Kolege, suparnici (a malo i sam Kovačić) za Telegram otkrivaju nepoznate detalje o čovjeku koji je prvi načeo desnu koaliciju

Dubinski portret Ivana Kovačića, istaknutog člana Mosta

Čovjek kojega se obično predstavlja kao ideologa Mosta, Ivica Relković u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju kazao je kako se kraj koalicije s HDZ-om “mjeri u danima”. Vladajući već tri tjedna nisu imali kvorum u Saboru, nezadovoljstvo je sve veće, kako u Mostu, tako i u HDZ-u. Iz Omiša, na proslavi Dana grada, da su novi izbori realna mogućnost, potvrdio je i čelnik Mosta Božo Petrov. “Prijevremeni izbori su mogući, ali mislim da se to neće dogoditi prije jeseni. Iza ljeta se izglasavaju svi bitni zakoni i, ako će Vlada pasti, to će se dogoditi tada”, kazao je. Komentirajući ostavke Ivana Kovačića i Ivice Relkovića, rekao je kako se “tim potezom pokazalo da se ljudi u Mostu ne bave politikom zbog fotelja.”

Nakon što su objavljeni dokumenti potvrdili da je Ana Karamarko, supruga prvog potredsjednika Vlade i čelnika HDZ-a Tomislava Karamarka godinama primala novac od ključnog MOL-ovog, HDZ-ovci su procijenili kako na Most trebaju udariti direktno, a ne preko manjih stranaka Domoljubne koalicije.Saborski zastupnik Andrija Mikulić izravno je napao Mostovog Miru Bulja koji je u više navrata neizravno i izravno propitkivao Karamarkovu odgovornost.

No, ozbiljni udari krenuli su nešto ranije. Relković, koji ne istupa često, ali njegov pozadinski utjecaj nikako ne treba podcijeniti, apostrofirao je, između ostalog, upravo događanja oko Ivana Kovačića kao jedan od signala da se u HDZ-u “opasno kuha”. Na oštre istupe i izravne napade mostovaca Nikole Grmoje i Mira Bulja, u HDZ-u su do sada već navikli. Uoči njihovih intervjua i istupa na Trgu žrtava fašizma otprilike znaju što mogu očekivati. No, do sad vjerojatno najeksplicitniji napad, i realno jedini s posljedicama, došao je od pomalo samozatajnog, ali utjecajnog člana Mosta. Ivan Kovačić svojim je iskrenim i otvorenim “Ko vas jebe” i objavom prekida podrške snažno uzdrmao vladajuću većinu.

‘Izbori mogu biti dobro rješenje’

“Novi izbori ne izazivaju nikakav strah, dapače, mogu biti i dobro rješenje. U svakom slučaju sve je bolje od stajanja na mjestu”, kaže Kovačić za Telegram. Prema anketama, Mosta na tim izborima ne bi najbolje prošao – prema najnovijem Crodemoskopu pretekao ih je Živi zid, te trenutno imaju podršku od 5.7 posto. “Rejting je nebitan, sve je nebitno ako ne ispunimo ono zbog čega smo tu”, kaže ovaj 43-godišnjak.

Most je, ako je vjerovati Boži Petrovu i njegovim najbližim suradnicima jedinstven. No, ipak je jasno kako je dalmatinska osovina nešto čvršća i jedinstvenija od ostatka. Miru Bulja, jednog od članova te osovine, zatekli smo u pomalo neobičnoj situaciji za komentar o Kovačiću. Bulj je, naime, kada smo ga nazvali bio upravo u Kovačićevom društvu. “Evo gledam ga, taman je tu pored mene, šta ću sad reći” kazao nam je Bulj uz smijeh. “Ponosan sam što stojim s tim čovjekom u ovim teškim političkim trenucima”, kazao je. Kovačić i Bulj posebno su bliski. “Omiš i Sinj su susjedne općine, tako da je tu i ta poveznica. Stojim uz njega u potpunosti.”, kaže nam ovaj Sinjanin.

Nakon što je Milivoj Špika iz BUZ-a kazao kako je “gotovo posložena nova saborska većina”, Kovačić mu je nonšalantno odvratio kako i “da sakupi sve ljude koji su glasali za njega neće sakupiti većinu u Saboru”. Za sada se tako i pokazalo – vladajući ne samo da se nisu presložili, nego ni sa zastupnicima Mosta nisu uspjeli skupiti kvorum već treći tjedan za redom.

