Nekad je nužno odabrati stranu

U Podgorici ozlijeđeno 40 ljudi, ovo su snimke sukoba policije i prosvjednika

Dio crnogorske oporbe traži ostavku vlade i premijera Mile Đukanovića

FOTO: Screenshot

Policija je uspjela ugušiti nerede u Podgorici. Mirni prosvjed Demokratskog fronta na kojem se tražila ostavka crnogorske vlade i prijevremeni parlamentarni izbori, a koji je počeo oko 19 sati prerastao je u sukob s policijom. Na prosvjedu je prema podacima crnogorskog MUP-a bilo između 4000 i 5000 ljudi.

Prosvjednici su poslije 22 sata policiju gađali kamenje, bakljama, a policija je kako bi spriječila daljnje nerede odgovorila topovskim udarima i suzavcem.

Ukupno je ozlijeđeno 15 policajaca i 24 građana koji su se većinom žalili na probleme s disanjem zbog udisanja kemijskih sredstava.

Policija je bila primorana reagirati

Crnogorski ministar unutarnjih poslova Raško Konjević izjavio je da je policija, nakon što su napadnuti njeni pripadnici i državna imovina, bila primorana regirati.

“Nažalost, konstatiram da pored svih najava organizatora i želje MUP i policije da prijavljeni skup, koji najavljen kao miran, protekne mirno, to se nije dogodilo. Želim ukazati da je tijekom trajanje skupa bila uspostavljena koordinacija između parlamenta i policije, i da informacije koje su se pojavile, da predsjednik parlamenta nije bio za dogovor, nisu točne”, naglasio je Konjević na izvanrednoj konferenciji za novinare, javlja Tanjug.

Bilu su spremni pustiti vođe prosvjeda u parlament

Prema njegovim riječima, predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić i vlada su imale volju odgovoriti na ključni zahtjev organizatora prosvjeda da uđu u parlament. Dodao je da je i Demokratskom frontu bio osiguran siguran ulaz u parlament.

“Nažalost, dok smo čekali pozitivan odgovora u tom kontekstu, nakon priopćenja Slavena Radunovića (jednog od vođa DF) da neće snositi odgovornost organizatori za daljnja događanja, došlo je do napada na policijske službenike, kamenovanjem, molotovljevim koktelima i rušenjem ograde. Nakon toga zakonom stekli su se uvjeti za primjenu policijskih ovlasti”, objasnio je Konjević.

Na novinare nije bačen suzavac

Konjević je rekao da je jedan dio prosvjednika pružao aktivan otpor policiji u više dijelova Podgorice.

Na prosvjedu je bilo između 5.000 i 6.000 ljudi, a tijekom sukoba ozlijđeno je 15 policajaca, od kojih jedan teže. Oko 24 građana zatražilo je liječničku pomoć, i to najveći broj zbog posljedica udisanja kemijskih sredstava koje je policija morala koristiti da bi odgovorila na nasilje.

Jedan od vođa DF-a je priveden

Negirao je da je suzavac bačen na grupu novinara, iako je Konjević rekao da su bili otežani uvjeti za rad, ali za to, kako je naveo, nije kriva policija.

Konjević je potvrdio i da je jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić priveden, precizirajući da Mandić nije lišen slobode, već da je priveden i da su u tijeku konzultacije sa tužiteljem.

Đukanović optužuje Rusiju da potiče nasilne prosvjede

Podsjetimo, predsjednik vlade Crne Gore Milo Đukanović izravno je u srijedu optužio Rusiju za potporu prosvjedima u njegovoj zemlji kroz koje oporbene političke stranke pokušavaju zaustaviti crnogorsko uključenje u NATO.

“Nema nikakve sumnje nakon dva priopćenja ministarstva vanjskih poslova Rusije da je ruska politika na strani organizatora (prosvjeda)”, kazao je Đukanović. Đukanović je upozorio kako je upravo radi toga trenutačno stanje u Crnoj Gori problem koji se ne tiče samo te zemlje nego svih onih kojma je stalno do njene euroatlantske perspektive.

“Ovo nije samo bitka Crne Gore. Ovo je pokušaj da se zaustave europske i euroatlantske integracije Balkana”, kazao je crnogorski premijer.