Kako Trump mijenja pravila biznisa i zašto bi to na kraju mogla biti prava katastrofa za Sjedinjene Države

Economist piše o Trumpovoj protekcionističkoj ekonomskoj politici

US President-elect Donald Trump returns to elevators after speaking to the media at Trump Tower on December 6, 2016 in New York. / AFP PHOTO / Eduardo Munoz Alvarez
FOTO: AFP/AFP

Do njegove inauguracije ostalo je još šest mjeseci, ali Donald Trump već je šokirao američki poslovni svijet. Novoizabrani predsjednik obećaje kako će smanjiti neke regulacije i poreze te potaknuti gospodarstvo ulaganjima u infrastrukturu.

No, plavi ovratnici su presretni njegovom spremnošću da tvrtke nasilno prisili da sačuvanju njihove poslove, piše Economist. U posljednjih nekoliko tjedana Trump je napao Apple što ne proizvode više dijelova iPhonea u SAD-u; održao bukvicu Fordu o planovima da presele proizvodnju svojih Lincoln sportskih vozila; i napao Boeing.

Najdramatičnije, Trump je podmitio i nagovorio tvrtku Carrier, proizvođača klima uređaja iz Indiane da promijeni svoje planove i zadrži 800 radnih mjesta umjesto da ih preseli u Meksiko. Jedno istraživanje sugerira da šest od deset Amerikanaca imaju bolje mišljenje o Trumpu nakon ovog dogovora s Carrierom.

Biznismeni se moraju pokloniti kralju Trumpu

Trumpova strategija prema biznisu ima neke obećavajuće elemente, ali drugi su duboko zabrinjavajući, piše Economist. Trump obećaje reformu korporativnih poreza, infrastrukturne investicije i, u nekim dijelovima, deregulaciju. Opasnosti proizlaze, prvo iz zbrkanog merkantilizma koji leži iza njegovog stava prema biznisu, i drugo, u taktici da potkupljuje i napada pojedine tvrtke kako bi postigao svoj cilj.

Američki kapitalizam je procvjetao zahvaljujući predvidivoj primjeni propisa. Ako se takav sistem zamijeni ad hoc pristup u kojima se biznismeni moraju pokloniti kralju Donaldu Trumpu, dugotrajno oštećenje za američko gospodarstvo moglo bi biti vrlo ozbiljno.

Destruktivni porez od 35 posto

Izabrani američki predsjednik vjeruje kako američkim radnicima šteti kada tvrtke presele svoju proizvodnju na jeftinije lokacije u inozemstvu. Zbog toga želi nametnuti porez od 35 posto na proizvode bilo koje tvrtke koja preseli svoju proizvodnju u inozemstvu. Takva će tarifa, piše Economist, biti jako destruktivna. Spriječavanjem američkih firmi da maksimaliziraju svoju učinkovitost koristeći komplekse lance opskrbe, smanjit će se njihova kompetitivnost, odvratiti nove investicije i, na kraju, smanjiti i radničke plaće diljem zemlje.

Mnogi misle da će fokus biti samo na pojedinim firmama koje su osjetljive za Amerikance. Uspije li Trump uvjeriti američke radnike da je na njihovoj strani, koristeći se tvitovima i uz pomoć nekoliko sporazuma poput onog s Carrierom, neće biti potrebe da poseže za dodatnim tarifama. Neizvjesno je hoće li Trump zaista početi primjenjivati svoj protekcionizam ili će sve ostati samo na retorici.

Kongres bi imao samo ograničene mogućnosti da ga spriječi od uvođenja takvih poreza poput ovog od 35 posto. Još važnije, čak i ako protekcionizam bude izbjegnut, strategija bazirana na podmićivanju i nasilničkom ponašanju prema pojedinim tvrtkama sama će po sebi biti problem.

Dogovor s predsjednikom

Ako Trump zaista i ostvari svoje prijetnje i obećanja, razborite će tvrtke dogovor s predsjednikom učiniti svojim prioritetom. Izbjegavat će ono što bi ga moglo naljutiti. Znakovi toga već se vide u entuzijazmu s kojim su nekih vodećih CEO-ova, Trumpovi kritičari u kampanji, ušli u njegov savjetodavni odbor. Pomaganje Trumpovoj organizaciji ili Trumpovoj obitelji možda isto tako neće biti loše. Uloga lobista, piše Economist, mogla bi rasti, što je ironično s obzirom na Trumpovo obećanje da se “isušiti močvaru u Washingtonu”.

Troškovi ovakvih pomaka mogli bi biti neprimjetni u početku, nadmašeni od strane blagodati ekonomskog stimulusa i regulatorne politike. I kao predsjednik najvećeg svjetskog gospodarstva, Trump će moći biti bezobziran prema tvtkama duže nego što bi to mogli političari u manjim mjestima.

No, s vremenom šteta će se akumulirati: pogrešna raspoređeni kapital, niska kompetitivnost i snižena vjera u američke institucije. Oni koji će najviše patiti su upravo radnici kojima Trump obećaje pomoći. I zato, zaključuje Economist, ako on zaista želi učiniti Ameriku ponovno velikom, Trump bi se trebao kloniti protekcionizma i nasilničkog ponašanja.