Klemmovo suđenje je pri kraju; svi optuženi s njim priznali su krivnju, on kaže da mu je smjestio Milanović

Gospodin Klemm negira da je nezakonito izvlačio novac i utajio porez

FOTO: Vjekoslav Skledar

Vlasnik tvrtke Klemm security i čelnik braniteljske Udruge specijalne policije Josip Klemm optužen da je od 2005. do 2007. iz svoje tvrtke, uz pomoć kompanjona izvukao gotovo tri milijuna kuna i pritom utajio 593 tisuće kuna poreza na dobit, danas je na sudu porekao optužbe.

“Nisam si pribavio nikakvu korist i nisam oštetio svoju firmu. Sve što sam radio sve ove godine, radio sam u dobroj vjeri za dobrobit društva, zaposlenika i države”‘, tvrdi Klemm iako su svi koji su s njim u ovoj aferi bili suoptuženi priznali vlastita nedjela i nagodili se s tužiteljstvom.

Na početku suđenja Klemm je dao veliki intervju za Telegram, a danas je svoju verziju događaja zbog kojih je 2014. godine bio priveden iznio i na sudu. U međuvremenu je značajno proširio svoj zaštitarski biznis, a nedavno je na 20 godina dobio i koncesiju za poznatu pašku plažu Zrče.

Tko su bili Klemmovi najbliži suradnici?

Najpoznatiji među Klemmovim suradnicima s kojima je na početku procesa bio optužen, Radovan Štetić, bio je jedan od osumnjičenih pripadnika tzv. zagrebačke zločinačke organizacije iz 90-ih, koji je kasnije odgovarao i zbog prijevare, osnosno izvlačenja novca u slučaju u kojem je jedan od osumnjičenih bio sin šefa zagrebačke policije Saša Burušić.

Tužiteljstvo Klemma tereti da je od veljače 2005. do ožujka 2007. kao odgovorna osoba tvrtke Klemm security, ‘osmislio način na koji će iz tog trgovačkog društva neosnovano obavljati isplate u svoju korist, te nalagao neosnovana plaćanja sa žiro-računa svoje tvrtke na račune drugih trgovačkih društava koja su mu, prema ranijem dogovoru, izdavala račune za neobavljene usluge.

Istraga traje još od 2014., no tada nije uhićen

Ostali okrivljenici, direktori privatnih tvrtki izdavali su mu račune za nepostojeće usluge i pomogli u izvlačenju novca. Upravo je Štetić podizao taj novac i predavao ga Klemmu. Ukupna iznos dosegao je gotovo tri milijuna kuna. Kako su troškovi neosnovano knjiženi Klemm je i državni proračun za više od 593 tisuće kuna poreza na dobit.

Istraga navodnih Klemmovih financijskih malverzacija pokrenuta je još 2014., no on tada nije uhićen jer je u tužiteljstvu iznio tzv. aktivnu obranu, tvrdeći da se može osjećati krivim ako je svoju tvrtku oštetio neznanjem, ali da nikada ne bi oštetio državu.

Klemm je obranu iznosio nekoliko sati

Klemm još uvijek negira krivnju. “Nisam izvlačio novac iz svoje tvrtke već sam tim novcem plaćao lobiranje Hrvoju Zoroviću. To se mojoj firmi višestruko isplatilo. Hrvoje Zorović je tada, a i sada za nas bio uspješan čovjek koji je imao velike ideje i projekte. Znam da i danas radi na značajnim projektima”, pojasnio je Klemm svoju suradnju sa Zorovićem, za koju pak tužiteljstvo tvrdi da je bila paravan za izvlačenje novca.

“Proteklih nekoliko godina bio sam žrtva političkoga progona od strane bivše političke garniture – predsjednik Ive Josipovića, premijera Zorana Milanovića, te bivšeg ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića”, naglasio je Klemm koji je u svojoj obrani spomenuo i bivšega tajnika SDP-a Igora Dragovana nazvavši ga jazavcem. Prisjećajući se svog privođenja Klemm je zamjerio policiji što je postupala neprofesionalno.

“Jedan policajac stavio mi je lisice na ruke samo kako bi me novinari mogli fotografirati”, dodao je Klemm objasnivši da je s tadašnjim državnim vrhom došao u sukob zbog svog angažmana u braniteljskim udrugama. “Taj sukob eskalirao je kada smo organizirali doček generala u Zračnoj luci Zagreb 2012. godine nakon što im je u Haagu izrečena oslobađajuća presuda”, rekao je Klemm.