Analiza: Donald Tusk je preuzeo Europske pučane. Njegov je glavni zadatak obračunati se s Orbanom

Posve je jasno zašto politički lider iz istočne Europe nije imao protukandidata

20.11.2019., Zagreb - Prvi dan dvodnevnog 24. izbornog kongresa Europske pucke stranke (EPP) u zagrebackoj Areni. Vise od 2000 sudionika iz 40 zemalja tijekom kongresa izabrat ce novo vodstvo Europske pucke stranke. Donald Tusk. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Donald Tusk izabran je za predsjednika Europske pučke stranke zbog toga što većina konzervativnih stranaka desnog centra iz zapadne Europe smatra da će se politički lider iz Istočne Europe lakše obračunati s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i njegovom strankom Fidesz. Očekuju, također, da će Tusk iz istih razloga moći slomiti otpor Češke, Poljske i Mađarske koje se protive da Europska unija do 2050. ispoštuje sve zakone o klimatskim promjenama i zaštiti okoliša.

To je ujedno i razlog zašto Tusk nije imao protukandidata: željelo se, naime, izbjeći da na čelo grupacije dođe netko iz Istočne Europe tko ne bi bio baš voljan provesti zadatke koje će Tusk morati realizirati. Naime, stranke iz Istočne Europe dominiraju među članicama EPP-a po broju zastupnika u EU parlamentu te tako sve više utječu na politiku grupacije europskih pučana.

Tuskova platforma ima mnogo zastupnika

Donald Tusk je osnivač i vođa poljske oporbene stranke Civic platform, Građanska platforma, koja u novom EU parlamentu ima čak 14 zastupnika. Dakle, više od austrijskih i nizozemskih stranaka desnog centra zajedno. Poljske stranke članice EPP imaju 17 zastupnika u EU parlamentu, rumunjske stranke 14 zastupnika, a mađarski Fidesz 13 zastupnika. Bugarske stranke članice EPP imaju 7 zastupnika koliko imaju i talijanske stranke desnog centra.

Rumunjska Nacionalno liberalna stranka osvojila je čak 10 zastupničkih mjesta koliko ima i donedavno vladajuća španjolska Narodna stranka. Češke stranke desnog centra imaju 5 zastupnika koliko i nizozemske stranke. HDZ koji ima četiri zastupnika, ravnopravan je s belgijskim strankama članicama EPP-a.

Od starih članica EU jedina su svijetla točka njemačke stranke desnog centra koje imaju 29 zastupničkih mjesta. Na europskim izborima u svibnju stranka je izgubila 35 mandata jer su joj dio birača odnijele stranke krajnje desnice te liberali francuskog predsjednika Emmanuela Macrona te stranke pokreta Zelenih.

Najbitniji zadatak je odluka o odnosu s Orbanom

Tuskov najvažniji zadatak bit će odrediti način na koji će se europski pučani odnositi spram mađarskog Fidesza, kojemu je na čelu premijer Viktor Orban. Ta je stranka početkom godine suspendirana iz članstva u EPP-u, pa zbog toga Orban nije bio u Zagrebu na kongresu europskih pučana. Fidesz je stavljen na led zbog antiimigrantskih stajališta, optužbi da ta stranka krši osnove demokracije, da je uništila samostalnost sudstva, slobodu medija i govora.

Europski pučani osnovali su tročlano izaslanstvo na čelu s bivšim belgijskim premijerom Hermanom Van Rompuyem koje ima zadaću istražiti koliko se u Mađarskoj poštuju demokratska i ljudska prava. Članovi te komisije već su se dva puta susreli s Orbanom pa se očekuje da će početkom sljedeće godine predložiti vodstvu EPP može li Fidesz ostati član europskih pučana. Većina starih članica EPP iz zapadne Europe smatra da Orbanov Fidesz mora biti izbačen jer “sramoti tu organizaciju u očima europske javnosti.”

Tusk će voditi čvrstu politiku spram Budimpešte

Zbog toga je, tvrde upućeni, izabran Tusk jer kad bi to učinio netko iz zapadne Europe tada bi se to moglo protumačiti kao zapadnjački državni udar protiv Orbána. A tomu bi se dio istočnoeuropskih stranaka, a među njima i HDZ, zasigurno odmah suprotstavio.

