Kazahstan uhitio smijenjenog šefa za nacionalnu sigurnost, optužuju ga za izdaju

Masimov je otpušten usred ovotjednih masovnih prosvjeda

A military vehicle moves along a street in central Almaty on January 7, 2022, after violence that erupted following protests over hikes in fuel prices. - Kazakhstan's president has rejected calls for talks with protesters after days of unprecedented unrest, vowing to destroy "armed bandits" and authorising his forces to shoot to kill without warning. He said earlier that order had mostly been restored across the country, after protests this week over fuel prices escalated into widespread violence, especially in main city Almaty. (Photo by Alexandr BOGDANOV / AFP)
FOTO: AFP

Kazahstanske vlasti pritvorile su Karima Masimova, bivšeg čelnika odbora za nacionalnu sigurnost pod sumnjom za izdaju, priopćio je Odbor za nacionalnu sigurnost u subotu. Masimov, koji je otpušten ovaj tjedan dok su prosvjedi bjesnili širom srednjoazijske zemlje, pritvoren je s još nekoliko drugih dužnosnika, rekao je Odbor za nacionalnu sigurnost u izjavi. Nisu naveli imena niti dali druge detalje.

Deseci su ubijeni, a javne zgrade su opljačkane i zapaljene u najgorem nasilju u bivšoj sovjetskoj republici u 30 godina neovisnosti. Nakon nekoliko dana nasilja, čini se da su sigurnosne snage do petka preuzele kontrolu nad ulicama najvećih kazahstanskih gradova.

Naredba vlastima da pucaju i ubiju

Predsjednik Kasim Džomart Tokajev, kojeg podupire Rusija, rekao je da je naredio sigurnosnim snagama da pucaju i ubiju te da uguše pobunu u zemlji. Na Tokajevljev poziv vojni savez pod ruskim vodstvom rasporedio je snage u vrijeme visokih napetosti u odnosima između Istoka i Zapada.

Rusija i SAD spremaju se za pregovore o ukrajinskoj krizi sljedeći tjedan. Masimova se smatra bliskim saveznikom bivšega predsjednika Nursultana Nazarbajeva. Bio je dvaput premijer i također je obnašao dužnost čelnika predsjedničke administracije pod Nazarbajevom.

Nazarbajev, 81, bio je najdugotrajniji vladar neke bivše sovjetske države dok predsjednik nije postao Tokajev 2019. Vjeruje se da je njegova obitelj zadržala utjecaj u Nur-Sultanu, namjenski izgrađenoj prijestolnici koja nosi njegovo ime.