KBC Osijek upozorava necijepljene zaposlenike: 'Ako se netko zarazi i tuži bolnicu, tražit ćemo da platite odštetu'

Iz bolnice su poručili kako je važno naglasiti da nikoga od svojih zaposlenika ne sile na cijepljenje

27.11.2020., Osijek - U KBC Osijek osjecani strpljivo cekaju testiranje na Covid-19. 
Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL/Ilustracija

KBC Osijek uputio je dopis svojim djelatnicima u kojemu ih upozoravaju na mogućnost plaćanja odštete ako se pacijent zarazi u bolnici i odluči je tužiti. Navode kako je moguće da će, ako se tako nešto dogodi, bolnica od svojeg necijepljenog radnika mogu tražiti odštetu.

Cijeli dopis objavio je Dnevnik.hr koji je od KBC-a Osijek dobio potvrdu autentičnosti dokumenta. Rekli su im kako im je bila dužnost upozoriti djelatnike na potencijalne tužbe.

‘Da li bi odštetu platila bolnica ili djelatnik – odlučit će sud’

S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, te mogućnost tužbi pacijenta, navodimo sljedeće: Tijekom prošle godine u RH postojale su smjernice koje omogućavaju određenu razinu zaštite od infekcije zdravstvenih djelatnika, a onda i pacijenata, ali je i s njima, mogućnost prijenosa zaraze bila velika. Međutim, od trenutka postojanja cjepiva, značajno se povećava sigurnost, ali samo ako su prije svih cijepljeni zdravstveni djelatnici. 27. prosinca 2020. godine KBC Osijek je počeo s prvim cijepljenjem zdravstvenih djelatnika koji su svojim primjerom pokazali odgovornost prema sebi i drugima.

Iako se nastavilo tijekom cijele ove godine, te je KBC Osijek, kao poslodavac svim svojim zdravstvenim djelatnicima omogućio cijepljenje. Slijedom navedenog ako liječnici i medicinske sestre nisu cijepljeni, a pacijent se zarazi COVIDOM-19, onda se može dokazivati kako nisu poduzete sve mjere zaštite koje su zdravstvenoj ustanovi, pa tako i KBC-u Osijek bile na raspolaganju.

Ovim putem posebno ističemo kako u slučaju potencijalnih tužbi pacijenata vezanih uz COVID-19, da li bi odštetu trebala platiti bolnica ili necijepljeni djelatnik, odlučit će sud. Također navodimo, da u slučaju da bolnica mora isplatiti odštetu, isti iznos bolnica može potraživati od svog necijepljenog radnika koji je zarazio pacijenta, budući da mu je bolnica omogućila cijepljenje“, piše u dopisu.

Bolnica: ’S cijepljenjem zaposlenika smo počeli 27. prosinca 2020.’

KBC Osijek je portalu Dnevnik.hr je, osim potvrde autentičnosti, odgovorio i zašto su poslali dopis. Naveli su kako je u Hrvatskoj podnesen prvi odštetni zahtjev protiv bolnice te kako su odlučili upozoriti zaposlene na odgovorno ponašanje i informirati ih o tome što bi moglo biti, ako netko podnese odštetni zahtjev.

Rekli su im kako su 27. prosinca 2020. počeli s cijepljenjem zaposlenika i osigurali cjepivo za sve koji se žele cijepiti, kao i zaštitnu opremu za rad s pacijentima, a sve u svrhu maksimalne zaštite i zaposlenika i pacijenata.

“Stoga smatramo da je u redu informirati zaposlenike da poslodavac polaže pravo tražiti eventualnu naknadu štete od zaposlenika, naravno ako se sudskim putem dokaže da se nije pridržavao svih propisanih mjera zaštite te tako uzrokovao štetu poslodavcu”, poručili su iz KBC-a Osijek.

‘Nikoga od djelatnika ne silimo na cijepljenje, dužnost nam je upozoriti’

Iz Ravnateljstva Kliničkog bolničkog centra Osijek su za Dnevnik.hr poručili i kako je važno naglasiti da nikoga od svojih zaposlenika ne sile na cijepljenje, pa dodali da im je dužnost upozoriti ih na odgovorno ponašanje i ono što se može dogoditi.

Zaključili su kako obavijest koju su zaposlenici dobili nije nikakav pritisak na necijepljene da se cijepe, pa još jednom govore da im je obveza informirati zaposlenike o aktualnim događanjima u zemlji.