Most se ne boji novih izbora

Prije ulaska u politiku Kovačić je bio je pročelnik Katedre za dentalnu protetiku na Studiju dentalne medicine Medicinskog fakulteta u Splitu. A u politiku se odlučio ući upravo zbog Omiša i HDZ-ovog gradonačelnika Ivana Škaričića. Sada kada je Škaričić izabran za predsjednika omiškog HDZ-a, Kovačić se nije libio protresti suradnju s HDZ-om na nacionalnoj razini. U Središnjici ionako ključa nezadovoljstvo, a Kovačićev je istup samo osnažio uvjerenje kako je ovo nekakva privremena i hibridna kombinacija koje se, kako je god to moguće, treba što prije riješiti. Navikli na servilnost i apsolutnu kontrolu, ovakav odnos svog junior partnera u koaliciji doživljavaju drskim i nepotrebnim. O Kovačiću njegovi sugovornici govore u superlativima. No, može se čuti i da je pomalo težak tip. U to su se, u posljednje vrijeme, zorno uspjeli uvjeriti HDZ-ovci.

Nakon njegovog istupa, HDZ je osim već prokušane strategije napada na Most preko manjih koalicijskih partnera, krenuo i direktno. Preko istaknutih zastupnika Željka Dilbera i Ivana Domagoja Miloševića udarili su na gotovo sve – premijera, predsjednicu, Most… U središtu su tajne službe i izbor Daniela Markića, protiv koga su u saborskog Odboru glasali HDZ-ovci, ali je izabran zahvaljujući podršci Mosta i SDP-a.

Zamjerio se Zdravku Mamiću

Kovačić ne istupa tako često poput Bulja, koji ne propušta niti jednu priliku na Facebooku ili u medijima prokomentirati aktualnu situaciju i bocnuti HDZ-ovce, ali u oštrini niti najmanje ne zaostaje. Dapače. Da će gradonačelnik Omiša biti posebno neugodan za HDZ-ovce, dalo se naslutiti još u veljači kada je u intervjuu za Telegram izravno napao Zdravka Mamića. Nedavno je Slobodna Dalmacija objavila kako “ministar Šustar obmanjuje javnost i zaustavlja primjenu Zakona o sportu”. Nešto je slično ministar obrazovanja nagovijestio kada je za Telegram rekao da u “nogometu ima većih problema od gospodina Mamića”. No, nisu Zakon o sportu i Zdravko Mamić jedini Kovačićevi problem s HDZ-om. Isto kao što ranije spomenuta Kovačićeva izjava i poruka HDZ-u sasvim sigurno nije slučajna.

Jednom je prilikom, uskoro i formalno, a već dugo stvarnom drugom čovjeku HDZ-a, Milijanu Brkiću, pred kamerama, u polušali Kovačić poručio – da ga ne bi uzeo za suradnika. Mnogo je prijepora u kojima se čini kako su premijer Tihomir Orešković i Most na jednoj, a HDZ na drugoj strani. Primjer je svakako i Samostalni sektor za otkrivanje poreznih prevara poznatiji pod nazivom porezni USKOK. Spekuliralo se kako bi HDZ želio ukinuti porezni USKOK, dok su Orešković i Most jasno protiv.

Promjena u Omišu nakon 18 godina

Kovačić je rođen 25. travnja 1973. u Splitu, a živi u Lokvi Rogoznici sa obitelji, suprugom Danijelom i sinom Filipom. Deklarirani je praktični vjernik, katolik, a na naše pitanje bi li sebe opisao kao konzervativca, odgovorio je ovako: “Pa i ne baš, s obzirom na to da smo u cijelu ovu priču ušli kako bi mijenjali stvari”. Simpatije šire javnosti zadobio je kada je, nakon što je postao gradonačelnik Omiša, 2013. godine prodao luksuzni Audi u vlasništvu grada i kupio cisternu za opskrbu okolnih sela vodom, a prodajom Škode Superb uredio je dječji vrtić. Na tim je izborima Kovačić pobijedio i potvrdio tu pobjedu nakon ponovnog prebrojavanja glasova.

