Kolike su šanse da nova ministrica obrazovanja ostane principijelna i preživi mandat? Minimalne, čini se

Nova Vlada bi lako mogla pasti na pitanju znanosti i obrazovanja, a ovo što se posljednjih dana događa u SC-u ide u prilog tom zaključku

Ukoliko u Hrvatskoj postoji jedna konstanta u političkom životu, to je HDZ i sve vezano uz njega. Odana stranačka vojska i fanatično privrženi birači, ali još i više činjenica da se ta stranka u svih ovih 27 godine uopće nije promijenila. Tu je uvijek s jedne strane bilo nastojanje da kompletnu ekonomiju zemlje podredi osobnim i stranačkim interesima, a s druge nastojanje za razvijanjem nacionalističkog i klerikalnog društva, u kojem bi bilo kakva živa kultura, slobodni mediji i intelektualci te nezavisno sveučilište i znanstvenici bili tek jedva tolerirani eksces.

Ovo je jedna od ključnih stvari koju treba imati na umu kad se analizira bilo kakvo političko djelovanje Vlade koju vodi HDZ. Stoga, bez obzira na činjenicu da je HNS praktično potpisao vlastitu političku smrt ulaskom u koaliciju s tom strankom, teško da bi se mogli odreći jedine izlike koju su za ulazak u Vladu sebi i javnosti ponudili. Radi se naravno o reformi obrazovanja i budućem djelovanju nove ministrice Blaženke Divjak.

Neovisno o okolnostima njezinog ulaska u Vladu, pa i o činjenici da su vrlo vjerovatno posve drugi resori više zanimali HNS-ovce od ovoga, ministrica Divjak sasvim sigurno zna s kim ima posla. Posebno s obzirom na to da je vrlo tijesno izgubila izbore za rektoricu zagrebačkog sveučilišta od strane aktualnog rektora Borasa, jednog od prvoboraca konzervativne revolucije. U kolikim će se problemima naći, puno više od jučerašnjih reakcija iz Hrasta i poslovičnog Hasanbegovićevog grintanja, govori činjenica da je tek prije par dana kompletan rektorski zbor, dakle jednoglasno odlučio podržati izbor Stručnog povjerenstva za kurikularnu reformu i njezinu voditeljicu Dijanu Vican.

Male su šanse da ostane principijelna i preživi

U priopćenju kojeg je potpisao splitski rektor Šimun Anđelinović, išlo se toliko daleko, da se čak i medije prozvalo i apeliralo na objektivno i točno izvještavanje. Drugim riječima, Blaženka Divjak ulazi u HDZ-ovu Vladu i na neprijateljski teritorij, na kojem su sva sveučilišta držala leđa smijenjenom Pavi Barišiću. Pridodamo li tome činjenicu da se sve skupa događa u kontekstu u kojem je desna revolucija u punom naletu tek donekle zaustavljena, šanse da nova ministrica istovremeno ostane principijelna i preživi do kraja mandata na ovoj funkciji, čine se minimalnima.

Ponajprije iz razloga što bi uspjehom njezinih reformskih nastojanja obesmislila jednu od dvaju ključnih sastavnica HDZ-ovih politika. I to upravo onu, koju je i HNS pronašao kao izliku, oko koje se mobilizira onaj dio birača HDZ-a koji nije egzistencijalno vezan uz tu stranku ili na sličan način o njoj ovisi. Da će to teško ići, svjedoče i problematična nastojanja aktualnog vodstva zagrebačkog Studentskog centra koja idu u smjeru potpunog zatiranja sektora kulture, koja bi se po nekim planovima sa statusa djelatnosti trebala svesti na razinu službe.

Kako su izvijestili mediji, kulturi SC-a zamjera se to da nije dovoljno usmjerena studentima, nego se radi o ‘nekakvoj avangardnoj i modernoj, nikome razumljivoj kulturi’, a pritom je najveći trn u oku, čini se, postao Pobješnjeli Ganz novi festival te sama Kultura promjene. Tražilo se i to da Kultura SC-a sama pokriva svoje troškove zaradom od prodaje ulaznica, a primjedbe su bile upućene i na raspodjelu sredstava iz Unijinih fondova. Po mišljenju sanacijske uprave, ta se sredstva troše na vanjske suradnike umjesto na prostor, režije i plaće zaposlenika, što pak pokazuje totalno nerazumijevanje strogo propisanih i kontroliranih pravila natječaja EU-a.

Ministrica kulture i gradonačelnik Splita za cenzuru

Pridodamo li svemu ovome nedavni naputak od strane ravnatelja Bošnjaka, koji je sugerirao da se ne postavljaju nove premijere u Teatru ITD, među kojima i predstava Olivera Frljića, jer za njih nema novca, ali i unisono pisanje radikalno desnih portala koji zagovaraju nekakvo imaginarno vraćanje kulture studentima, jasno možemo ocrtati nastojanja vodstva te ustanove. Ona se svode na to da čitav SC vrate u devedesete godine, kada se ta institucija pretvorila u menzu i spavaonicu, a od moderne kulture i kreativnog prostora za studente nije ostalo doslovno ništa.

Takva situacija počela se mijenjati tek s padom hadezeove vlasti, od 2000., kad je odjednom čitav SC oživio i ponudio priliku mladima bandovima, pjesnicima, novom valu redatelja i na koncu pružio utočište novopokrenutom Zagreb film festivalu. Drugim riječima, u SC se tek s padom HDZ-a vratila živa kultura, što se sada pokušava vratiti na nultu poziciju.

Kako će u ovakvim okolnostima, ali i u okolnostima u kojima Nina Obuljen Koržinek, kao ministrica kulure, jednako kao i Andro Krstulović Opara kao sad već gradonačelnik Splita i predsjednik saborskog Odbora za znanost i obrazovanje, javno daju podršku onima koji bi cenzurirali predstave na Marulićevim danima, funkcionirati ova Vlada i nova ministrica znanosti, nije teško predvidjeti. Ili će se Vlada raspasti, ili će još jednom biti poraženi principi.