Kineske tvornice u golemim količinama proizvode zabranjeni plin koji uništava ozon. Ova slika to fino ilustrira

Plin CFC-11 jedan je od glavnih uzročnika raspada ozonskog omotača, zato je i zabranjen

FOTO: UNIVERSITY OF BRISTOL

Znanstvenici Sveučilišta Bristol iz Velike Britanije otkrili su uzrok ogromnog porasta opasnog plina koji može uništiti ozonski omotač, točnije, pronašli su njegove izvore. Plin CFC-11, čija je upotreba trebala biti potpuno iskorijenjena 2010., još uvijek se intenzivno koristi u industriji sjeveroistočne Kine. Taj plin se diljem svijeta nekoć koristio u građevinskim radovima, gdje je služio za izolaciju.

Triklorofluorometan (CFC-11) jedna je od klorofluorougljičnih kemikalija koje su inicijalno razvijane 1930-ih za korištenje u rashladnim uređajima.

Znanstvenicima je trebao dugi niz godina da otkriju kako se pri razgradnji CFC-a u atmosferi ispuštaju atomi klora koji mogu naglo uništavati ozonski omotač. Ogromna rupa u ozonskom omotaču, koji Zemlju štiti od ultraljubičastih zračenja, otkrivena je iznad Antarktike tijekom 1980-ih.

Međunarodna zajednica je 1987. donijela Montrealski protokol, sporazum kojim se zabranilo korištenje većine kemikalija koje uništavaju ozon. Zbog tog sporazuma, ozonska rupa u sjevernoj hemisferi mogla bi se kompletno zatvoriti i nestati do 2030., a ona iznad Antarktike do 2060. godine.

NGO je poslao svoje detektive u Kinu

CFC-11 je bio drugi najčešći oblik CFC plina, a nedugo nakon zabrane, bilježio se očekivani pad njegovih razina u atmosferi. Međutim, 2018., grupa znanstvenika je otkrila da je od 2012. stopa njegova opadanja usporila za 50 posto. Zaključili su da očito netko na Zemlji ponovno proizvodi taj plin, a vrlo brzo su i ustanovili da se radi o lokaciji u istočnoj Aziji. Autori studije upozoravaju da bi se regeneracija ozonskog omotača mogla znatno usporiti, ukoliko se ne zatvore postrojenja koja proizvode taj plin.

Neprofitna organizacija smještena u američkom gradu Washingtonu, Environmental Investigation Agency, izvela je svojevrsne detektivske akcije u 2018. te zaključila da su postrojenja koja proizvode taj plin smještena u sjeveroistočnoj Kini. Kontaktirali su niz tvornica i tvrtki, pa ustanovili da se ilegalni plin i dalje koristi u većini poliuretanske izolacije prilikom građevinskih radova. Jedan prodavač tog plina je istaknuo da se CFC-11 koristi u 70 posto izolacijskih proizvoda na kineskom tržištu. Razlog je vrlo jednostavan. Proizvodi s plinom CFC-11 su jeftiniji i pružaju mnogo bolju kvalitetu od alternativa.

Ne znaju odakle dolazi ostatak plina

Studija nepobitno otkriva da se 40-60 posto porasta emisija plina CFC-11 može pripisati istočnoj Kini. Prema podacima atmosferskih mjernih stanica u Južnoj Koreji i Japanu, znanstvenici su također mogli potvrditi da se emisija plina CFC-11 počela povećavati 2012., a plin je definitivno dolazio iz smjera istočne Kine. Prema izračunima, emisije zabranjenog plina u istočnoj Kini povećale su se za 110 posto u periodu između 2014. i 2017. naspram razina zabilježenih između 2008. i 2012. godine.

Znanstvenici pak nisu sigurni odakle dolazi ostatak tog plina. Moguće je da dolazi iz ostalih dijelova Kine, no mjerne stranice i instrumenti s kojima raspolažu znanstvenici jednostavno ne mogu locirati ostale izvore plina. Nagađa se da možda dolazi i iz Indije, Afrike i Sjeverne Amerike, gdje se provodi iznimno malo mjerenja kvalitete zraka. U pojedinim regijama kineske građevinske kompanije koriste građevinske materijale proizvedene u Kini, stoga se špekulira da bi i to mogao biti jedan izvor generiranja štetnog plina.

Ogromna šteta za svjetski okoliš

Plin CFC-11 ima i ogromne implikacije za klimatske promjene. Autori tvrde da su ti plinovi također iznimno snažni staklenički plinovi. Jedna tona plina CFC-11 je jednako štetna kao 5000 tona ugljičnog dioksida. “Ako obradimo podatke s kojima raspolažemo, možemo zaključiti da Kina korištenjem ovog plina svake godine proizvede ekvivalent od 35 milijuna tona CO2. Usporedbe radi, to je 10 posto količine emisija CO2 koje proizvede cijela Velika Britanija ili samo grad London”, pišu znanstvenici u svom radu.

Kinezi pak kažu da su već počeli tražiti izvore zabranjenih CFC-11 plinova koje generiraju, kako tvrde, odmetnuti proizvođači. Prošlog studenog, nekoliko osumnjičenih osoba uhićeno je u provinciji Henan. Posjedovali su tridesetak tona plina CFC-11, piše The Guardian.