A da će Tusk zaista voditi čvrstu politiku spram Budimpešte pokazuje njegova izjava kako “nećemo žrtvovati vrijednosti poput građanskih sloboda, vladavine zakona i pristojnosti u javnom životu na oltaru sigurnosti”, jasno aludirajući na Orbanove tvrdnje kako se liberalnom politikom ne može oduprijeti najezdi imigranata. Tusk je ciljajući upravo na Mađarsku istaknuo kako se “zaštita naših granica i teritorija ne može pomiriti s liberalnom demokracijom i učinkovitim upravljanjem vladavinom zakona”.

Neće žrtvovati građanske slobode

“Nećemo žrtvovati vrijednosti poput građanskih sloboda, vladavine zakona i pristojnosti u javnom životu na oltaru sigurnosti. Tko to ne može prihvatiti ostat će izvan naše obitelji.”
Tusk je više puta ponovio: “Ako ste protiv vladavine prava i neovisnog sudstva, niste kršćanski demokrat. Ako ne volite slobodne medije i nevladine organizacije, ako tolerirate ksenofobiju, homofobiju, nacionalizam i antisemitizam, niste kršćani demokrat. Ako želite zamijeniti zapadni model liberalne demokracije s istočnim modelom autoritarne demokracije, niste kršćanski demokrat.”

Dodatno je nepovjerenje između EPP-a i Fidesza produbilo odbijanje prvog mađarskog kandidata za novu Komisiju EU. Prihvaćen je Oliver Várhelyi, tek drugi kandidat za funkciju europskog povjerenika za proširenje i to nakon dugih usmenih i pismenih saslušanja. Protiv Várhelyija u vanjskopolitičkom odboru glasali su socijalisti, zeleni, ljevica te liberale. Istodobno Viktor Orban pohvalio se kako je spriječio “ideološke gerilce”, ciljajući pri tomu na Manfreda Webera s desne strane centra i Fransa Timmermansa iz lijevog centra, da dobiju najviše poslove u EU te se založio da umjesto njih za voditeljicu Europske komisije bude izabrana Ursula von der Leyen “majka sedmoro djece”.

Orban optužuje Komisiju EU

Na sve kritike iz EPP-a, ali i iz EU, Orban odgovara. “Ovo je naša zemlja, naš dom i naš život i nitko drugi, osim Mađara, ne može odlučiti o tome.” Upozorio je također da “u liberalnom sustavu vlada pravilo da je dopušteno sve što ne šteti slobodi drugog. “Mi u Mađarskoj slijedimo drugačiji kompas. Ono što ne želite da drugi čine vama, ne činite drugima.”

Orban je također optužio Komisiju EU za političke napade na neke zemlje članice EU. “Mi smo demokrati iz Srednje Europe i moramo zaštititi suverenitet nacionalnih država. Jer napuštanje ovog načela uništilo bi našu demokraciju”. Premijer Orban ističe kako Zapad nastoji iskorijeniti tradicionalni kršćanski moral i zamijeniti ga kultom socijalne pravde, islama i multikulturalizma, dok Mađarska nastoji potvrditi važnost kršćanstva, kao i koristi koje homogeni etnokulturni krajolik može donijeti društvu.

Češku i Poljsku treba podržavati

Orban je zatražio od EU da “umjesto migracijama financijsku pomoć valja davati europskim obiteljima kako bi imali više djece”. Međutim, Orban je više puta istaknuo kako Mađarska neće slijediti primjer Velike Britanije te da ne planira napustiti Europsku uniju. Posebno je upozorio kako “‘uspješna gospodarstva’ poput Poljske i Češke ne treba napadati, već ih valja podržavati”. Uvjeren je kako će zbog pogoršanja stanja u Zapadnoj Europi, zemlje srednje Europe poput Mađarske, Poljske i Češke biti jedina nada za europski kontinent.

“Prije trideset godina mislili smo da je Europa naša budućnost, ali danas mislimo da smo mi budućnost Europe. Spremni smo za tu misiju”, zaključio je Orban te dodao: “Želimo sami odlučiti o svojoj sudbini. Želimo živjeti kao slobodan narod, a ne kao carska kolonija ili podređeni”.