posijati sjeme razdora među svjetskim liderima koji se sastaju na Općoj skupštini UN-a u New Yorku tako što s jedne strane prijeti, a s druge radi gestu dobre volje?”, pita reporter BBC-ja James Landale.

Rusi nastoje promijeniti narativ

Njegovi izvori u diplomatskim krugovima nisu mu ponudili jednoznačan odgovor.

“Diplomati mi kažu da je nemoguće znati jesu li ove dvije stvari povezane. Ali napominju da Kremlj u najmanju ruku nastoji promijeniti narativ, pokušava na neki način preuzeti inicijativu nakon tjedana poraza i gubitaka teritorija u Ukrajini”, navodi Landale.

Sve je za BBC komentirao i državni tajnik u britanskom ministarstvu zdravstva Robert Jenrick, iz čijeg izbornog okruga dolazi jedan od oslobođenih britanskih državljana Aiden Aslin. Upitan o ulozi kontroverznog saudijskog princa bin Salmana, de facto vladara Saudijske Arabije koji je na meti brojnih kritika zbog kršenja ljudskih prava, rekao je da je “u ovom slučaju zahvalan na ulozi koju je odigrala Saudijska Arabija”.

“Saudijci su s Rusima dijelom povezani kroz naftni kartel OPEC, preko kojega imaju redovite i dubinske pregovore i rasprave”, izjavio je Jenrick.

Ubojstvo Jamala Khashoggija

Kontroverzni princ je, inače, sve donedavno bio praktički persona non grata za dobar dio Zapada nakon što je utvrđeno da je osobno odigrao ulogu u brutalnom ubojstvu kolumnista Washington Posta, Saudijca Jamala Khashoggija.

Inače, s Prebegom je, nedugo nakon što je potvrđeno njegovo oslobađanje, telefonski razgovarao hrvatski premijer Andrej Plenković. On je objavom na Twitteru zahvalio Ukrajini i Saudijskoj Arabiji na pomoći u oslobađanju i najavio Prebegov sutrašnji povratak u Hrvatsku.

“Upravo sam telefonski razgovarao s Vjekoslavom Prebegom, koji je oslobođen iz ruskog zarobljeništva”, objavio je Plenković iz New Yorka, gdje sudjeluje u radu Opće skupštine UN-a. “Radujemo se svi što se sutra vraća u Hrvatsku. Zahvaljujem vlastima Ukrajine i Saudijskoj Arabiji na suradnji i pomoći, kao i hrvatskoj diplomaciji na uloženim naporima”, poručio je.