Ključni svjedok ima rak i prije smrti silno želi govoriti o Glavaševim zločinima. Turudićev sud mjesecima ga ne poziva

Nikola Jaman još je u ožujku, u intervjuu za Nacional, najavio iskaz koji bi ozbiljno štetio Glavašu

Iako je Nikola Jaman još u ožujku ove godine u intervjuu za Nacional priznao da je lagao na prvom suđenju Branimiru Glavašu optuženom za ratni zločin u slučajevima “Garaža” i “Sejlotep”, te da je sada spreman reći istinu o Glavaševoj odgovornosti za zločine nad osječkim Srbima 1991., još nije dobio sudski poziv za svjedočenje. U lipnju ga je doduše tužiteljstvo ispitalo i službeno predložilo za svjedoka protiv Glavaša. No, od tada vijeće Županijskog suda u Zagrebu još uvijek nije poslalo Jamanu poziv za svjedočenje. Suđenje je prošli tjedan odgođeno i ne zna se u ovom trenutku kada će biti nastavljeno.

Ta činjenica ne bi bila toliko problematična da gospodin Jaman nije 72-godišnjak koji boluje od karcinoma, pa postoji bojazan da umre prije nego što da svoj iskaz na sudu. Njegovo svjedočenje važno je i za potvrdu iskaza drugog ključnog svjedoka – Krunoslava Fehira, koji je već na sudu opisao kako je po Glavaševoj naredbi pucao u zarobljenog Srbina Čedomira Vučkovića.

Nagađanja o razlozima odgode suđenja

Već neko vrijeme u sudskim se kuloarima komentira činjenica da Jaman još nije pozvan na sud, te nagađa je li to učinjeno upravo kako bi se dočekalo da svjedok, s obzirom na loše zdravstveno stanje, umre bez da formalno iznese optužbe protiv Glavaša. O tome je danas ekstenzivno pisao i Nacional.

Telegram je na Županijskom sudu u Zagrebu provjerio zašto su posljednja tri nastavka glavne rasprave, ovaj i prošli tjedan, u Glavaševom slučaju odgođene. Učinjeno je to, kako nam je rečeno, zbog spriječenosti sutkinje, koja je na službenom putu u Bruxellesu. Istovremeno, doznajemo da je ta sutkinja jedan od kandidata za prelazak na Visoki kazneni sud, koji se osniva, što bi moglo značiti da, u slučaju izbora, neće ni uspjeti dovesti do kraja proces protiv Glavaša.

Iako u ovom slučaju, budući da je u pitanju ratni zločin, ne prijeti zastara, postoji opasnost da Nikola Jaman ne doživi poziv za davanje iskaza na sudu ukoliko se ono doista otegne ili bude moralo krenuti iznova.

Jaman: Sada sam spreman reći istinu

Kontaktirali smo zato gospodina Jamana osobno. U kratkom razgovoru potvrdio nam je da je bolestan, no istovremeno je dodao kako “nema bojazni, jer će nadživjeti i Glavaša i ostale”. Gospodin Jaman za Telegram je kazao i kako doista još uvijek nije dobio poziv za svjedočenje, iako je, dakle, još od ožujka ove godine poznato da želi promijeniti svoj raniji iskaz, te optužiti Glavaša.

“Sada sam potpuno spreman i na sudu potanko ispričati da su moj ratni zapovjednik Branimir Glavaš, bivši predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine općine Osijek i kriznog štaba Srećko Lovrinčević te još jedna osoba uoči početka suđenja za osječke ratne zločine došli k meni s krivotvorenom odlukom o mom imenovanju za zapovjednika Zaštitne čete. Zatražili su od mene da je potpišem i pred sudom lažno svjedočim o njezinoj autentičnosti”, kazao je Jaman u intervjuu Nacionalu.

Kada se može očekivati presuda Glavašu?

“Na suđenju sam odigrao nečasnu ulogu i spreman sam sve priznati jer ne mogu umrijeti s teretom lažnog svjedočenja”, izjavio je dodajući kako je očito trebalo proći puno vremena od ratnih događaja da shvati da se Glavaš u ratu, a posebno po njegovu svršetku nije borio za Hrvatsku nego za svoju korist i da je i Osijeku i Hrvatskoj nanio golemu štetu.

Branimir Glavaš od početka negira krivnju. Zbog ratnog zločina nad osječkim Srbima već je bio pravomoćno osuđen na osam godina zatvora. Prvotno mu je Županijski sud u Zagrebu izrekao kaznu od 10 godina zatvora, da bi mu je Vrhovni sud umanjio na osam. Dio kazne već je odslužio u zatvoru u BiH. No, u siječnju 2015. Ustavni sud RH prihvaća Glavaševu ustavnu tužbu i ukida presudu. U srži te odluke bilo je vrijeme kada se zločin koji je Glavašu stavljen na teret dogodio; odnosno pitanje je li se radilo o nemeđunarodnom ili međunarodnom sukobu u Hrvatskoj.