Kina će zbog pandemije 5 godina prije od predviđenog prestići SAD i postati najveće svjetsko gospodarstvo?

Kina se uspješnije od SAD-a izborila s pandemijom, smatra britanski think tank CEBR

China's President Xi Jinping attends the Open Session meeting during the 10th BRICS summit (acronym for the grouping of the world's leading emerging economies, namely Brazil, Russia, India, China and South Africa) on July 26, 2018 at the Sandton Convention Centre in Johannesburg, South Africa., Image: 379715126, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: GULSHAN KHAN / AFP / Profimedia
FOTO: GULSHAN KHAN / AFP / Profimedia

Pandemija koronavirusa, gospodarska kriza te globalni ekonomski pad pomoći će Kini da do 2028., dakle, pet godina prije nego što se ranije predviđalo, pretekne SAD te postane najveće svjetsko gospodarstvo, objavio je u svom godišnjem izvješću Centar za ekonomska i poslovna istraživanja, CEBR, ugledni britanski think tank.

U pregledu rasta gospodarstva za 193 države CEBR je predviđao da će kinesko gospodarstvo, kao jedino na svijetu, 2020. narasti po stopi od 2 posto, za razliku od pada globalnog bruto domaćeg proizvoda ove godine za prosječno 4,4 posto. Što je najveći jednogodišnji pad od Drugog svjetskog rata.

Kina je vještije upravljala pandemijom

Dok se predviđa da će američko gospodarstvo sljedećih godina rasti po stopi od 1,9 do 1,6 posto, za Kinu se najavljuje da će od 2021. do 2025. rasti po prosječnoj stopi od 5,7 posto godišnje. Između 2026. i 2030. očekuje se usporavanje rasta na 4,5 posto godišnje.

Zbog toga će od 2021. udio SAD-a u globalnom BDP-u opadati, dok će udio Kine rasti brže nego je to predvidjela Tablica Svjetske ekonomske lige mozgova WELT, koja mjeri gospodarske učinke pojedinih zemalja.

U izvješću CEBR ističe se kako će Kina prestići SAD pet godina prije nego se očekivalo jer se brže i uspješnije ekonomski oporavlja te zbog toga što je “vještije upravljala pandemijom. .

Uvjerljivo će prestići SAD

Kineski udio u globalnom BDP-u povećao se s 3,6 posto u 2000. na 17,8 posto u 2019. i nastavit će rasti, piše u dokumentu CEBR-a. Ipak, životni standard u Kini ostat će i dalje puno niži nego u SAD-u i zapadnoeuropskim zemljama.

U SAD-u prosječni dohodak po glavi stanovnika iznosi više od 63.000 američkih dolara, dok u Velikoj Britaniji iznosi 39.000 dolara, a u Kini će 2023. iznositi 12. 536 dolara. U Hrvatskoj je BDP po glavi stanovnika 2019. bio nešto iznad 15.000 dolara i po tomu smo na predzadnjem mjestu u EU, ispred Bugarske.

Douglas McWilliams, zamjenik predsjednika CEBR-a, rekao je: “Velika vijest u ovoj prognozi je brzina rasta kineske ekonomije koji će joj omogućiti da prestigne SAD punih pet godina ranije nego se najavljivalo prije samo godinu dana.”

Probijaju se i druga azijska gospodarstva

Douglas McWilliams je također upozorio kako se i druga azijska gospodarstva probijaju na prvenstvenoj ljestvici. Po njemu, “jedna je od lekcija za zapadne kreatore politike, koji su se relativno loše pokazali tijekom pandemije, da trebaju obratiti puno više pažnje onomu što se događa u Aziji nego do sada”.

Očekuje se da će Japan ostati treće najveće gospodarstvo do početka 2030-ih, dok bi Indija mogla postati četvrta ekonomska velesila pretekavši Njemačku koje će pasti na peto mjesto.

Velika Britanija mogla bi prestići Indiju

Gospodarstvo Velike Britanije bit će 2020. peto na svijetu, no predviđa se će stopa rasta sljedećih pet godina iznositi 4,0 posto pa bi 2025. Velika Britanija mogla prestići Indiju. Do 2035. godine prognozira se da će BDP Velike Britanije u dolarima biti 40 posto veći od Francuske.

U izvješću CEBR također stoji da će razina mora do 2035., u odnosu na 2000., porasti za 45 cm, što je manje nego se predviđalo ranije te da će cijena barela sirove nafte do 2035. pasti ispod 30 dolara.