Nekad je nužno odabrati stranu

Kamo je u četiri godine uteklo 140.000 glasova HDZ-a? Pa, zapravo, prilično je jasno kamo

Tomašić i Petir 2014. dobile su 149.000 glasova na HDZ-ovoj listi. Jučer su samostalno došle do 117.000

FOTO: Vjekoslav Skledar

U svibnju 2014. godine, HDZ-ova desna koalicija (HSS, HSP AS i drugi) na europskim izborima osvojila je 381 tisuću glasova. Ove godine HDZ Andreja Plenkovića odlučio se za samostalni nastup – prema trenutnim rezultatima, gotovo pa finalnim, osvojili su 244 tisuće glasova. U oba slučaja, izvan HDZ-ove liste bio je Hrast, tada s HDSSB-om, danas u široj koaliciji takozvanih suverenista.

Manje stranke s kojima se HDZ udružio 2014. godine ne postižu značajnije rezultate na nacionalnim izborima, svega po nekoliko posto, pa se razlika u apsolutnom broju dobivenih glasova – gotovo 140.000 manje – doima kao ozbiljan sunovrat HDZ-a. Međutim, pažljivi pogled na rezultate ukazuje da stvari baš i nisu tako jednostavne.

Plenkovićeva taktika spektakularno je propala

Te 2014. godine, na listi HDZ-a bile su Ruža Tomašić i Marijana Petir: Tomašić je dobila 107 tisuća preferencijalnih glasova, a Petir 42 tisuće, ukupno 149 tisuća glasova za dvije desnije kandidatkinje. Ove godine, izvan okrilja HDZ-a Tomašić i Petir dobile su nešto skromnijih, ali još uvijek iznimno respektabilnih 117 tisuća glasova (usporedbe radi, 2014. Plenković je osvojio 71 tisuću, a Ressler je ove godine došao do 52 tisuće glasova).

Ukratko, Plenkovića taktika udaljavanja desnih stranaka od HDZ-ova ekosustava, i guranja Karla Resslera kao novog udarnika konzervativno-katoličkog dijela HDZ-a, spektakularno je propala. Gotovo čitava razlika u broju glasova koje HDZ uspio prikupiti može se svesti na Ružu Tomašić i Marijanu Petir. Fascinantno je da odlaskom s HDZ-ove liste, koja ipak garantira znatno veću medijsku eksponiranost, nisu doživjele značajniji pad podrške.

Dodatni Plenkovićev problem zove se HNS, odnosno Milan Bandić – premijerovi partneri za očuvanje parlamentarne stabilnosti doživjeli su ne potop, nego apsolutni bojkot birača. Združeni broj njihovih glasova tek je za tisuću-dvije veći od broja glasova neovisne liste Marijane Petir. Osim, dakle, što mu manevar s internom desnicom nije uspio, trgovina kojom je 2017. Plenković spasio mandat ne djeluje kao čvrst oslonac za parlamentarne izbore.