Katalonska kriza: što dalje

Španjolska vlada danas na hitnom sastanku razmatra svoje nove poteze

October 10, 2017 - Barcelona, Catalonia, Spain - Pro-independence supporters take part in a rally in Barcelona, Spain, Tuesday, Oct. 10, 2017.Catalan President Puigdemont has proposed to suspend Catalonia's declaration of independence for few weeks to hold talks with Spanish government., Image: 352454856, License: Rights-managed, Restrictions: * France Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News
FOTO: Profimedia, Zuma Press - News

Katalonska kriza krenula je u konfuznom smjeru nakon što je političkom akrobacijom u svom govoru katalonski lider Carles Puigdemont zbunio i protivnike i saveznike. Ponovivši da Katalonija ima pravo na neovisnost nastavio je ljutiti protivnike odcjepljenja, a odbijajući odmah pokrenuti proces odvajanja od Španjolske frustrirao je neke od svojih saveznika u separatističkom pokretu koji su procijenili da njegov govor nije dovoljno odlučan.

Iako španjolski premijer Mariano Rajoy nije sinoć službeno reagirao, njegova se vlada sastaje hitno u srijedu na izvanrednoj sjednici kako bi odlučila o odgovoru na jednostranu deklaraciju o nezavisnosti Katalonije.

Istodobno reterirao i ucijenio Madrid

Pred parlamentom je Puigdemont sinoć rekao kako je referendum 1. listopada dao njegovoj vladi mandat da pretvori Kataloniju u “neovisnu državu”, no da se taj proces treba zamrznuti radi pregovora sa središnjom vladom. Jedni misle da je govorom ucijenio Španjolsku, drugi da je reterirao i izdao separatističke težnje. Izjavom je otišao dovoljno daleko da ga Madrid smatra neprihvatljivim, istodobno je to premalo da se ne bi otvorila mogućnost prve ozbiljne frakture u njegovoj koaliciji.

Le Figaro: “Katalonska neovisnost će čekati”

Nakon što je službena sjednica parlamenta zaključena, katalonski čelnik Carles Puigdemont potpisao je dokument u kojem se proglašava neovisnost Katalonije od Španjolske, ali ga je odmah suspendirao i pozvao na dijalog s Madridom, čime je dodao još nepoznanica u proces koji je pokrenuo. “Katalonija danas obnavlja svoj puni suverenitet”, piše u dokumentu nazvanom “deklaracija predstavnika Katalonije” za koji je zasad nejasno ima li ikakvu pravnu vrijednost.

ABC: “Puigdemont ucjenjuje vladu kako bi kupio vrijeme”

Pozvao zemlje da priznaju neovisnost Katalonije

U tom su dokumentu pozvali druge zemlje da priznaju katalonsku republiku. “Pozivamo sve države i međunarodne organizacije da priznaju katalonsku republiku kao neovisnu i suverenu državu. Pozivamo katalonsku vladu da poduzme sve nužne mjere kako bi se omogućila i ispunila ova deklaracija neovisnosti, kao i mjere sadržane u prijelaznom zakonu koji utemeljuje republiku”, dodaje se u deklaraciji koju su uz Puigdemonta potpisali još neki regionalni političari.

Pozornost je sada na španjolskom premijeru Marianu Rajoyu koji je ranije odbacio bilo kakvo “posredovanje između zakona i neposluha”. Španjolski su mediji objavili kako su jučer (na dan kada je Puigdemont držao govor) vođa socijalista Pedro Sánchez i Rajoy razgovarali u vladinom kompleksu La Moncloa u Madridu kako bi raspravili sljedeće korake.

El Mundo: “Farsa i ucjena”

Rajoy, toeretski, može preuzeti kontrolu nad regijom

Rajoy, od kojeg je zatraženo da nastupi pred španjolskim parlamentom ima na raspolaganju cijeli niz mjera kojima može zaustaviti katalonski separatistički proces. Ustav mu dopušta da suspendira regionalni parlament i preuzme potpunu administrativnu kontrolu nad Katalonijom, uključujući policiju i javnu televiziju, a javni tužitelj može otvoriti postupke protiv Puigdemonta i njegove vlade.

El Pais: “Neovisnost na rate produljuje kaos u Kataloniji”

Zamjenica španjolskog premijera Soraya Saenz de Santamaria rekla je u utorak navečer da se Puigdemont treba vratiti na put zakona ako želi da dođe do razgovora i nema pravo nametati posredovanje s vladom. “Ni Puigdemont niti bilo tko drugi može polagati pravo…da nametne posredovanje. Bilo kakav dijalog između demokrata mora se dogoditi u okvirima zakona”, rekla je Saenz de Santamaria.

Očekuje se konkretna reakcija španjolske vlade

Ubrzo će se znati kako će španjolska vlada reagirati. Ako Rajoy neće htjeti progovarati, a nema znakova da to kani – ostat će mu dvije opcije. Može tražiti parlament da mu dopusti da preuzme direktnu kontrolu nad regionalnom vladom. Na to ga potiče široka fronta političara. Vjerojatno će ga podržati i socijalisti u opoziciji, ali ne Podemos.

Rajoy može dopustiti separatističkoj vladi da ostane u Barceloni i tako krenuti u igru na duge pruge dok se ne smanje simpatije prema katalonskim separatistima na međunarodnoj razini. Lopta je sada na Rajoyovoj strani terena i njegova vlada sad ima priliku povećati ili spustiti tenzije.

Belgijski Le Soir: “Barcelona pruža ruku Madridu”

Katalonija još nije spremna biti samostalna

U praksi, kako je bivši čelnik Katalonije Artur Mas istaknuo, ta regija nije spremna odmah proglasi neovisnost: nema poreznu upravu, sudstvo, bankarski sustav ili granične institucije za provođenje takve odluke pa se pretpostavlja da je to jedan od razloga zašto Puigdemont želi kupiti vrijeme. Unilateralno odcjepljenje bi zgrozilo europske institucije i međunarodna tijela. Pozivi da EU bude medijator ili tvrdnje da je Španjolska kršila fundamentalna prava nitko nije htio čuti. Od Therese May do Angele Merkel, poruka je ista – to je unutarnje španjolsko pitanje.

Francuski lijevo orijentirani Libération: “Barcelona igra na vrijeme”

Puigdemont vodi raznoliku koaliciju koja lako može puknuti. CUP, blok anarhista koji su tražili proglašenje neovisnosti, nisu pljeskali nakon govora i sada bi mogli povući svoju podršku u kojoj ne bi imao većinu u administraciji. Analitičari, piše Economist, vjeruju da Puigdemont ne može preživjeti mjesec dana bez sazivanja izbora. To bi moglo riješiti muke premijera Rajoya, pa bi na ovaj ili onaj način Katalonci bili pozvani da biraju, ovog puta legalno. To bi dalo svima prostora da udahnu.

El Punt Avui i Periódico de Catalunya govor nazivaju time-outom