Kijev opužuje Muska da sabotira oslobađanje Ukrajine: 'Operacije nam propadaju jer isključuje Starlink'

Ukrajinci su tražili druge pružatelje satelitskog interneta, ali nitko nema doseg Starlinka

Elon Musk, poduzetnik, multimilijarder i vlasnik megakompanija poput Twittera, SpaceX-a i Tesle, navodno je više puta ograničio pristup svom satelitskom internetskom sustavu Starlinku u Ukrajini, što je utjecalo na strategiju ukrajinske vojske koja svoju zemlju pokušava osloboditi od Rusije.

Najbogatiji čovjek na svijetu odbio je zahtjev ukrajinske vojske da uključi Starlink u blizini Krima, poluotoka pod ruskom okupacijom, izvještava New York Times, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom.

Musk je preko Starlinka omogućava Ukrajincima pristup internetu od kraja veljače 2022. godine, nakon što je na početku ruske agresije cyber napadom oboren internet u toj zemlji. Prema izvješću koje navodi NYT, apsolutna kontrola Elona Muska nad najmodernijom satelitskom internetskom tehnologijom, koja je postala ključni dio komunikacije Ukrajine otkako je rat započeo, izazvala je zabrinutost među ukrajinskim, ali i američkim dužnosnicima.

Starlink je ogromna pomoć ukrajinskoj vojsci

U veljači ove godine, SpaceX je objavio da su poduzeti koraci kako bi se spriječilo ukrajinsku vojsku da koristi Starlink pri upravljanju dronovima u regiji. Nakon te objave, savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihailo Podoljak rekao je da SpaceX mora odabrati stranu u ratu protiv Rusije.

Ukrajinske vlasti održale su razgovore s drugim pružateljima satelitskog interneta. Međutim, priznali su da nitko ne može konkurirati dosegu Starlinka. Muskova je tehnologija omogućila artiljerijskim timovima, zapovjednicima i pilotima da gledaju snimke iz dronova dok međusobno komuniciraju. Prema izvorima iz vojske, vrijeme reakcije od pronalaska cilja do napada smanjeno je zahvaljujući tome s otprilike 20 minuta, na otprilike jednu minutu.

Račun za internet ispostavljen Washingtonu

Musk je prošle godine zatražio od SAD-a da financira internetske usluge koje pruža Ukrajini. Tvrtka je procijenila trošak na gotovo 400 milijuna dolara tijekom 12 mjeseci, prema pismu tvrtke SpaceX koje je prenio CNN.

Prema izvješću, oko 1.300 Starlink terminala kupljenih putem britanskog dobavljača prestalo je raditi prošle godine, jer ukrajinska vlada nije mogla platiti mjesečnu naknadu od 2.500 dolara za svaki terminal.

U međuvremenu, američki ministar obrane Lloyd Austin u lipnju je odobrio sporazum Pentagona o kupnji 400 do 500 novih Starlink terminala i usluga, što bi Pentagonu omogućilo kontrolu nad postavljanjem internetskog signala unutar Ukrajine za nove uređaje kako bi izvršili “ključne mogućnosti i određene misije”.