Kim Jong-un napravio neočekivan presedan; ispričao se Južnoj Koreji jer su im ubili dužnosnika

Kim je poslao pismo južnokorejskom predsjedniku Moon Jae-inu

(FILES) This file picture taken on April 11, 2020 and released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on April 12, 2020 shows North Korean leader Kim Jong Un speaks during a meeting of the Political Bureau of the Central Committee of the Workers' Party of Korea (WPK) in Pyongyang. - North Korean leader Kim Jong Un apologised on September 25, 2020 over the killing of a South Korean at sea, calling it an "unexpected and disgraceful event", Seoul's presidential office said. (Photo by STR / KCNA VIA KNS / AFP) / South Korea OUT / ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE --- /
FOTO: AFP

Prvi puta od kad je na vlasti sjevernokorejski vođa Kim Jong-un napravio posve neočekivani presedan: ispričao se južnokorejskom narodu zbog toga što su vojnici Sjeverne Koreje ubili 47-godišnjeg dužnosnika južnokorejskog ministarstva za oceane i ribarstvo. Kim je u pismo južnokorejskog predsjedniku Moon Jae-inu, suprotno njegovoj dosadašnjoj praksi, izrazio žaljenje što su njegovi vojnici, umjesto da pomognu nesretniku koji je plutao po moru, u njega ispalili deset metaka. Kim je poručio da se “dogodilo nešto što se ne bi smjelo dogoditi”.

Naredio je zbog toga svojim postrojbama da uspostave novi sustav za nadzor morske granice kako bi se izbjegle “manje pogreške ili veliki nesporazumi” te je najavio poduzimanje potrebnih mjera kako bi se spriječilo ponavljanje takvog “žalosnog slučaja”. Kim je poručio južnokorejskom predsjedniku da mu je “jako žao” što su zbog postupka njegovih vojnika on i narod Južne Koreje “silno razočarani”. Zanimljivo je da je i Južna Koreja napravila presedan: Cheong Wa Dae, sjedište južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina, u cijelosti je objavilo pismo Kim Jong-una.

Tvrde da nisu spalili čovjekovo tijelo

U dodatnom obrazloženju Pjongjang je obavijestio Seul da “neidentificirani” muškarac, koji je neovlašteno prešao zapadnu morsku granicu, nije iskreno odgovorio na zahtjev za verbalnom sigurnosnom provjerom. U tom trenutku plutao je na nekakvom “materijalu” udaljenom 80 metara od broda u blizini pograničnog otoka Jeonpjeong u Žutom moru. Zbog toga su vojnici stekli dojam da želi pobjeći pa su u njega ispalili deset metaka s udaljenosti od 40-50 metara.pj

Nakon pucnjave pretražili su materijal na kojem je plutao čovjek, ali pronašli su samo puno krvi, a ne i njegovo tijelo. Stoga su vojnici, u skladu s državnim smjernicama za sprječavanje širenja COVID-19, zapalili preostali materijal, stoji u priopćenju Pjongjanga. Time su ujedno odbacili tvrdnje Juga da su sjevernokorejski vojnici spalili tijelo nesretnika kako ne bi došlo do širenja koronavirusa.

Ubojstvima sprječavaju ulazak korone

Južnokorejska vojska je izvijestila u četvrtak da je dužnosnik ustrijeljen 6 sati nakon što je primijećen u moru, a da je zatim njegovo tijelo poliveno uljem i zapaljeno, vjerojatno u nastojanju da spriječi širenje koronavirus. Također je priopćilo da je dužnosnik nestao iz čamca za vrijeme inspekcijskog obilaska morske granice Sjeverne i Južne Koreje te da sve upućuje da je vjerojatno pokušao prebjeći na Sjever. Južna Koreja pokrenula je potragu za njim u kojoj su sudjelovali brodovi i zrakoplovi.

Američki vojni zapovjednik u Južnoj Koreji rekao je da su sjevernokorejski vojnici dobili naredbu da ubiju svakoga tko želi prijeći granicu kako bi se spriječio ulazak koronavirusa u zemlju. Zbog tog incidenta Južna Koreja pojačala je nadzor na morskoj granici te je počela pomno pratiti kretanje sjevernokorejske vojske “kako bi se brzo reagiralo na sve okolnosti koje bi mogle dovesti do eskalacije napetosti.”

Prijetnje da će testirati balistički raketu

Sve to događa se u vrijeme dok Južna Koreja s velikom zabrinutošću prati najave da bi sjevernokorejska vojska mogla uskoro testirati lansiranje balističke rakete s podmornice. Won In-choul, kandidat za zapovjednika zajedničkog stožera Južne Koreje, rekao je da posljednjih godina Sjeverna Koreja pri kraju konstrukcije balističkih raketa koje se mogu lansirati s podmornica. A to je iznimno zabrinjavajuće, jer je takvo oružje teško otkriti prije lansiranja.

Time, tješe se u Seulu, Pjongjang želi poslati poruku Washingtonu da će već nakon predsjedničkih izbora raspolagati raketama koje je nemoguće otkriti, a mogu pogoditi teritorij SAD-a. Spekulira se da bi Sjeverna Koreja mogla testirati takvu raketu prije godišnjice osnivanja svoje vladajuće Radničke stranke 10. listopada. U međuvremenu je objavljeno kako Moon i Kim već neko vrijeme razmjenjuju osobna pisma, što pokazuje da Sjever i Jug ipak pokušavaju ponovno uspostaviti nedavno pokidane političke i ekonomske veze, što bi moglo biti razlogom zašto se Kim Jong-un ispričao južnokorejskom narodu.