Katalonski predsjednik misli da mu u Madridu neće pravedno suditi pa se, zasad, ne planira pojaviti pred sudom

Puigdemont se nalazi u Bruxellesu, a danas bi se opet trebao obratiti javnosti

Catalan president Carles Puigdemont looks on during an AFP interview in Girona on September 30, 2017.
The mission was entrusted to him almost by accident, but he accomplished it with determination. Deaf to the warnings of Madrid, the Catalan regional president Carles Puigdemont is determined to organize a referendum on October 1, 2017, hoping to fulfill his dream of youth: an independent Catalonia. / AFP PHOTO / PIERRE-PHILIPPE MARCOU / TO GO WITH AFP INTERVIEW by DANIEL BOSQUE
FOTO: AFP

Smijenjeni predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont neće se u četvrtak odazvati pozivu španjolskog vrhovnog suda te će ostati u Bruxellesu, rekao je njegov odvjetnik u srijedu. Međutim, novine El País pišu, pozivajući se na neimenovane izvore u pravosuđu, kako će Španjolska za Puigdemontom raspisati europski uhidbeni nalog te zatražiti od Belgije njegovo izručenje ne pojavi li se u četvrtak na sudu u Madridu.

Puigdemont je u Španjolskoj optužen za pobunu, neposluh i korištenje javnog novca za organiziranje referenduma suprotnog ustavu te mu prijeti višegodišnja zatvorska kazna. Na sudu u Madridu trebalo bi u četvrtak i petak biti saslušano i 13 drugih katalonskih dužnosnika koji se također suočavaju sa zatvorskom kaznom zbog proglašenja nezavisne republike Katalonije prije pet dana.

Odvjetnik predložio da ga ispitaju u Belgiji

“Moj klijent mi je rekao da ne želi ići jer u Španjolskoj ne bi imao pravedno suđenje. Pričekat će i vidjeti što će se događati”, rekao je Paul Bekaert, Puigdemontov odvjetnik, za nizozemsku televiju NOS.

Bekaert je dan ranije na flamanskoj televiziji VRT rekao da će se boriti protiv bilo kakvog zahtjeva Španjolske o izručenju. “Odlučili smo ne tražiti azil, ali se boriti protiv zahtjeva španjolskih sudova”, izjavio je tada. “Predložio sam da ga ispitaju u Belgiji”, rekao je Bekaert za novinsku agenciju AP. “To je moguće. U prošlosti sam imao takve slučajeve”, dodao je.

Sudjelovat će na izborima u prosincu

U utorak kasno navečer su iz Bruxellesa sletjeli u Barcelonu katalonski ‘ministar’ unutarnjih poslova Joaquim Forn i ‘ministrica’ rada Dolors Bassa. Nekoliko osoba sa španjolskim zastavama vikalo im je “u zatvor” i “izdajice”. Španjolska vlada je temeljem članka 155. ustava razriješila dužnosti katalonsku vladu te raspisala prijevremene izbore u Kataloniji za 21. prosinca.

Od 13 ‘smijenjenih ‘ministara četvero ih se još uvijek nalazi u Bruxellesu s Puigdemontom. On je na konferenciji za medije u utorak rekao kako su preostali članovi u Kataloniji kao “legitimni članovi vlade”. “U Bruxelles smo došli kako bismo u srcu Europe ukazali na katalonski problem te prijavili politizaciju španjolskog pravosuđa, njegovu pristranost te pokazali svijetu demokratski deficit Španjolske”, izjavio je Puigdemont.

Traže pravedno suđenje

Njegova Katalonska europska demokratska stranka (PDeCat) potvrdila je sudjelovanje na izborima za 51 dan, na kojima će biti i njezin koalicijski partner Katalonska republikanska ljevica (ERC). Još uvijek se čeka odluka antikapitalističke Kandidature narodnog jedinstva (CUP) s kojom ove tri stranke imaju 72 od 135 mjesta u parlamentu. U petak je anketa istraživačkog centra katalonske vlade pokazala da bi te stranke mogle i dalje imati većinu u regionalnom parlamentu.

Druga anketa koju je provela tvrtka za istraživanje javnog mišljenja Sigma Dos pokazuje kako bi te stranke mogle izgubiti većinu u parlamentu. Izbori četiri dana prije Božića već su označeni kao izjašnjavanje o nezavisnosti ili ostanku u Španjolskoj. Moguće koalicije i izborne liste zasad su nepoznate. Glasnogovornik španjolske vladajuće stranke, Narodne stranke desnog centra, nazvao je Puigdemonta “patetičnim” dok je vođa stranke centra Građani, koja inzistira na jedinstvu Španjolske, naglasio kako je potrebno konačno “stati na kraj ovom ludilu”.

Kazne od 30 godina zatvora

Puigdemont je također naveo kako katalonski dužnosnici i on nemaju namjeru izbjeći odgovornost pred pravosuđem, no da traže garancije o pravednom postupku. Nekoliko sati nakon njegova govora u Bruxellesu, sutkinja španjolskog vrhovnog suda Carmena Lamela prihvatila je optužnicu državnog odvjetništva.

Optuženima je dala rok od tri dana za uplatu 6,2 milijuna eura jamčevine te ih pozvala na saslušanje od četvrtka do petka. Španjolski mediji navode kako prijete zatvorske kazne od oko 30 godina budu li proglašeni krivima. Istovremeno je španjolski Ustavni sud poništio deklaraciju o nezavisnosti Katalonije donesenu pet dana ranije u katalonskom parlamentu.