Kim, silno nezadovoljan zbog propalog susreta s Trumpom, dao je ubiti sve svoje diplomate koji su imali veze s tim

Dao je pogubiti 5 dužnosnika ministarstva vanjskih poslova, jedan je završio u logoru

North Korean leader Kim Jong Un leaves after a wreath-laying ceremony at a WWII memorial in the far-eastern Russian port of Vladivostok on April 26, 2019. (Photo by Yuri KADOBNOV / AFP)
FOTO: AFP

Kim Jong-un, nezadovoljan ishodom svog posljednjeg susreta s Donaldom Trumpom, navodno je dao pogubiti dužnosnike ministarstva vanjskih poslova koji su pripremali sastanak u Hanoju u veljači ove godine. To navode južnokorejske novine Chosun Ilbo, pozivajući se na neslužbene izvore iz Sjeverne Koreje. Riječ je o pet dužnosnika koji su pogubljeni mjesec dana nakon susreta dvojice lidera, prenosi The Guardian.

Među ubijenima je i sjevernokorejski izaslanik za SAD Kim Hyok-chol, a pogubljeni su pod optužbom da su špijunirali za Sjedinjene Države. Kim Hyok-chol likvidiran je na vojnom aerodromu Mirimu. Šef organizacijskog odbora summita Kim Yong-chol navodno je izbjegao smrt, ali je poslan u radni logor, gdje je završila i prevoditeljica sa susreta Sin Hye Yong. Ona je optužena da je počinila kritične prevoditeljske pogreške koje uključuju propuštanje “ponude u zadnji trenutak” koju je Kim navodno izrekao dok je Trump izlazio.

I sestra je u vrlo nezgodnom položaju

Veliki sjevernokorejski diktator navodno je silno nezadovoljan i svojom sestrom Kim Yo-jong koja je također bila u Hanoju i to u ulozi njegove osobne asistentice. Kim Yo-jong navodno se trenutno nalazi u vrlo osjetljivom položaju te nije sigurno kako će završiti. U međuvremnu se povukla iz javnosti.

Donald Trump i Kim Jong-un sastali su se u veljači s namjerom da učine veliki iskorak u nuklearnom razoružanju Sjeverne Koreje te kako bi dogovorili ukidanje sankcija, no sastanak nije završio dobro. Već prvog dana naglo je prekinut zbog različitih mišljenja dvojice lidera.

Komentar u državnim novinama

Iako bez spominjanja čistki o kojima je izvijestio južnokorejski list, sjevernokorejske novine Rodong Sinmun u komentaru od četvrtka navode: “Ponašati se kao da netko stavlja vođu ispred drugih, ali kad se okrene sanja o nečemu drugom, to je antipartijski, antirevolucionarni čin koji je odbacio moralnu vjernost vođi, a takvi ljudi neće izbjeći strogu osudu revolucije.”

Nadalje se navodi: “Postoje izdajnici i prevrtači koji samo pamte riječi odanosti vođi i mijenjaju se prema potrebi trenutka.” Ovo je prvi put od 2013., a kada je pogubljen Kimov ujak i mentor Jang Song-thaek, da se u Rodong Sinmunu pojavljuju izrazi kao što su “antipartijska”, “antirevolucionarna” i “stroga presuda”, navodi južnokorejski list.