“Lopovi, lopovi”, grmilo je tada ispred gradske uprave jer Kovačić nije niti znao da će se glasovi ponovno brojati. Naime, omiški je HDZ zatražio ponovno brojanje glasova, a čelnik lokalnog izbornog povjerenstva krenuo je brojati sve glasove, a ne samo nevažeće i sve to bez Kovačićevog znanja. Postizbornu dramu Kovačić je smirivao, a reagirao je i predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Branko Hrvatin. Na kraju je ipak srušen jedan od najdugovječnijih političkih lidera u Hrvatskoj – Škaričić je na čelu Omiša bio punih 18 godina. Premda je tada u prvom krugu Kovačić dobio 16 posto podrške, naspram gotovo 44 posto Škaričićevih, u drugom se krugu, uz podršku gotovo, svih osim naravno HDZ-a, stvari su se preokrenule. Na gradskim izborima 2015., Kovačić je slavio uvjerljivo, u prvom krugu, i tako ostao gradonačelnik.

Dalmatinski temperament i dišpet

S obzirom na sve to, ne treba čuditi kako je Kovačić prekinuo suradnju na nacionalnoj razini upravo zbog Omiša. Oštar napad na HDZ-ovce prokomentirao nam je jedan od najbližih Kovačićev suradnika iz Omiša, koji ga dugo i dobro poznaje. “To je dalmatinski temperament i dišpet, HDZ-u i SDP-u treba svaki dan što više pojedinaca govoriti ko vas jebe”, kaže nam Ivan Barišić, nezavisni vijećnik iz Omiša. Kovačića, poznaje još od tinejdžerskog doba, a zajedno su se uključili i u lokalnu politiku. “Jedne večeri par mjeseci prije lokalnih izbora 2013. godine pričali smo kako je politička situacija u Omišu neizdrživa i katastrofalna te kako treba pokušati nešto promijeniti. Na svakom koraku u gradu virio je nepotizam, klijentelizam, korupcija, nerad i nered”, priča Barišić.

Kovačićev plakat za lokalne izbore u Omišu 2013. kada je pobijedio HDZ-ovog Ivana Škaričića
Kovačićev plakat za lokalne izbore u Omišu 2013. kada je pobijedio HDZ-ovog Ivana Škaričića

Nije sve išlo glatko, nastavlja. “Kovačić i ja doživljavali smo niz direktnih i indirektnih prijetnji i podmetanja sa svih razina sustava što nas nije uspjelo pokolebati, naprotiv, to nas je motiviralo da nastavimo još jače borbu s aždajom”. Na Kovačića je tako, jednom prilikom autom nasrnuo jedan građanin. Pokušao ga je pregaziti, a sve je na kraju završilo s lakšim ozljedama. Udar je Kovačić navodno izbjegao bacivši se između dva parkirana automobila, a nekoliko stotinjaka metara dalje, omiški je gradonačelnik ponovno jedva izbjegao udar skokom u stranu.

Nacionalna i lokalna politika

Naš se sugovornik Barišić jednom prilikom s Škaričićem zamalo i potukao. Na sjednicu gradskog vijeća Barišić je donio lisičine i bacio ih na stol pred Škaričića uz poruku da se sam veže prije nego što ga uhapse. Ovaj mu ih je vratio nazad u lice uz poruku ‘da to može staviti svome ćaći’, kako je tada stajalo u medijskim izvještajima. Došlo je do prekida sjednice, naguravanja i vrijeđanja. Zbog tih se događaja, naravno uzrokovanih puno dubljim prijeporima i neslaganjima načinom vođenja grada, sada u Hrvatskoj sve češće kao opcija spominju prijevremeni izbori na državnom nivou.

“Ivanova reakcija je dokaz da nama nije do vlasti kao vlasti, nama je do kvalitetnih promjena koje želimo ostaviti u nasljeđe svojoj djeci”, kaže Barišić. Otkriva kako je razlog zbog kojeg su se uključili u politiku taj što se ovaj, kako ga naziva, “klijentelistički i koruptivni” sustav ne može mijenjati na lokalnoj razini, već je potrebno raditi na državnoj.

‘Vijeđanje inteligencije’

Izbor predsjednika omiškog HDZ-a, niti izbori tamošnjeg ogranka bilo koje druge stranke vjerojatno nikada do sada nije dobio ovoliko pažnje. Kovačić kaže kako je to bila kap koja je prelila čašu. “Niti ja niti Most nismo ovdje da mijenjamo HDZ ili SDP, ali minimum poštovanja prema zdravom razumu ljudi koji ovdje žive pa, u konačnici, i prema nama kao partneru u Vladi očekujemo. Ponovno postaviti kriminalca na čelo odbora jasan je pokazatelj da ih nije briga čak ni za uglancani vanjski dojam”, priča Kovačić, “To je čisto vrijeđanje inteligencije. Sve su naše borbe vrlo duge, a stvari su vrlo korumpirane i vrlo kriminalne. Nakon jasnog i javnog ukazivanja tko nam vodi grad, pobijedili smo ga. I to je to”, kaže.

