Kći prvog predsjednika Ustavnog suda priznala da je uzimala mito

Priznala je i druga djelatnica za koju je USKOK tražio istražni zatvor. Neće ići u istražni zatvor

USKOK je danas objavio za što sve tereti osobe koje su uhićene u jučerašnjoj akciji koja je provedena nakon više mjeseci izvida. Iz njihovog priopćenja se vidi da su donijeli dva rješenja o provođenju istrage zbog koruptivnih djela, od kojih se jedno odnosi na dvije zaposlenice Općinskog suda u Sesvetama i još jednu, treću okrivljenu osobu. Zaposlenice su, stoji u priopćenju USKOK-a, uzimale mito za provođenje nekih upisa u zemljišnim knjigama.

Telegram je jučer doznao kako je jedna od službenica suda Ana Marija Končić, kći prvog predsjednika Ustavnog suda Jadranka Crnića koja je bila voditeljica zemljišnoknjižnog odjela u Općinskom sudu u Sesvetama, dok Jutarnji drugu uhićenu službenicu suda identificira kao Suzanu P. USKOK je protiv njih dvije zatražio istražni zatvor zbog mogućnosti ponavljanja kaznenog djela, što je bilo vezano uz njihovu funkciju, no Jutarnji sad javlja kako je došlo do preokreta u slučaju.

Naime, njihovi odvjetnici donijeli su uvjerenja o suspenziji s radnog mjesta do kraja postupka, zbog čega ne postoji šansa da ponove kaznena djela. Zato je zamjenik ravnateljice USKOK-a Sven Mišković povukao prijedlog za određivanje istražnog zatvora, a djelatnice su puštene na slobodu. Jutarnji javlja kako su njih dvije, kao i treći osumnjičeni muškarac priznali sva djela koja im se stavljaju na teret. Večernji list je jučer pisao kako je s ovim slučajem povezan Alen Peruško, dok Jutarnji danas spominje Alena P. koji je slučajno upao u mjere. Dodaju i kako su one pale kao kolateralne žrtve jer su istražitelji prateći Nenada Bukovca shvatili da ih on podmićuje.

Za što su bile optužene?

USKOK je danas osim detalja vezanih za uhićenje Patrika Šegote i njegove sestre objavio i detalje rješenja o provođenju istrage protiv dvije djelatnice suda i trećeg okrivljenika, a u rješenju se spominje i Nenad Bukovec. “Osnovano se sumnja na počinjenje kaznenih djela primanja i davanja mita”, pišu. USKOK sumnja da je voditeljica zemljišnoknjižnog odjela u Općinskom sudu u Sesvetama te ovlaštena zemljišnoknjižna referentica 8. veljače 2021. u Sesvetama dogovorila sa sada pokojnim poduzetnikom žurni upis kupoprodaje, pozajmice i uknjižba prava vlasništva.

To je trebalo obaviti u korist njegove supruge na temelju darovnog ugovora na nekretnini koja je upisana u zemljišnim knjigama tog suda. On joj je po dogovoru kao nagradu za izvršene radnje trebao predati 4000 kuna, tvrde istražitelji. Sumnjaju da je ona s drugom ovlaštenom zemljišnoknjižnom referenticom u zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog suda u Sesvetama, koja joj je bila podređena, dogovorila da provede te upise.

Za to je drugoj djelatnici poduzetnik trebao isplatiti naknadu. Ta djelatnica je izvršila upis, a poduzetnik joj je po svojem zaposleniku prvo dostavio dokumentaciju koja je trebala za upis u zemljišnim knjigama, a onda i kuvertu s novcem, tvrdi se. Poduzetnikov zaposlenik je tu kuvertu odnio u sud, a dvije okrivljene su navodno podijelile iznos.

Žurno izvršile upis brisanja založnog prava Ministarstva financija

USKOK javlja i kako se sumnja da su njih dvije od 1. do 13. ožujka 2021. godine, u Sesvetama i Zagrebu, dogovorile s poduzetnikom da se na nekretnini upisanoj u zemljišnim knjigama Općinskog suda u Sesvetama, koja je u vlasništvu njegovog trgovačkog društva, odmah izvrši upis založnih prava u korist dva trgovačka društava i jedne privatne osobe. Dogovoreno je, tvrdi se, da im on kao nagradu za izvršene upise preda 4000 kuna. Drugookrivljena je izvršila te upise, a poduzetnik koji je preko svog suradnika predao iznos od 3000 kuna. Iznos je primila i podijelila s prvom okrivljenom, tvrde.

Osim toga se osnovano sumnja da su njih dvije 23. lipnja 2021. u Sesvetama i Zagrebu dogovorile da se na nekretnini u vlasništvu trgovačkog društva čiji je vlasnik i odgovorna osoba sin trećeg okrivljenika žurno izvrši upis brisanja založnog prava Republike Hrvatske, odnosno Ministarstva financija, te uknjižba založnog prava na temelju Ugovora o založnom pravu radi osiguranja novčane tražbine od 449.982,76 kuna u korist Republike Hrvatske, Porezne uprave, Područnog ureda Zagreb.

Zauzvrat im je, kao nagradu za izvršene upise, treći okrivljenik trebao predati 500,00 kuna. Nakon toga je druga okrivljena provela tražene upise, za što joj je treći okrivljeni predao 500 kuna za nju i za prvu okrivljenu, koji iznos su također međusobno podijelile, navodi se.