Kim Jong Un noćas je doživio najveću sramotu dosad. Zbog debakla najtajnijeg vojnog programa mogle bi padati glave

Samo dva dana sata nakon što je raketa sa špijunskim satelitom pala u more, Pjongjang je priznao neuspjeh

FOTO: AFP

Sjevernokorejska državna agencija Korean Central News Agency (KCNA) napravila je u srijedu do sada neviđeni presedan. Samo dva sata nakon što je raketa sa špijunskim satelitom pala u more, javno je priznala neuspjeh te objavila da je njen „svemirski lansirni uređaj“ nakon nenormalnog leta pao u Zapadno more.

U priopćenju je precizirano da je nova raketa Chollima-1, koja je nosila vojni izviđački satelit Malligyong-1, pala u more „nakon gubitka potiska zbog nenormalnog pokretanja motora drugog stupnja nakon odvajanja prvog stupnja tijekom normalnog leta.“

KCNA je također objavila da je neuspjeh posljedica „niske pouzdanosti i stabilnosti nove vrste motora koji je primijenjen na nosaču raketa Chollima-1 i nestabilne prirode korištene goriva.“ No, priopćenje završava u optimističnom stilu, najavljujući da će „Uprava za zračno i svemirsko istraživanje izvesti drugo lansiranje što je prije moguće,“ nakon ispitivanja otkrivenih grešaka pri lansiranju.

Jedna od najvećih javnih sramota režima

Tako brzo priznanje i otkrivanje uzroka neuspjeha toliko važnog projekta još se u Sjevernoj Koreji nije dogodilo. To je ujedno i golema sramota za diktatora Kim Jong-una, koji cijeli svoj autoritet gradi na uspješnom raketnom programu i razvoju nuklearnog oružja.

Tim više jer je Pjongjang, što također nije uobičajeno, u ponedjeljak obavijestio Japan o planovima da između 31. svibnja i 11. lipnja lansira u svemir svoj prvi vojni izviđački satelit. Prije toga, očito se praveći važnim, Pjongjang je obavijestio i Međunarodnu pomorsku organizaciju o lansiranju satelita.

S obzirom da je to posve neuobičajen postupak, Kim Jong-un je očito želio demonstrirati samouvjerenost i povjerenje u svoje raketne sustave. Stoga je propast takvog spektakularnog projekta jedna od najvećih javnih sramota sjevernokorejskog režima.

U Južnoj Koreji sirene za uzbunu

Premda je taj neuspjeh težak udarac za Pjongjang, on je izazvao pravu paniku u Seulu, glavnom gradu Južne Koreje. Naime, sirene za hitne slučajeve probudile su građane u 6:32 ujutro, a nekoliko minuta kasnije, na mobitele diljem Seula stiglo je upozorenje vlade da se građani hitno pripreme za evakuaciju, a prednost imaju djecu, stari i nemoćni.

Stoga nije čudno da je panika zavladala gradom kada se proširila vijest da je Sjeverna Koreja ispalila raketu. No, ubrzo je stigla poruka da je to bila lažna uzbuna.

Odgovorne zasigurno čekaju najstrože kazne

Vođa Sjeverne Koreje najavio je još prije dvije godine da će Sjeverna Koreja lansirati novi model špijunskog satelita pa je propalo lansiranje veliko poniženje za režim. Cijelu situaciju čini još gorom to što je južnokorejska vojska pronašla nekoliko dijelova sjevernokorejske rakete i špijunskog satelita – tako da će zasigurno skupiti puno informacija o najtajnijem sjevernokorejskom programu.

Zbog toga će odgovorni sasvim sigurno biti strogo kažnjeni, ne samo smjenjivanjima i oduzimanjem vojničkim činova, već i kaznama zatvora, ako ne i smrtnim presudama. Hong Min, viši istraživač u Institutu za nacionalno ujedinjenje Koreje, smatra da će Pjongjang vjerojatno izvesti drugo lansiranje prije 11. lipnja, unutar razdoblja koje je najavljeno Japanu.

„Ako je došlo do problema sa satelitom, trebat će vremena za drugo lansiranje, ali ako je temeljni uzrok neuspjeha bio u odvajanju stupnja rakete – kao što je izvijestila KCNA – šanse su velike da će uskoro pokušati ponovno. Sjeverna Koreja je sasvim sigurno pripremila nekoliko rezervnih lansirnih vozila, budući da je režim testirao više lansirnih vozila za interkontinentalne balističke rakete.“

Pjongjang je rijetko priznavao neuspjehe

Od lansiranja svog prvog špijunskog satelita Kwangmyongsong-1 1998. godine, Sjeverna Koreja je navodno lansirala rakete sa satelitima sedam puta, ali prije ove srijede rijetko je priznavala bilo kakve neuspjehe tih lansiranja.

Sjever je dosad uspio postaviti u orbitu satelit Kwangmyongsong-3 Unit 2 2012. godine i Kwangmyongsong-4 2016. godine. Prema internetskoj stranici za praćenje satelita N2YO.com, sateliti se i dalje nalaze u orbiti, ali se pretpostavlja da ne rade jer njihove prijenosne veze sa Zemljom nisu otkrivene.

Osude pristižu sa svih strana

Iako je slanje špijunskog satelita propalo, Južna Koreja nazvala je lansiranje rakete “ozbiljnim kršenjem rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a” i ozbiljnom provokacijom koja ugrožava mir na Korejskom poluotoku i šire.

Adam Hodge, glasnogovornik Nacionalnog vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, izjavio je da SAD „snažno osuđuju Sjevernu Koreju zbog njezinog lansiranja upotrebom balističke tehnologije raketa, što predstavlja drzak prekršaj više rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, povećava napetosti i predstavlja rizik od destabilizacije sigurnosne situacije u regiji i šire”.

I glavni tajnik Ujedinjenih naroda, Antonio Guterres, također je kritizirao Sjevernu Koreju zbog upotrebe balističke tehnologije raketa, što je suprotno relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti.