Karijera Željka Dolačkog bila je puna uspona i padova, a on ih je sve prihvaćao s nonšalantnim osmijehom

Sudjelovao je u akcijama protiv Jelavića, Pripuza, Petrača

Željko Dolački
FOTO: PIXSELL

Karijera Željka Dolačkog danas uhićenog bivšeg načelnika Službe organiziranog kriminaliteta PU zagrebačke prepuna je uspona i padova, a od ovog posljednjeg teško će se oporaviti. Riječ je o čovjeku koji je sudjelovao u akcijama protiv Nikice Jelavića, Zorana Pripuza, Hrvoja Petrača

Ovaj, inače uvijek nasmijani 46-godišnjak, suočen je danas s iznimno teškim optužbama. Možda i sada odmahuje rukom, govoreći u svom stilu “Ma nije to niš'”, no čovjek koji je donedavno bio prvi operativac u borbi protiv organiziranog kriminala u Zagrebu, trebat će objasniti kako je i zašto nestalo zlato i novac iz njegovog službenog sefa. Sumnja se da ga je ukrao upravo on, te zatim lažno prijavio provalu ne bi li cijeli slučaj zataškao.

Prozivan zbog sprege s kriminalcima

Kroničari policijskog sustava pamte koliko je puta Dolački prozivan zbog sprege s kriminalcima protiv kojih se u stvari trebao boriti. Sve je kulminiralo 2000. godine kada ga je disciplinski sud izbacio iz policije.

Dogodilo se to nakon predstavke što je upućena tadašnjem ministru unutarnjih poslova Šimi Lučinu. Potpisali su ju “pošteni policajci” uprijevši prstom u Dolačkog zbog niz propusta.

Jedan od njih bilo je onemogućavanje očevida na ukradenom mercedesu, a drugi je bilo navodno miniranje kriminalističkog istraživanja jedne iznude. No, Dolački je kasnije svoju nedužnost uspio dokazati na višem disciplinskom sudu, te se 2003. godine vratio u policiju.

Manipulacija dokazima

Ipak, u međuvremenu su se i po sudovima vukli repovi njegovih postupaka u vrijeme dok je krajem 1990-tih radio na tada najvažnijem kriminalnom slučaju – hapšenju zagrebačke mafije. Naime, upravo je Dolački, pronašao rukavice s DNK tragom Davora Zečevića, u to vrijeme optuženog za ubojstvo Željka Šobota 1999. godoine. Bio je to ključni dokaz, no kako je nespretnom manipulacijom Dolačkog i ostalih koji su stigli na očevid kompromitiran, nije više mogao biti prihvaćen kao valjan u sudskom postupku.

Unatoč tome Dolački se vratio u policiju, te je 2003. godine raspoređen u Policijsku upravu sisačko-moslavačku. Kako je rodom iz okolice Velike Gorice sisački kraj nije mu bio nepoznat. Na pitanje kako se snašao u novoj radnoj sredini uvijek je uzvraćao pozitivnim odogovorima.

Ostojić ga vratio u Zagreb

Punih devet godina Dolački je bio dio sisačke krim-policije, a povratak Ranka Ostojića u Ministarstvo unutarnjih poslova obilježio je i njegov povratak u Zagreb.

Na čuđenje mnogih kolega koji ga nisu percipirali kao posebno dobrog operativca, postao je čelni čovjek Službe za borbu protiv organiziranog kriminala. Vjerovalo se da je to mjesto zaslužio i zbog svoje uloge što ju je imao u kontaktima s Ostojićem u vrijeme bijega generala Ante Gotovine.

Policija može raditi bolje

Bilo kako bilo, Dolački se na velika vrata vratio u Zagreb. Bio je usmjeren na blisku suradnju s Mariom Bertinom, šefom PNUSKOK-a, također iznimno bliskim Ostojiću.

Protivnici Željka Dolačkog u policiji odmah su pokrenuli lavinu pritužbi na njega, ali sve do sada, čini se da su one bile bez rezultata.

Sam Dolački bio je uvjeren da policija može raditi i bolje.

“Radimo, radimo”, znao je prokomentirati u prolazu, uvijek dovoljno diskretno u odnosu s medijima da ne oda osjetljive detalje policijskih istraga.