Kolaps jedne od najvećih američkih banaka šokirao je svijet. Vuk Vuković za Telegram objašnjava što se dogodilo

Propast Silicon Valley Banka je drugi najveći bankrot neke banke u SAD-u

FOTO: AFP / Pixsell

Agresivno podizanje kamatnih stopa koje posljednjih mjeseci provodi američki FED kako bi pokušao suzbiti inflaciju, neizbježno ima i negativne efekte, pa je tako jedna od posrednih žrtava postala i Silicon Valley Bank, koja je u petak bankrotirala. Radi se o drugom najvećem bankrotu banke u SAD-u i prvom testu financijskog sustava nakon velike krize 2008. godine.

Preko te banke poslovali su brojni startupi i tehnološke kompanije. Na primjer, jedan od njihovih klijenata bila je internetska trgovina Etsy, vjerojatno poznata i našim čitateljima, koja se zbog propasti banke privremeno našla u problemima s plaćanjima.

Regulatori smirili paniku, da se ne proširi i na ostale banke

I mnoge druge kompanije iz IT sektora – navodno čak i neki hrvatski startupi koji posluju u SAD-u – bili su izloženi toj banci, no, kako stvari sada stoje, čini se da bi sve trebalo proći prilično bezbolno.

Američki regulatori na vrijeme su reagirali kako bi se izbjegla panika i moguća navala na šaltere većeg broja banaka, što bi nedvojbeno i njih odvelo u propast. Kako je porast kamatnih stopa doveo do propasti Silicon Valley Banka, pojasnio nam je ekonomist Vuk Vuković, koji je pozorno pratio situaciju u SAD-u.

Banka propala zbog povlačenja depozita i ulaganja u obveznice

“Nije jednostavna situacija. Ova banka nije propala zbog kreditnog rizika, u smislu da su davali kredite koje nisu mogli naplatiti, već zbog kamatnog rizika. Radi se o specifičnoj banci koja je orijentirana na venture capital svijet, startupe, i bila je situacija da je veliku količinu novca uložila u državne obveznice. To samo po sebi nije sporno, državne obveznice nisu rizične, ako se drže do dospijeća i niste ih prisiljeni prodavati ranije. Ali ako ih ulagač mora prodati ranije, može stvoriti gubitke”, pojašnjava Vuković.

No, obveznice u koje su uložili pale su za oko 15 posto zbog porasta kamatnih stopa, a banka se suočila s povlačenjem novca ulagača. “Veliki broj njihovih klijenata poželio je povući novac, a kako banka nije imala dovoljno likvidnosti, morali su prodavati obveznice i stvorili su se gubici”, kaže Vuković.

Rast kamata ostavio startupe bez financiranja

Naime, u posljednje vrijeme se i startupi, od kojih mnogi nemaju značajnije prihode, već praktički žive od novca investitora, suočavaju s poteškoćama u financiranju, pa su krenuli povlačiti zalihe koje su držali u Silicon Valley Banku.

“Dok je kapital bio jeftin, dok su kamate bile nula, startupi i fondovi bez problema su mogli dobiti gotovine koliko god su htjeli, ali kada kamate dosegnu pet posto, onda se situacija mijenja”, kaže Vuković.

Što se tiče reakcije FED-a, posljednje vijesti kažu da će svima koji imaju depozite u toj banci oni biti isplaćeni, bez obzira imaju li ili ne pravo na zakonsko osiguranje. Naime, u konkretnom slučaju, slično kao i u EU, depoziti su osigurani do iznosa od 250 tisuća dolara. U EU je taj iznos 100 tisuća eura. No, svi će dobiti novac. S druge strane, vlasnici banke, odnosno dioničari, gube sve, kako bi se imao odakle namiriti novac za depozite.

HSBC spašava britansku podružnicu Silicon Valleya

Vuković kaže da se FED našao u nezavidnoj situaciji. “S jedne strane moraju dizati kamatne stope kako bi suzbili inflaciju, a s druge strane time rade štetu bankama koje zbog pada cijena obveznica trpe gubitke i u toj situaciji teško je balansirati”, kaže Vuković.

Zanimljivo je da se u priči pojavio i HSBC, jedna od najvećih svjetskih i najveća europska banka, s imovinom od 2,9 bilijuna dolara. Kako je javio Reuters, oni su za simboličnu jednu funtu preuzeli poslovanje podružnice Silicon Valley Banka u Ujedinjenom Kraljevstvu što bi trebalo osigurati normalan nastavak poslovanja.