Nekad je nužno odabrati stranu

Kaptol ipak kaznio nekad moćnog svećenika optuženog za seksualni napad

Monsinjor Zvonimir Kurečić razriješen je crkvenih službi

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

“Kaptol je kaznio monsinjora koji me pokušao silovati”, potvrdio je za Globus zagrebački akademski slikar i predavač na fakultetu Marin Sovar, koji je u studenom 2018. policiji podnio prijavu protiv monsinjora Zvonimira Kurečića optužujući ga za seksualno zlostavljanje. Mjesec i pol prije toga pismom se obratio i Zagrebačkoj nadbiskupiji te im je ondje opisao sve što mu se dogodilo.

Nadbiskupija je tada pokrenula istragu, a ovih su dana Sovara izvijestili kako je istraga završena te da je monsinjor kažnjen, odnosno da su mu izrekli kanonske mjere. Pritom samom Sovaru priznaju da je doživio “neprimjereno ponašanje crkvenih službenika”.

Prema pismu koje u ime Nadbiskupskog duhovnog stola potpisuje generalni vikar monsinjor Tomislav Subotičanec crkvena istraga je završena u svibnju 2019. i na temelju njezinih rezultata pokrenut je upravni kazneni postupak protiv preč. Kurečića.

Potvrdili s Kaptola

U postupku je, navodi se u pismu, 18. prosinca 2019. donesena izvansudska odluka u kojoj su izrečene kanonske mjere. Globus je Zagrebačku nadbiskupiju zamolio da objasne u čemu se sastoje „kanonske mjere” protiv mons. Kurečića, a s Kaptola su odgovorili:

“Preč. Zvonimir Kurečić razriješen je crkvenih službi te s obzirom na svrhe kažnjavanja u Crkvi izvršava okajničke kazne i kaznene pokore.” Odluka o tome Kurečiću je uručena 8. siječnja 2020. i imao je pravo na žalbu, no rokovi za žalbu sada su istekli.

Nakon svega što je prošao Marin Sovar kaže da je zadovoljan ovakvim ishodom. “Ugodno me iznenadilo ovo pismo. Kada je 2018. izašao članak u Globusu, kada sam se javno ogolio – što mi nije bilo lako – osjetio sam olakšanje jer sam nešto poduzeo. To je za mene bio već veliki napredak, ali sam sve do danas imao osjećaj bezvrijednosti i, da nije bilo ovog odgovora, i dalje bih se tako osjećao”, kazao je Sovar koji je svoju priču prvi put ispričao Globusu u vrijeme kada je podnio prijave.

Policija: ‘nije utvrđeno postojanje elemenata kaznenog djela’

Dok je Sovara o svojoj istrazi Kaptol izvijestio, policija to navodno nije učinila. Proveli su istragu nakon koje, kako su naveli, “nije utvrđeno postojanje elemenata kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti”. Za te njihove radnje ni rezultate Sovar nije znao, jer ga o njima, rekao je prošle godine, nisu izvijestili. Za zaključak koji je iz njegovog slučaja izvela policija doznao je tek kada su ga proslijedili novinarima Globusa koji su im poslali upit.

Podsjetimo, Sovar je 2018. godine ispričao kako ga je monsinjor Zvonimir Kurečić 2005. pokušao silovati u jednoj kaptolskoj kuriji u koju ga je pozvao na proslavu svog imendana. Sovaru je tada bilo 27 godina i živio je u jednom samostanu nedaleko od Zagreba te je htio postati svećenik. Kurečić je Sovara, kaže, tada pozvao da pođe pogledati slike u jednu sobu te se ondje prvo stisnuo na njega, počeo ga ljubiti u lice i “gotovo legao na njega”. Sovar je ispričao kako je tada shvatio što se sprema, pa je daljnje pokušaje intimnosti odlučno odbio i otišao. Šutio je sve do 2018. kada je progovorio pred jednim policijskim inspektorom.

Tko je monsinjor Kurečić?

Telegram je u vrijeme prijave 2018. razgovarao s jednim od visokopozicioniranih svećenika koji je otkrio da je o monsinjoru bilo puno glasina, ali da ga nikada nitko nije prijavio. “Monsinjor Kurečić nije uspio napraviti karijeru u Katoličkoj crkvi kakvu je zaslužio po svom obrazovanju, znanju i sposobnostima. Ograničavajući faktor bile su priče koje su se vukle za njim po kaptolskim hodnicima.

Kardinal Franjo Kuharić, primjerice, nije dopuštao Kurečiću da se penje po crkvenoj hijerarhijskoj ljestvici ponukan pričama koji su se oko njega širile. No, kad je kardinala Kuharića zamijenio biskup Josip Bozanić, odnos prema Kurečiću postupno se mijenjao pa je on počeo dobivati cijeli niz važnih funkcija,” kazao je tada izvor Telegrama.

Doktor Zvonimir Kurečić završio je studij filozofije i teologije na Papinskom učilištu Gregoriani u Rimu, magistrirao je dogmatsku teologiju, doktorirao je kanonsko pravo. Tijekom svoje karijere imao je brojne funkcije pa je tako između ostalog bio i predstojnik Katehetskog ureda Zagrebačke nadbiskupije i predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije, sudac na Ženidbenom sudu Zagrebačke nadbiskupije i sudski vikar Međubiskupijskog suda prvoga stupnja u Zagrebu. Predavao je na Filozofsko-teološkom institutu Družbe Isusove u Zagrebu, te je bio predsjednik Hrvatskog biblijskog društva i prebendar Prvostolne crkve zagrebačke.