Koliko su, unatoč zabrani Vlade, rasle cijene u dućanima? Doznajemo da su neki trgovci maske dizali za 600 posto

Državni inspektorat do sada je, kako doznajemo, naplatio blizu 120 tisuća kuna kazni

Vlada je sredinom ožujka donijela odluku o ograničavanju cijena određenih proizvoda. Ograničenje se odnosi na oko tisuću artikala, od svježe robe poput jaja, voća i povrća, pa sve do medicinske opreme i lijekova. Iako se na prvi pogled čini da se njome štite potrošači od eksplozije cijena, pa su mnogi takvu odluku podržali, istovremeno takva mjera može dovesti do nestašica. Na primjer, ako proizvođaču dezinfekcijskih sredstava osnovna sirovina, alkohol, poskupi dva ili tri puta, a on ga mora prodavati po istoj cijeni kao i prije poskupljenja sirovine, naravno da ga neće proizvoditi.

No do nestašica prouzrokovanih ovom odlukom ipak nije došlo, zato što je ostavljena mogućnost da trgovci ili proizvođači povećaju cijene, ako je došlo do poskupljenja kod njihovih dobavljača. Odlukom o ograničavanju cijena propisano je da one ne smiju biti veće od onih koje su vrijedile 30. siječnja ove godine, a za lov na prekršitelje zadužen je Državni inspektorat, koji je, kako doznajemo, do sada naplatio blizu 120 tisuća kuna kazni.

Neki su cijenu maske podizali do skoro 600 posto

Prema preliminarnom izvješću koje smo dobili od Državnog inspektorata, do 20. svibnja provedena su 1.312 inspekcijska nadzora, a još 110 ih je u tijeku. “U obavljenim nadzorima utvrđeno je povećanje cijena proizvoda iz kategorije: dječja hrana, dječje pelene, tjestenina, brašno, jestivo ulje, šećer, sol, riža, mesne konzerve, jaja, riblje konzerve, voda za piće, deterdženti za rublje, zaštitne rukavice te sredstva za dezinfekciju vode, prostora i ruku”, stoji u odgovoru koji smo dobili od Inspektorata.

Cijene su najviše podizane kod zaštitnih maski, dezinfekcijskih sredstava i zaštitnih rukavica. Inspektori su tako utvrdili da su cijene maski, bez da su poskupjele kod dobavljača, podizane od 67 pa sve do 594 posto, dezinfekcijska sredstva od 50 do 201 posto, a zaštitne rukavice 100 posto. Podizanja cijena bilo je i kod dječje hrane i to od 5 do 27 posto, soli 13 posto, svježeg mesa od 1 do 29 posto, mesnih konzervi od 5 do 27 posto, tjestenine od 5 do 9 posto itd.

Što se tiče kazni, iz Državnog inspektorata kažu da su izdali 17 prekršajnih naloga te podnijeli šest optužnih prijedloga. Do sada su naplaćene kazne po dva prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 87.916 kuna, te jedan otkup mjere pečaćenja radi zabrane obavljanja djelatnosti trgovine u iznosu od 30 tisuća kuna, tako da je sve skupa naplaćeno 117.916 kuna.

Ni u jednom trenu nije došlo do nestašice robe

Zbog mjera za suzbijanje pandemije, opskrbni lanci su se našli pod velikim pritiskom jer su uvedena ograničenja kretanja, što je osim na putnički promet utjecalo i na prijevoz roba. Dodatni pritisak stvoren je kada je krenuo stampedo na trgovine, jer su građani htjeli stvoriti zalihe osnovnih proizvoda. No, nestašice su izostale, vjerojatno zato što su hrvatski trgovci već pripremali za početak turističke (pred)sezone i rast potražnje.

Dragan Munjiza, direktor trgovačkog lanca Lonia, kaže da u bližoj budućnosti ne vidi opasnost od povećanja cijena, ali isto tako upozorava da u dijelu asortimana, trgovcima predstavlja problem ograničenje cijena, jer je propisano da one ne smiju biti više od one razine na kojoj su bile 30. siječnja. “Mlijeko i mliječne prerađevine, meso i mesne prerađevine su pojeftinile. Naime, manjak potražnje u HORECA kanalu (hoteli, restorani, kafići op.a.) na nivou Europe stvara viškove i roba uhodanim kanalima dolazi vrlo jeftino u Hrvatsku”, kaže Munjiza.

Manjak ponude kod voća i povrća

Objašnjava kako se određeni manjak ponude u odnosu na potražnju pojavljuje kod voća i povrća, a roba dolazi slabije kvalitete jer je duže čekala na carinama. “To je uzrokovalo porast cijena do 10 posto na dijelu sezonskog asortimana, ali tu opet trgovački lanci nisu bili u prilici dizati cijene zbog ograničenja cijena, što je za sezonsku robu problem, budući da cijena npr. jagoda ili lubenica sezonski fluktuira”, kaže Mujiza.

Prognozira da bi, zbog pada prometa i lošije turističke sezone, cijene mogle padati. “Dramatičan porast cijena očekujem tek ako potražnja bude značajno viša od ponude, što nije slučaj ni u jednoj industriji. Momentalno se automobili prodaju u bescjenje, gorivo nikada nije bilo povoljnije, a ponuda je puno viša od potražnje u svim segmentima asortimana, osim kod zaštitnih maski. Porast cijena sam primijetio samo na tom asortimanu – dezinfekcijskih sredstava i zaštitnih maski”, kaže.