Kina je zbog koronavirusa upravo uvela karantenu za 20 milijuna ljudi. Iz HZJZ-a kažu: 'pripremamo smjernice'

Kineske vlasti u karantenu su stavile tri grada i 20 milijuna ljudi

FOTO: AFP

Svijetom se širi panika zbog novog soja korona virusa koji se potkraj prosinca pojavio u Kini. U toj je zemlji od bolesti nalik na upalu pluća do sada umrlo najmanje 17 ljudi. Još gotovo 600 je zaraženo, a virus se posljednjih dana proširio u nekoliko susjednih zemalja. Prvi slučaj izvan istočne Azije zabilježen je u SAD-u prije dva dana, kod osobe koja se vratila s puta u kineski grad koji se smatra epicentrom zaraze. Epidemija je u međuvremenu počela tresti globalno gospodarstvo, a zaštitne mjere koje je uvela Kina već utječu na živote milijuna ljudi u toj zemlji.

Posebno uznemiruju usporedbe sa SARS-om, teškim akutnim respiratornim sindromom koji se iz Kine proširio 2002. i 2003. godine, kada je od njega diljem svijeta umrlo više od 800 ljudi. Vjeruje se da se korona virus koji danas prijeti svijetu proširio s ribarske tržnice u gradu Wuhanu, gdje je mutirao i proširio se na ljude. Dok svjetska zdravstvena organizacija razmatra proglašavanje međunarodnog izvanrednog stanja, mi smo pripremili kratak pregled posljednjih događaja povezanih s opasnim virusom.

1. Karantena za 20 milijuna ljudi

Kineske vlasti uvele su karantenu u tri grada u središnjem dijelu najgušće naseljenog dijela zemlje, objavljeno je danas. Wuhan je velegrad s 11 milijuna stanovnika, a u okolici, koja uključuje i velike gradove Huanggang i Ezhou, živi još devet milijuna ljudi. Ukupno 20 milijuna stanovnika pogođeno je mjerama koje uključuju zabranu letova, vlakova, autobusa, podzemne željeznice i brodove. Uz to, zatvorena su i kina, kafići i drugi javni prostori.

Vlasti nisu objavile nikakve zabrane prometa privatnih vozila, ali jedna je stanovnica rekla za Reuters da nije mogla izaći iz grada jer je policija blokirala autocestu kojom je namjerava krenuti. Dodatan poticaj za uvođenje karantene je približavanja Kineske lunarne nove godine, tradicionalnog blagdana čija proslava traje tjedan dana, a počinje u petak, tijekom kojeg velik broj Kineza iz gradova putuje u svoja rodna mjesta.

2. Umiru starije osobe

Kina je danas objavila detaljan izvještaj o dosadašnjim žrtvama nove bolesti. Prema tom dokumentu, 17 preminulih bili su stariji ljudi, a mnogi su već imali zdravstvene probleme. Prva potvrđena žrtva bio je 61-godišnji muškarac koji je 27. prosinca primljen u bolnicu u gradu Wuhanu. Stanje mu se nastavilo pogoršavati, sve dok 9. siječnja nije preminuo.

Svih 17 žrtava preminulo je u kineskoj provinciji Hubei, u kojoj se nalaze tri grada obuhvaćena karantenom. Umrlo je 13 muškaraca i četiri žene, a najmlađa žrtva bila je 48-godišnjakinja koja je preminula u ponedjeljak. Premda svi detalji o bolesti još nisu poznati, liječnici koji je proučavaju uočili su da među umrlima nema mladih i zdravih osoba.

3. Blaži slučajevi nalik na gripu

Znanstvenici upozoravaju da novi virus možda nije smrtonosan kao SARS, ali se o njemu trenutno jako malo zna – nije poznato njegovo porijeklo ni koliko se lako širi među ljudima. Stručni tim kineske Nacionalne komisije za zdravlje potvrdio je da se dogodio prijenos novog korona virusa s čovjeka na čovjeka, te da je zaraženo medicinsko osoblje. Bolest ima simptome nalik upali pluća, uključujući povišenu temperaturu i probleme s disanjem. Blaži slučajevi podsjećaju na gripu ili jaku prehladu, što otežava dijagnosticiranje bolesti.

4. Cjepivo tek za godinu dana

Direktor GAVI-ja Seth Berkley rekao je da stručnjaci ne znaju dovoljno o epidemiologiji nove bolesti da bi mogli valjano procijeniti rizik u ovom trenutku. “Dobra vijest je da su znanstvenici već sekvencionirali i objavili genom virusa što je omogućilo da nekoliko organizacija u svijetu počne rad na cjepivu”, rekao je Berkley. Cjepiva koja bi štitila od korona virusa puno je jednostavnije razviti od onih za bolesti poput malarije ili HIV-a, dodao je. Berkley je kazao da će ipak “trebati mjeseci prije nego se provedu prva klinička ispitivanja i najmanje godina dana prije nego bi cjepivo moglo biti dostupno za uporabu”.

5. Danas odluka o međunarodnoj reakciji

Premda to još nije potvrđeno, virus se vjerojatno proširilo ilegalnom trgovinom divljih životinja, pretpostavljaju kineski znanstvenici. Gao Fu, ravnatelj Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti i član Kineske akademije znanosti, rekao je novinarima kako se pretpostavlja da je virus potekao s tržnice u gradu Wuhanu u središnjoj Kini odakle je mutirao i postao prenosiv s čovjeka na čovjeka.

“Iz dosad poznatih podataka, izvor virusa je divlja životinja prodana na tržnice morskim plodovima”, rekao je Gao. “Virus divlje životinje postupno mutira”, rekao je. Svjetska zdravstvena organizacija objavila je da će u danas donijeti odluku o proglašenju međunarodnog izvanrednog stanja zbog korona virusa. Ako WHO proglasi pojavu virusa prijetnjom međunarodnih razmjera to će biti tek šesti puta u posljednjem desetljeću da je ta organizacija proglasila međunarodno izvanredno stanje.

6. HZJZ ubrzano radi na izradi smjernica

Nazvali smo Hrvatski zavod za javno zdravstvo kako bismo doznali poduzima li se što kako bi se hrvatski zdravstveni sustav pripremilo za eventualno širenje virusa. Razgovarali smo s dežurnom epidemiologinjom koja nam je rekla da su stručnjaci HZJZ-a upravo zaposleni sastavljanjem smjernica. Kako upute žele što prije poslati kolegama koji bi se s virusom mogli susresti na terenu, iz Zavoda ne mogu prekidati posao kako bi odgovorili na pitanja medija. Smjernice će objaviti do kraja dana, poručuju iz HZJZ-a.