Kardinal Bozanić bio je oštar na misi za Dan državnosti, a mi vam stoga donosimo 6 najkontroverznijih izjava

Bozanić je naglasio kako je Hrvatska slobodu dočekala tek 1990. godine

25.06.2015., Zagreb - Crkva sv. Marka, U prigodi Dana drzavnosti, zagrebacki nadbiskup kardinal Josip Bozanic predvodio je euharistijsko slavlje za Domovinu. Svecanoj misi nazocili su predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarovic te predsjednik Sabora RH Josip Leko.
Photo: Goran Jakus/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić služio je danas u povodu Dana državnosti u crkvi sv. Marka u Zagrebu misu za domovinu. Na misi su bili i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović te predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko.

Bozanić se u podugačkoj propovijed dotaknuo niza tema, ne nužno vezanih uz kršćanstvo i Katoličku crkvu, a mi vam donosimo neke od poruka koje je poslao s propovijedaonice.

1. Godine 1990. Hrvati su odbacili komunistički totalitarizam

“Ma kako se političkim odlukama mijenjali spomendani, suvremena Hrvatska ne može se odvojiti od proljeća 1990. godine, kada su hrvatski građani odbacili komunistički totalitarizam i u radosnoj nadi počeli novo razdoblje svoje povijesti”, rekao je kardinal i naglasio da je ratno vrijeme koje potom uslijedilo ostavilo svoje svoje tragove, nove brazde i plodove u hrvatskome društvu, ali i svoje rane te kako posljedice ostaju, slojevite i raznolike.

2. Opasan selektivni pristup totalitarnim režimima

Bozanić je naglasio da je selektivan pristup komunizmu, nacizmu i fašizmu te njihovim simbolima opasan te da može postati i uzrokom novih provokacija. “Vidimo da se ostatci ideoloških sukoba koje su posijale i siju ideologije zla, ne samo održavaju, nego se i obnavljaju, a temelji hrvatske države nagrizaju se raznim sredstvima”, naglasio je zagrebački nadbiskup.

3. Hrvatsko društvo ne gradi se na solidnoj stijeni

“Demografsko starenje je uz depopulaciju osnovni demografski proces koji karakterizira Hrvatsku”, istaknuo je naglasivši da se Hrvatska u Europi nalazi u skupini zemalja s najlošijom demografskom slikom. Upozorio je da se hrvatsko društvo ne gradi na solidnoj stijeni, nego na pijesku, te da Hrvatskoj nedostaje kvalitetna pronatalitetna politika.

Upozorivši na odlazak mladih i cijelih obitelji iz zemlje, zagrebački nadbiskup je rekao da se takvi postupci promiču ne samo nemarom za preduvjete koji bi ljudima omogućili da rade i podižu obitelj u domovini, nego se lažnim proroštvima koja stalno predstavljaju Hrvatsku kao mjesto u kojemu se ne može živjeti unosi malodušje u srca ljudi “koji se boje da neće izdržati okrutnost takve pustinje i radije odustaju ili misle da će sreću naći izvan svoje domovine”.

4. Mediji se natječu u prikazivanju Hrvatske kao mjesta lošeg za život

Bozanić je izjavio da se neki mediji gotovo natječu tko će vještije pokazati da se u Hrvatskoj ne može živjeti i da treba iz nje otići.Ocijenio je da je nekima zacrtani cilj – Hrvate ponovno odvesti daleko od Hrvatske te je zato poručio Hrvatima da ne odustaju od Hrvatske. Pozvao je i državne vlasti da se ozbiljnije i djelotvornije suoče s egzistencijalnim problemima mladih, kao što su nezaposlenost i teško rješivo stambeno pitanje.

5. Korupcija se umrežila u državne institucije

Bozanić se osvrnuo i na korupciju nazvavši je društvenim zlom koje nesmetano raste. “I dok se u nas isticanjem pojedinih slučajeva čini da se korupcija želi suzbiti, postoji ona koja se pokazuje kao sustav, podržavan političkim odnosima, koja ima obilježja političke korupcije umrežene u državnim institucijama. Koliko ima samo zakona u našem zakonodavstvu koji u svojoj neusklađenosti pogoduju takozvanoj zakonskoj korupciji”, naglasio je u propovijedi.

6. Hrvatski puk uznemiren je napadima na Stepinca

Kao primjer nepoštivanja hrvatskih vrijednosti, kardinal Bozanić posebno je naglasio razne napise i izjave koje se tiču blaženoga Alojzija Stepinca, čime je “hrvatski vjernički puk uznemiren”. Zabrinjavajućim je ocijenio da se u Hrvatskoj dopušta nabacivanje blatom na Stepinca, što po Bozanićevim riječima, sigurno neće umanjiti njegovu veličinu, ali “zato nagriza naš mir”. “Mi dobro znamo koja je vrijednost njegova života i umiranja”, rekao je dodavši da djela kardinala Stepinca pripadaju baštini opće Crkve, kojom se svaki katolik i Hrvat može ponositi.