Kovačića Barišić opisuje kao iznimno duhovitog čovjeka (pogotovo na njegov račun, kaže). Tvrdi i kako je odgovoran i kako njegova poruka HDZ-u nema veze s naglošću.

‘Zaštićena kriminalna organizacija’

Dobar poznavatelj i akter lokalnih političkih prilika, Barišić kaže kako Škaričić, da su ga birali lokalni članovi HDZ-a Omiš, ne bi dobio niti 20 posto glasova. Škaričić je naime izabran delegatskim sistemom – dobio je većinu od nešto više od 140 delegata. Važnu ulogu u borbi protiv lokalnog moćnika odigrao je i – Facebook. Barišić kaže da se bez toga ne bi ni upustili u takvu avanturu. Na toj je društvenoj mreži naime osnovana grupa imena: “Udruga Volim Omiš”, te su na njoj počeli ukazivati na probleme, raspravljali i nudili rješenja. Slična priča kao i ona današnjeg ministra unutarnjih poslova Vlahe Orepića i njegove udruga Škanj.

“Ivan Kovačić odlučio je izaći iz anonimnosti i uhvatiti se u koštac sa zaštićenom kriminalnom organizacijom”, kaže Barišić. “Ta organizacija i danas funkcionira na isti način i dobiva zaštitu umjesto kazne. Kako ih drugačije nazvati kada znate za desetke kaznenih djela, kada znate da je Grad, a time i svi građani oštećeni za nekoliko desetaka milijuna kuna, kada za to posjedujete neoborive dokaze, podnesete državnog odvjetništvu desetke kaznenih prijava, od kojih sam ja osobno podnio nekoliko, što je to onda nego udruženi zločinački pothvat sa zaštitom na najvišim razinama”.

Ivan Škaričić, bivši gradonačelnik Omiša zbog kojeg je Kovačić žestoko napao HDZ
Ivan Škaričić, bivši gradonačelnik Omiša zbog kojeg je Kovačić žestoko napao HDZ PIXSELL

Ulaskom na nacionalnu scenu, Petrov, Kovačić i ekipa iz Mosta ostvarili su nezapamćen uspjeh. Bilo je jasno kako ni HDZ, ni SDP ne mogu formirati vlast bez Mosta. “Postoji podijeljenost unutar Mosta, od početka se to zna, da je jedan broj ljudi bio skloniji SDP-u i lijevoj opciji, a drugi desnici i HDZ-u. Kovačić je u ovoj prvoj grupi”, kaže nam visoki izvor iz SDP-a koji je i sam sudjelovao na onim dugotrajnim i iscrpljujućim pregovorima s Mostom. “Ivan je prije svega djelovao samozatajno, što se ne bi reklo po ovim zadnjim izjavama”, kaže naš izvor opisujući nam te pregovore. “Bio je suzdržan. Očigledno je on u sebi već tada imao dileme, pretpostavljam s obzirom na činjenicu da je on bio u direktnom sukobu s bivšim načelnikom iz HDZ-a”. Sada se ta priča ponovila.

Tko je kriv što se ne provode reforme?

Milan Bandić i njegove izjave o preslagivanju naglo su se stišale. Očito shvativši kako je, barem u ovom trenutku, bez Mosta nemoguće skupiti 76 ruku, sam je Bandić odgodio svoju najavu i postavio rok Vladi od 6 mjeseci. Mnogi smatraju kako HDZ drži Most u šaci zbog niskog anektnog rejtinga prema kojem stranka (ili pokret) Bože Petrova koji trenutno ima 15 mandata prolazi prag tek za koji postotni poen. Kovačić ne odaje dojam da ga to pretjerano zabrinjava. “Očekivanja od Mosta su ogromna kao da se prethodnih 25 godina ništa nije događalo, već je pojavom Mosta krenula propast”, kaže Kovačić. “To je valjda reakcija ljudi, svo nezadovoljstvo se slilo na Most”. Ne djeluje obeshrabreno, dapače. “Nema veze, ne razmišljamo hoćemo li padati ili rasti. Bitno je da obraz imamo”.

