Možda bi si trebali prestati lagati, nakon istupa HDSSB-a, HDZ nema nikakve šanse za novu većinu

Šef HDSSB-a danas je napao Tomislava Karamarka zbog afere MOL

22.12.2015., Zagreb - Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i celnik Mosta Bozo Petrov nakon konzultacija u Ured predsjednice na Pantovcaku objavili su kako imaju parlamentarnu vecinu. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

“Država je u rasulu, vlada kaos, u najdubljoj smo krizi od nastanka Republike Hrvatske. Ovo je neodrživo stanje koje treba hitno prekinuti”, izjavio je danas predsjednik HDSSB-a Dragan Vulin.

Dodao je kako su HDSSB-ovi zastupnici Branimir Glavaš i Josip Salapić “dobili naputak da glasaju za opoziv Tomislava Karamarka“. Ne misle, nastavlja, sudjelovati ni u kakvom preslagivanju u Saboru. “Preko afere MOL ne možemo prijeći, za to se mora snositi politička odgovornost. HDSSB ni na koji način neće surađivati s Karamarkom”, izjavio je.

Značaj izlaska HSS-a

Ovaj potez vodstva HDSSB-a dodatno je umanjio šanse HDZ-a da, kako najavljuje vodstvo te stranke, dogovore novu većinu u parlamentu. Jučer su, pritom, ostali i bez dosadašnjeg koalicijskog partnera HSS-a koji je, nezadovoljan, napustio Domoljubnu koaliciju.

Sada, dakle, HDZ-u do minimalne većine nedostaje 13 zastupnika. Kada bi s njima koalirali svi zastupnici manjina, Radimir Čačić te troje od 15 zastupnika Mosta koji su izjavljivali kako neće glasati za opoziv Tomislava Karamarka, HDZ-u bi još uvijek nedostajala četiri glasa.

Izjasnili su se za Karamarkov opoziv

Preostaju im pregovori s nekim od zastupnika bivše koalicije Hrvatske raste, IDS-om, strankom Hrid koja se izjasnila kako podržava opoziv Tomislava Karamarka. Ili HSS-om koji je jučer izašao iz koalicije ili zastupnicima HDSSB-a čije je vodstvo danas odlučilo da neće surađivati s HDZ-om.

Ili Ivanom Viliborom Sinčićem i Stipom Petrinom te nekim od 12 zastupnika Mosta. No, ukoliko bi doista razbili zajedništvo preostalih Mostovih zastupnika, vjerojatno bi otvorili prostor lijevoj koaliciji da pokuša složiti većinu.

Glasovi koalicije i partnera (63)

HDZ (49) + HSP AS (3) + HSLS (2) + HRAST (1) + HDS (1) + Gordana Rusak + Bandić Milan 365 (2) + BUZ (1) + (3) nezavisni: Ermina Lekaj Prljaskaj + Vladimir Bilek + Mirko Rašković) = 63

Uz 49 saborskih zastupnika HDZ-a, tu su i ostali zastupnici vladajuće koalicije. Točnije, radi se o 3 zastupnika HSP AS-a, 2 iz redova HSLS-a te po 1 zastupnik HDS-a i 1 iz Hrasta.

Tu je još i 1 zastupnik BUZ-a koji je, s još pet zastupnika, sada u Klubu Milana Bandića. S njim su još dva zastupnika originalno iz Bandićeve stranke, te manjinci Ermina Lekaj Prljaskaj, Vladimir Bilek i Mirko Rašković koji su također prešli Bandiću.

Pod pretpostavkom da svi članovi Domoljubne koalicije ostanu uz Karamarka i HDZ, za većinu u Saboru potrebno im je još 13 glasova.

Distancirani od Mosta (66)

63 + Jure Martinović, Ivica Mišić i Ivan Lovrinović = 66

Kad je bilo govora o glasanju o opozivu Tomislava Karamarka, neki Mostovi zastupnici javno su se usprotivili odluci Bože Petrova. Da neće glasati protiv predsjednika HDZ-a, poručili su Jure Martinović, Ivica Mišić, a vrlo vjerojatno bi tako mogao postupiti i Ivan Lovrinović koji mjesecima pokazuje kako Petrov i Most ne mogu računati na njegovu lojalnost.

Za pretpostaviti je kako bi njih trojica mogla podržati Tomislava Karamarka za premijera.

Zastupnici manjina (71)

66 + zastupnici nacionalnih manjina (5) = 71

Karamarku bi u ovom slučaju nedostajalo još 10 zastupnika. U medijima se spekuliralo kako je Miloradu Pupovcu ponuđeno mjesto prvog potpredsjednika nove Vlade. No, i da dobije svih preostalih pet manjinskih zastupnika (dvojicu iz SDSS-a, Furija Radina, Šandora Juhasa i Veljka Kajtazija), do minimalne većine HDZ-u bi još nedostajalo pet zastupnika.

Čačićeva podrška (72)

71+ Radimir Čačić = 72

Radimir Čačić još se nije izjasnili. No i kad bi, dakle, i Čačić, i troje labilnih iz Mosta i svi manjinski zastupnici podržali novu Vladu, HDZ-u bi još nedostajala četiri zastupnika.