Kineski megaprojekti strahuju od klimatskih promjena više nego od financijske krize

Kina ima stopu zatopljenja veću od prosjeka ostalih svjetskih država

This picture taken on September 3, 2014 shows a man taking pictures of floodwater released from the Three Gorges Dam, a gigantic hydropower project on the Yangtze river, in Yichang, central China's Hubei province, after heavy downpours in the upper reaches of the dam caused the highest flood peak of the year. Eleven people died and 27 others are missing after torrential rains battered southwest China's Chongqing, a municipality in the upper reaches of the Three Gorges Dam, causing thousands of houses to collapse, state media said.    CHINA OUT     AFP PHOTO
FOTO: AFP/AFP

Klimatske promjene prijete nekima od najvažnijih kineskih infrastrukturnih projekata, izjavio je jedan od glavnih kineskih meteorologa, prenosi Reuters.

Zheng Guoguang, šef kineske Meteorološke administracije, je izjavio da porast prirodnih katastrofa poput poplava, tajfuna i suša ima veliku povezanost s klimatskim promjenama. Takve pojave su velika prijetnja kineskim projektima poput Brane Tri klanca ili visinske željeznice prema Tibetu.

Zheng je u razgovoru za tjednik Study Times spomenuo da globalno zatopljenje predstavlja veliku prijetnju održivosti velikih infrastrukturnih projekata jer mogu utjecati na ekonomsku učinkovitost te tehnološke standarde koji su korišteni u izgradnji takvih projekata.

Kina – najveći proizvođač stakleničkih plinova

Kina ima stopu zatopljenja veću od prosjeka ostalih svjetskih država a to je primarno uvjetovano velikom upotreba ugljena kao energenta. Naime, skoro 60% kineskih energetskih potreba se dobiva iz ugljena koji je najveći zagađivač među fosilnim gorivima. Posebno je opasan smog koji se stvara paljenjem ugljena.

Međutim, čak i u Kini postoji želja za promjenom. Komunističke vlasti su počele zaokret u korištenju fosilnih goriva kako bi se čišće i učinkovitije iskoristila fosilna goriva te kako bi se više energije dobivalo iz obnovljivih izvora energije.

U zajedničkoj izjavi s SAD-om je službeni Peking rekao da će dosegnuti maksimum onečišćenja oko 2030. te će raditi na smanjenju. SAD se obvezao da će do 2025. pokušati smanjiti zagađenje za 26 ili 28% od razine koja je dosegnuta 2005.