Naš izvor iz SDP-a smatra kako je greška Mosta što je u cijeloj ovoj priči zaboravio koga i što treba reformirati. “Nisu se snašli, umjesto da se bave reformom države, oni su krenuli reformirati HDZ”, kaže. “Kad pogledate što se najavljivalo i stvarno stanje, vidjet ćete da to nema puno veze”.

Reforme, očito je, ne provode se željenom brzinom ili se ne provode uopće. Reforma javne uprave i ona teritorijalnog preustroja, platforma kojoj Most velikim dijelom može i zahvaliti svoj izborni rezultat se ne provodi. HDZ takve reforme ne želi i to jasno pokazuje. Uglavnom napadima svojim manjih koalicijskih partnera na Most, a u posljednje vrijeme sve su češći napadi i samih HDZ-ovaca. Kovačića sam pitao tko snosi krivicu za to nečinjenje. Odgovorio mi je ovako: “Recite vi meni tko je odgovorniji? Blokiraju svaki naš prijedlog zakona, a nas optuže da “nismo ispunili”. Sporo kadroviraju jer vjerojatno ne mogu zadovoljiti sve želje svakog malog partnerčića pa kažu Most koči”.

Međusobne optužbe i put u propast

Pitali smo jednog od čelnika tih, kako ih Kovačić naziva HDZ-ovih “partnerčića” za mišljenje. Čelnik HSP-a AS Ivan Tepeš kaže kako ne zna odakle Kovačiću informacije da se oni unutar Domoljubne koalicije ne mogu dogovoriti. “Ja takav dojam nemam. Mi smo se spremali samostalno dobiti izbori i drugi dan krenuti s kadrovskim rješenjima”, kaže Tepeš. Očito, mnogima je, ako ne i svima unutar Domoljubne koalicije, Most višak. No, bez njih nemaju većinu. “Od novih izbora ne strahujemo. Što meni vrijedi da sam potpredsjednik Sabora ili HSP-u AS da je parlamentarna stranka s klubom zastupnika ako nam država klizi u još težu provaliju i propast”, kaže Tepeš. Njegova izjava zazvučala je začuđujuće iskreno, odnosno, očito i Tepeš priznaje kako vlast, čiji je dio, ne radi dobro.

Kovačićev istup prema HDZ-u, svejedno, Tepeš smatra pogrešnim na tri razine. “Kada bi u politici svatko reagirao na takav način, to bi izgledalo prilično vulgarno. Drugi važan aspekt je to što ne možete kadrovirati u drugoj stranci, postoje demokratske metode, tako je i u kulturno umjetničkim društvima i u političkim strankama. Same organizacije biraju svoje ljude, od ogranaka do predsjednika na državnoj razini. Vi se s tim možete slagati ili ne slagati, ali to je stvar druge političke opcije, u konkretnom slučaju HDZ-a. Most to, očito, ne razumije. A treća je stvar miješanje lokalne i državne razine”, kaže Tepeš.

Jasna poruka HDZ-u

U SDP-u su uvjereni kako je Most i prije mogao i morao znati s kime ulazi u suradnju te kakvi će se sve problemi u toj zajedničkoj vlasti javljati. Nezadovoljstvo vladajućih sve je veće. I svi su potpuno uvjereni da je upravo ona druga strana krivac. Novih se izbora, navodno, nitko ne boji. I to otvoreno jedni drugima poručuju putem medija. Kovačićev istup nije bio nimalo slučajan. Bulj nam kaže kako poruku svog kolege ne smatra ishitrenom. “Ipak smi mi Dalmatinci malo temperamentniji kaže. Pitam ga stoje li iza Kovačića: “Apsolutno. Mi smo čvrsti, ekipa smo”.

Kovačića na kraju pitam je li mu, nakon svega, žao što se uključio u politiku. Odgovorio mi je niječno. “Nije mi žao jer sam u cijelu priču krenuo zato što smo htjeli promjene u Omišu. Grad koji ima ogroman potencijal spao je na provođenje samovolje lokalnog šerifa. Nas par okupilo se s namjerom da im pomrsimo planove. Nikada nismo na to gledali kao na klasično uključivanje u politiku. Shvaćamo ovo kao borbu za svoj Grad i sugrađane”. Sada pokušava učiniti isto na nacionalnoj razini, kaže.

Ne dvoji tko je odgovoran za situaciju u Vladi. Kao i do nebrojeno puta do sada, njegova poruka HDZ-u je jasna: “Sruše nas prijedlog o ukidanju beneficija pa kažu da ne znamo napisati zakon. Moraš biti prilično ćorav da ne vidiš tko koči”.