Kazne koje su danas dobili Varga i Curić najviše su dosad izrečene za to kazneno djelo. Evo zašto

Nepravomoćno su osuđeni zbog sprečavanja dokazivanja, jedan je dobio 3 i pol godine, drugi dvije

FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Ranije danas javili smo da su bivši MUP-ov informatičar Franjo Varga i bivši vozač ministra poljoprivrede Blaž Curić nepravomoćno osuđeni zbog sprečavanja dokazivanja. Krivima su proglašeni zbog krivotvorenja prepiske najviših državnih dužnosnika u pokušaju da se utječe na rasplet suđenja Zdravku Mamiću, te izručenje Ivice Todorića.

Kazne što su ih dobili – Varga zatvor od tri i pol godine, te Curić dvije godine zatvora – najviše su do sada izrečene sankcije za tu vrstu kaznenih djela. Proizlazi to iz javno dostupne sudske prakse koju smo pregledali.

Kakve se kazne inače izriču?

Uglavnom se za ovu vrstu kaznenih djela, koja, dakle, spadaju u tzv. kaznena djela protiv pravosuđa, izriču uvjetne sankcije. Pronašli smo tek par bezuvjetnih zatvorskih kazni – jednu od 11 mjeseci, jednu od godinu dana i jednu od godinu i četiri mjeseca.

Inače, Kazneni zakon propisuje šest mjeseci do pet godina zatvora za kazneno djelo za koje su Varga i Curić osuđeni.

I USKOK je tražio stroge kazne

Obrazlažući presudu, sutkinja Vlasta Šimenić-Kovač istaknula je kako ova presuda mora biti poruka i dvojici okrivljenika, kao i cijeloj javnosti. To je uostalom i poanta svake sudske odluke, no izgleda da se ovdje upravo visinom kazne željelo utjecati na tzv. generalnu prevenciju.

Još je USKOK u završnoj riječi zatražio od suda strožu kaznu za Vargu i Curića, koji su obojica ranije radili u policiji, te su, po stavu USKOK-a, bili potpuno svjesni što rade kada su fabricirali poruke za Mamića i Todorića.

Evo što je poručilo sudsko vijeće

“Inkriminiranim radnjama željelo se utjecati na suđenje i otežavanje dokazivanja na suđenju Mamiću kako bi se stvorila slika da mu je povrijeđeno pravo na pravično suđenje, odnosno pri izručenju Todorića da je izložen političkom progonu.

U slučaju Mamić htjela se stvoriti slika o utjecaju i pritiscima glavnog državnog odvjetnika na suca Županijskog suda u Osijeku zbog čega bi donosio odluke nesavjesno i nesamostalno, što bi zbog povrede prava na pravično suđenje dovelo u pitanje odluku sudskog vijeća u tom predmetu”, objasnila je sutkinja zašto su izrečene stroge kazne.

Ugrozili su neovisnost sudstva

Kako prenosi Jutarnji list sutkinja je podsjetila da su Mamićevi branitelji uoči objave prvostupanjske presude za izvlačenje novca iz Dinama tražili preotvaranje rasprave i odgodu objave. Stoga je lažna korespodencija trebala biti dokaz zbog kojeg bi drugostupanjski sud po službenoj dužnosti utvrđivao postoji li ili ne postoji povreda prava na pravično suđenje, ukazala je na utvrđenu namjeru Varge i Curića. Cilj im je bilo dokazati i da je Todorić izložen političkom progonu, što bi zaustavilo njegovo izručenje.

“Svojim su radnjama optuženici doveli u pitanje neovisnost sudske vlasti i zakonitost rada izvršne vlasti te stvorili negativne konotacije u pogledu vladavine prava”, zaključila je sutkinja.

Kjučni akter afere još se ne zna

Ova afera otvorena je u rujnu 2018. kada je uhićen Franjo Varga, a posebni značaj dobila je privođenjem Blaža Curića, ondašnjeg vozača ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića.

Curić je u kumskoj vezi s bivšim potpredsjednikom Sabora HDZ-ovim Milijanom Brkićem, a tijekom Domovinskog rata bio je pripadnik specijalne policije. On tvrdi da nije Vargi javio da će biti uhićen, dok se još uvijek ne zna od koga je iz MUP-a uopće iscurila informacija o toj akciji.