Kakvo je stanje s onim rupetinama u zemlji oko Petrinje? Geofizičar se danas javio s terena

Nakon potresa 29. prosinca otvorile su se brojne rupe u tlu, a stanje je najgore na području Mečenčana

02.02.2021., Petrinja - Na podrucju sela Mecencani u potresom tesko pogodjenoj Sisacko-moslavackoj zupaniji pojavile su se rupe koje predstavljaju opasnost za tamosnje stanovnistvo. U zadnjih dvadeset i cetri sata pojavile su nove pukotine i rupe tako da ih je do sada preko sedamdeset. Najveca rupa  u promjeru ima preko 25 metara, koja zabrinjava i Iliju Blatincica mjestanina Mecencana cija je kuca u neposrednoj blizini. 

Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Otvaranje tla na području Banovine nakon potresa i pojava velikih rupa, koje su prema posljednjim u javnosti poznatim podacima dosegle brojku 80, poprilično zabrinjava tamošnje stanovnike. U rješavanje situacije uključili su se i geolozi i geofizičari koji već tri tjedna ispituju problematični teren. Jedan od njih, Bruno Tomljenović s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, za N1 danas je pojasnio do kojih su zaključaka došli nakon tri tjedna rada te zašto se rupe otvaraju.

Prema Tomljenovićevim riječima, geolozi su utvrđivali gdje se u podzemlju nalaze kaverne, šupljine i pukotine u podlozi od krša, koja je na tom području prekrivena aluvijalnim nanosom rijeke Sunje, debljine između pet i 15 metara. Pritom je pojasnio zašto dolazi do otvaranja rupa. “Materijal se podzemnom erozijom procjeđuje i odlazi u podzemlje. Kad se dosegne ta razina da svod koji je na površini bude dovoljno tanak da se zbog potresne trešnje slomi, dolazi do naglog urušavanja”, pojasnio je.

U Mečenčanima ugrožene kuće

Potom je analizirao situaciju u Mečenčanima u kojima se od potresa 29. prosinca prošle godine otvorilo dosad najviše rupa. “Trenutno je ugroženo četiri do pet kuća, gdje su se vrtače pojavile već nakon glavnog potresa. Neke se proširuju, ali, ‘ajde, recimo da je sreća da u većini tih kuća stanovnici više ne žive”, kazao je Tomljenović te dodao kako će provjeravati kuću po kuću dok obave poslove kojima se trenutno bave.

Prioritetna im je bila procjena prostora na kojem bi se smjestili ljudi koji u svoje kuće više ne mogu. “Trenutno su naša geofizička istraživanja koncentrirana na područje školskog igrališta kod kojega smo već na početku uočili da je na terenu drugačije geološke građe i da je sigurniji od okolnog u selu. Predložili smo da, ako se želi napraviti kontejnersko naselje, da ga naprave u tom području”, rekao je.

Iza toga bavit će se ispitivanjem stanja na glavnim prometnicama kako bi analizirali njihovu sigurnost, a potom će početi s geofizičkim ispitivanjima vodocrpilišta iz kojega magistralni vodovod ide prema Hrvatskoj Kostajnici i Hrvatskoj Dubici. Kuće, kazao je, dolaze na kraju.