Komentar: Što o poslu i životu možemo naučiti od Ivana Rakitića?

Njegov pristup i predanost Barceloni inspiracija je za sve nas

Ivan Rakitic (FC Barcelona), during Joan Gamper Trophy soccer match between FC Barcelona and AS Roma CF, at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, wednesday august 5, 2015. Foto: S.Lau
FOTO: Picture-Alliance/AFP

Ivan Rakitić živi je primjer da momčadski igrači uvijek pobjeđuju. On je velika Barcelonina zvijezda: ne zato što je dobar poput Messija, Neymara ili Suareza, nego zato što igra i ponaša se poput lidera ekipe.

A to je velika i važna lekcija za medijski svijet. Da, odlični urednici rade odlične novine, ali istinsku izvrsnost dosegnu samo i isključivo kad se okruže novinarima koji su bolji od njih. To vrijedi za biznis jednako koliko za nogomet. Ako ste vrlo dobri, vaša prva zadaća jest da zaposlite ljude koji su bolji od vas. Dobri direktori čine dobre kompanije, ali moraju se okružiti ljudima koji su bolji od njih samih.

Primadone iz Real Madrida

Nogometni klub Barcelona fascinantan je primjer dobrog upravljanja ljudskim resursima. Katalonska momčad ima puno izvanrednih igrača, ali svi igraju kao momčad, a ne kao zasebne, izolirane primadone. A upravo najbolji – Messi, Neymar, Suarez ili Rakitić – oni su koji će prednjačiti u takvom ponašanju i kooperativnom odnosu prema poslu.

Usporedite to s Real Madridom, nogometnom momčadi punom primadona. Svi žele biti najbolji i samo najbolji. Kraljevi svijeta, narcističke zvijezde i egomanijaci, uvijek i oduvijek. Ostali igrači u toj momčadi moraju igrati ZA nekog od zvijezda, a ne ZAJEDNO s nekim od njih.

Za biznis vrijede ista pravila kao za nogomet. Ako ste vrlo dobri, vaša je prva zadaća da zaposlite bolje od vas. Klub Barcelona fascinantan je primjer toga

To je opasna i štetna poslovna kultura što su je utemeljili bivši trener Jose Mourinho i trenutni predsjednik kluba Florentino Pérez. Ovu sam životnu lekciju naučio u novinarstvu, i to u najboljim novinama i redakcijama, od najboljih urednika. Da biste bili najbolji, morate imati najbolje ljude.

Timski igrači

Bena Bradleeja, legendarnog bivšeg urednika Washington Posta, političari, lopovi i korumpirani dužnosnici često su nazivali velikim “kurvinim sinom”. Ali, novinari su ga obožavali, a sudeći po prodanoj nakladi, bome i čitatelji. Njegov jedini fokus bio je na tome da ima najbolju redakciju i da svaki dan proizvodi najbolje moguće novine.

To je moja ovotjedna misao: zapošljavajte, odgajate i educirajte talentirane ljude koji su timski igrači. Poput vašeg skromnog, ali genijalnog igrača Ivana Rakitića. Njegov pristup i predanost Barceloni inspiracija je za sve nas. Možete biti ponosni na njegov karakter, profesionalizam i decidiranost.


Objavljeno 14. kolovoza 2015. u tiskanom Telegramu

Juan Antonio Giner rođen je 1947. godine u Barceloni, a kao novinar, urednik, konzultant i predavač radio je diljem svijeta, od Barcelone i Madrida do New Yorka i San Francisca. Konzultirao je i uređivao neke od najvažnijih novina i magazina na svijetu, a dvadeset godina predaje novinarstvo na nekim od najprestižnijih svjetskih sveučilišta. Od 1999. godine uređuje godišnju stručnu publikaciju Innovations in newspapers, a od 2012. i publikaciju Innovations in magazines. Osnivač i predsjednik Innovation Media Consulting Group iz Londona, koja je surađivala s više od 100 najvećih medijskih kompanija kao što su New York Times, Le Monde iz Pariza, O Globo iz Rio de Janeira, talijanski Corriere dello Sport.