Nekad je nužno odabrati stranu

Izgleda da kancelarka Merkel ipak polako popušta pritisku njemačke javnosti oko pitanja izbjeglica

Prema procjenama UN-a, ove godine u Europu stiže još milijun izbjeglica

German Chancellor Angela Merkel gestures as she speaks at the annual meeting of the Rhineland-Palatinate business council in Mainz on January 11, 2016. / AFP / dpa / Fredrik von Erichsen / Germany OUT
FOTO: AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel osvrnula se na sve glasnije kritike usmjerene na njezinu politiku otvorenih vrata prema izbjeglicama, kazavši kako očekuje da se većina izbjeglica iz Sirije i Iraka vrati kućama kada završi rat, piše Reuters.

Merkel je dugo vremena odolijevala rastućim pritiscima nekih konzervativnih struja u CDU koje su tražile da se priljev izbjeglica u zemlju ograniči ili da Njemačka zatvori granice. Tek je krajem prošle godine najavila da želi drastično smanjiti broj izbjeglica koje pristižu u Njemačku, a mnogi su njezin istup protumačili kao kompromis s kritičarima unutar stranke.

Kancelarki sve više pada popularnost i među građanima, pa tako prema istraživanju magazina Focus koje prenosi Independent, na uzorku od 2,047 ispitanih, oko 40 posto njemačkih državljana smatra da bi Merkel zbog izbjegličke krize trebala dati ostavku.

https://twitter.com/DavidJo52951945/status/693497920180584449

Podrška građana i njene stranke CDU popustljivoj politici prema izbjeglicama je konstatno u padu, pretežno zbog zabrinutosti kako će se Njemačka nositi s integracijom 1,1 milijuna izbjeglica koliko ih je prošle godine ušlo u zemlju.

Horst Seehofer, vođa stranke CSU, bavarske sestrinske stranke CDU-a, zaprijetio je da će vladu poslati na sud ako ne zaustavi priljev tražitelja azila.

Merkel je podsjetila na izbjeglice iz bivše Jugoslavije

Na danas održanom regionalnom sastanku CDU-a, Merkel je istaknula da je većina izbjeglica dobila dozvolu za ostanak u Njemačkoj na ograničeni vremenski period. “Moramo… naglasiti ljudima da je ovo privremeni rezidencijalni status te da jednom kada se u Siriji uspostavi mir i kada Islamska država u Iraku bude poražena, očekujemo da će se vratiti u svoje države”, kazala je Merkel.

Osim toga, kancelarka Merkel je podsjetila da se 70 posto izbjeglica koji su u Njemačku devedesetih godina pristizali s područja bivše Jugoslavije vratilo u domovinu.

UN očekuje još milijun izbjeglica

Šef Frontex-a, agencije za sigurnost vanjske granice Europske unije, Fabrice Leggeri je upozorio da su procjene UN-a, prema kojima će ove godine još oko milijun izbjeglica pokušati ući u Europu putem istočnog Mediterana i zapadnog Balkana, prilično realistične.

Posljednice kraha Schengena će snositi sve članice EU

Kancelarka Merkel je istaknula da je zaštita vanjskih granica u interesu svim zemljama Europske unije te da će u slučaju ukidanja Schengena i vraćanja nacionalnog granica posljedice osjetiti sve države EU.

Šefica desne stranke AfD (Alternative for Germany) Frauke Petry je za list Mannheimer Morgen izjavila da je potrebno smanjiti priljev izbjeglica kroz sporazume sa susjednom Austrijom i pojačati zaštitu vanjskih granica EU.

Petry je rekla i da se ne bi ustručavala odvraćati ljude s granica i organizirati jaču zaštitu – pa čak i na način da granični čuvari, ako je potrebno, u slučaju pokušaja ilegalnog prelaska granice pucaju u izbjeglice. “Ni jedan policijski službenik ne želi pucati u migrante”, kazala je Petry i dodala – “ja to isto tako ne želim, ali u krajnjem slučaju, odvraćanje uključuje i upotrebu oružane sile”, a njezine su izjave izazvale dvojake reakcije na društvenim mrežama.