Kanadska provincija uvrstila antidepresiv fluvoksamin na listu za liječenje oboljelih od covida

O učinkovitosti tog lijeka ranije je upozorio i istaknuti hrvatski farmakolog

Profesor doktor Robert Likić
FOTO: Vjekoslav Skledar

Provincija Ontario prva je u Kanadi, a vjerojatno trenutno i jedina na svijetu, koja je preporučila jeftin i dobro poznati antidepresiv, fluvoksamin, za liječenje pacijenata oboljelih od blagog oblika covida, a koji su u opasnosti od pogoršanja bolesti koje bi zahtijevalo bolničko liječenje.

Gotovo istodobno, Sveučilište Johns Hopkins iz Baltimorea u SAD-u, uključilo je fluvoksamin u svoje smjernice za liječenje izvanbolničkih pacijenata s covidom. Preporučuje se uzimanje u roku od sedam dana od pojave prvih simptoma pod uvjetom da pacijentica nije u trećem tromjesečju trudnoće. Johns Hopkins drži se ponajboljim univerzitetom na svijetu i u neprestanoj je utrci sa sveučilištem Harvard. Ta dva univerziteta imaju najbolje programe medicinskih specijalizacija.

U intervjuu, koji je u Telegramu objavljen prije točno godinu dana, profesor Robert Likić, spomenuo je fluvoksamin kao lijek koji ima terapijskog potencijala u liječenju covida. Rekao je i kako taj stari lijek spada u grupu antidepresiva i djeluje inhibicijom ponovne pohrane serotonina (SSRI).

Likić upozorio na moguću učinkovitost fluvoksamina

Likić je istaknuo i kako je veliko, multicentričko, opservacijsko istraživanje iz Francuske pokazalo da primjena SSRI-a djeluje protektivno kod covida. Hipoteza povoljnog učinka SSRI kod COVID-19 bazira se na njihovoj aktivaciji sigma1 receptora (S1R) koji je zadužen za regulaciju produkciju citokina u stanicama. Likić je tada kazao:

“Fluvoksamin je jaki S1R agonist, te njegovim vezanjem na ovaj receptor, dolazi do smanjenja sinteze citokina i na taj način se sprječava nastanak citokinske oluje. U dvostruko slijepom, randomiziranom, kliničkom istraživanju koje je krajem prošle godine objavljeno u vrhunskom znanstvenom časopisu JAMA, Journal of the American Medical Association, u grupi od 80 pacijenata s covidom, koji su odmah po dijagnozi kroz 14 dana uzimali fluvoksamin, kod niti jednog nije nastupilo pogoršanje kliničkog stanja koje bi zahtijevalo bolničko ili intenzivno liječenje. U kontrolnoj grupi, u 6 od 72 pacijenta razvilo se kliničko pogoršanje, što je bila razlika, koja je govorila u prilog i protektivnog učinka fluvoksamina kod infekcije sa SARS-CoV-2.”

Dakle, profesor Likić je upozorio na moguću učinkovitost fluvoksamina, koji je selektivni inhibitor ponovne pohrane serotonina (SSRI), antidepresiv koji se obično koristi za liječenje depresije i opsesivno-kompulzivnih poremećaja. Također profesor Likić je na portalu znanstvenog časopisa British Journal of Clinical Pharmacology objavio preliminarnu verziju istraživanja o učinkovitosti lijeka fluvoksamina u liječenju bolesnika zaraženih covidom.

Fluvoksamin znatno jeftiniji od lijekova protiv covida

Profesor Likić istaknuti je internist, farmakolog i znanstvenik s više od više od 70 znanstvenih radova u Current Contents indeksiranim časopisima. Na 16-tom svjetskom IUPHAR-ovom kongresu održanom 2010. u Kopenhagenu u Danskoj, osvojio je “Outstanding Early Educator Award”, a od 2019. aktivan je kao izvršni urednik u British Journal of Clinical Pharmacology te član uredničkog odbora u Croatian Medical Journal.

Menaka Pai, izvanredni profesor medicine na Sveučilištu McMaster i supredsjedatelj Zdravstvenog odbora provincije Ontario, izjavio je povodom preporuke za fluvoksamin za kanadsku televizijsku postaju CTV News: “Trenutno smo u stvarno neviđenom valu širenja Omicron soja SARS-CoV-2 i imamo zapanjujući broj zaraženih pacijenata. Naš je cilj zaštititi ih, držati ih izvan bolnice i tako očuvati naš najoskudniji resurs, a to su naši bolnički kreveti.”

Lijek u Kanadi stoji nešto više od jednog dolara, a treba ga uzimati jednom dnevno kroz 15 dana. Za usporedbu, terapija antivirusnim lijekovima od Pfizera i Mercka košta gotovo 1000 dolara po pacijentu, ali ih je teško pronaći na tržištu zbog nedovoljne proizvodnje. Studije su pokazale da lijek fluvoksamin može smanjiti prijeme u bolnice zbog covida i do 30 posto.

‘Fluvoksamin sprječava hospitalizaciju blagih slučajeva’

“Kad pogledate sve te podatke zajedno, vrlo je vjerojatno da fluvoksamin sprječava hospitalizaciju pacijenata s blagim covidom,” istaknuo je profesor Pai te dodao: “Dakle, ako je naš cilj u ovom valu pandemije spriječiti pacijente s covidom da završe u bolnicama koje raspolažu s ograničenim brojem bolničkih kreveta, onda mislim da je to doista vrlo važan nalaz.” Profesor Pai izjavio je također da i druge provincije u Kanadi razmatraju fluvoksamin kao lijek za moguću terapiju pacijenata s covidom.

Istraživači s kanadskog Sveučilišta McMaster pratili su više od mjesec dana 1500 necijepljenih pacijenata pozitivnih na covid. Glavni istraživač Edward Mills, dr. sc, FRCP, profesor na odjelu zdravstvenih istraživačkih metoda, dokaza i utjecaja na Sveučilištu McMaster u Kanadi, kazao je da bi rezultati mogli biti iznimno korisni za zemlje s niskom stopom procijepljenosti.

“Tako vrlo velik učinak liječenja, još nije primijećen niti kod jednog drugog lijeka”, kazao je Mills te istaknuo da je antidepresiv fluvoksamin smanjio potrebu za hospitalizacijom među visokorizičnim pacijentima s covidom. Taj se zaključak temelji na rezultatima randomiziranog, dvostruko slijepog, placebom kontroliranog ispitivanja “Together” koje je nedavno objavljeno u prestižnom znanstvenom časopisu Lancet Global Health.

‘Moguće jedno od najmoćnijih oružja protiv koronavirusa’

“Fluvoksamin bi mogao biti jedno od naših najmoćnijih oružja protiv virusa, a njegova učinkovitost jedno je od najvažnijih otkrića koje smo napravili od početka pandemije”, tvrdi profesor Edward Mills.

Preporuka zdravstvenog odbora kanadske provincije Ontario o fluvoksaminu kaže da doza od 50 mg tableta dnevno titrira se do 100 mg 3×1 tableta tijekom 15 dana, te se ova terapija može razmotriti za blago bolesne pacijente unutar sedam dana od pojave njihovih covid simptoma.