Koliko je ovo uvrnuto? Sud sada, nakon toliko godina, kaže da je slavna Domoljubna koalicija bila nezakonita

Visoki trgovački sud kaže da je način na koji je Karamarkov HDZ sklopio savezništvo s manjim strankama bio protivan zakonu

Sporazum Domoljubne koalicije koja je pod vodstvom HDZ-a pobijedila na parlamentarnim izborima u studenom 2015. ne vrijedi. Pesudio je tako Visoki trgovački sud Republike Hrvatske koji je je odredbu tog sporazuma prema kojoj je HDZ trebao osigurati mjesto u Saboru zastupniku Hrvatske čiste stranke prava, jedne od članica koalicije, proglasio nezakonitom. Sasvim precizno, sud kaže da je suprotna Ustavu i Zakonu o izboru zastupnika u Hrvatski Sabor.

Zbog ovakve odluke suda HDZ neće morati, barem ne za sada, platiti HČSP-u nešto manje od 570 tisuća kuna, koliko je pravaška stranka izgubila jer je računala na mjesto u Saboru na osnovu koalicijskog sporazuma. Iako je prva presuda glasila u korist HČSP-a, sada je došlo do obrata te je spor okončan u korist HDZ-a. U HČSP-u nisu zadovoljni ovakvim obratom, pa su zatražili reviziju od Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

Kronologija sudskog spora

Telegram je u svibnju 2017. prvi javio kako je Trgovački sud u Zagrebu donio nepravomoćnu presudu prema kojoj je HDZ prekršio Sporazum o Domoljubnoj koaliciji, te je bio dužan HČSP-u platiti naknadu od 569.067,25 kuna.

Pravaši su zatim pokrenuli proces zbog kršenja tog Sporazuma o političkoj suradnji koji su s HDZ-om sklopili 19. listopada 2015. godine. Na osnovu njega zajedno su izašli na parlamentarne izbore u jedanaest izbornih jedinica. HDZ se Sporazumom obvezao da će 11. mjesto u 10. izbornoj jedinici pripasti predstavniku HČSP-a. Osim toga, obvezali su se omogućiti predstavniku HČSP-a ulazak u Hrvatski sabor kao zamjeniku zastupnika HDZ-a za cijeli mandat, te mu prepustiti sva materijalna prava koja pripadaju iz tog mandata. Drugim riječima umjesto jednog HDZ-ovca u Saboru je mjesto trebao dobiti član HČSP-a.

Kako se to nije dogodilo HČSP je izračunao da je ostao bez 389.067 kuna za jedan zastupnički mandat, te još 180 tisuća kuna za troškove izborne promidžbe.

Prva presuda u korist HČSP-a

“S obzirom da nakon završenih izbora HDZ nije ispoštovao niti jednu točku Sporazuma, oštetio je HČSP za iznos od ukupno 569.067,25 kuna, odnosno iznos koji bi toj stranci pripao da je ugovor realiziran”, stajalo je u tužbi koju je HČSP podnio Trgovačkom sudu u Zagrebu.

Odgovarajući na nju iz HDZ-a su objasnili da su na osnovu Sporazuma osigurali članu HČSP-a 11. mjesto na listi Domoljubne koalicije u 10. izbornoj jedinici.

Za to je mjesto bio kandidiran Luka Podrug iz HČSP-a. “Zbog kratkoće trajanja mandata 8. Saziva Hrvatskog sabora, koji je konstituiran 28. prosinca 2015., a raspušten 15. srpnja 2016., nije se moglo omogućiti predstavniku HČSP-a ulazak u Sabor. To se moglo realizirati tek da je Podrug zamijenio nekog iz redova HDZ-a”, branili su se predstavnici HDZ-a na sudu.

HČSP-u je HDZ napravio štetu

Nakon analize svih dokaza – zakona i samog Sporazuma Trgovački sud u Zagrebu zaključio je kako je HČSP-ov tužbeni zahtjev utemeljen te da HDZ mora platiti više od pola milijuna kuna.

“Da bi ispoštovao Ugovor, HDZ-ov zastupnik je trebao podnijeti zahtjev za mirovanje mandata ili podnijeti ostavku da bi mu mandat prestao prije isteka vremena na koji je izabran. Kako HDZ to nije učinio, počinio je štetnu radnju, odnosno povrijedio ugovorne odredbe Sporazuma, a kratkoća trajanja mandata nije odlučujuća u ovom postupku”, zaključio je u svibnju 2017. Trgovački sud u Zagrebu.

Dvije i pol godine žalbenog postupka

Međutim, HDZ na tu presudu ulaže žalbu. Sada više ne tvrde da nisu imali vremena omogućiti članu HČSP-a da uđe u Sabor, već uvjeravaju kako to uopće nije bilo moguće realizirati.

“Mogli smo eventualno izvršiti pritisak na našeg zastupnika. To bi bilo protivno volji naroda, a onda i Ustavu. Osigurali smo HČSP-u mjesto na listi što je jedino bilo moguće”, objašnjavali su na Visokom trgovačkom sudu predstavnici HDZ-a.

Sami su, prvi puta u procesu, spomenuli da je Sporazum u biti ništetan, odnosno da ne vrijedi. Kažu kako Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor ne predviđa da zastupniku ne može prestati mandat ne bi li udovoljio predizobrnom koalicijskom sporazumu.

Sudski preokret u korist HDZ-a

Na kraju je i sud proglasio odredbu Sporazuma o prepuštanju mandata koalicijskom partneru ništetnom.

“Odredba Sporazuma kojom se HDZ obvezuje omogućiti ulazak predstavnika HČSP-a kao zamjenika zastupnika za cijeli mandat protivna je Članku 74. Ustava i Članku 2. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor. Zbog toga je ništetna i ne proizvodi pravne učinke”, naveo je sud. Drugim riječima budući da se mandat zastupnika ne može opozvati zbog koalicijskog dogovora, taj dio Sporazuma Domoljubne koalicije uopće nije zakonit.

Hrvatska čista stranka prava koja i dalje smatra kako je HDZ prekršio koalicijski sporazum na njezinu štetu sada očekuje konačni pravorijek Vrhovnog suda RH. Taj bi sud trebao presuditi koja je od dvije presude nižih sudova zapravo ispravna i vrijedi li uopće sporazum o Domoljubnoj koaliciji.