Nekad je nužno odabrati stranu

Komentar: Financijska tržišta do sada nisu povjerovala u uspjeh nove Vlade

Agencija Fitch, očito, sumnja da Vlada desnog centra može smanjiti javni dug

22.01.2016., Zagreb - Nastavak druge sjednice 8. saziva Hrvatskoga sabora na kojoj je mandatar Oreskovic predstavio 20 ministara i program svoje vlade te od zastupnika zatrazio da mu daju povjerenje. Tihomir Oreskovic. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U petak, kada je javnost bila zabavljena repovima ostavke ministra Crnoje i napadima pojedinih saborskih zastupnika na rad civilnih udruga premijeru Oreškoviću stigle su dvije loše vijesti. Najprije je agencija Fitch zadržavši nepromijenjeni rejting hrvatskih dužničkih papira s negativnim očekivanjima jasno iskazala sumnju da nova Vlada desnog centra može ispuniti proklamirane reformske ciljeve i smanjiti javni dug.

Uz sve to agencija je naglasila „kako se negativna očekivanja zasnivaju i na činjenici da premijer tehnokrat nema nikakvog političkog iskustva.“

Druga jako loša vijest stigla je na kraju dana koji je bio i zadnji radni dan siječnja. Naime, spread hrvatskih desetgodišnjih obveznica u odnosu na istovrsne njemačke dostigao je najviši nivo od 1. prosinca 2012.

Upitno povjerenje u novu Vladu

Iako je yield na hrvatske desetgodišnje obveznice u proteklih mjesec dana blago opao, spread se povećao zbog drastičnog pada yielda na njemačke obveznice. Istu sudbinu su dijelile i obveznice onih članica EU koje imaju najviši prinos na svoje dužničke papire. Tako je porastao spread grčkih, mađarskih, rumunjskih, poljskih i bugarskih dužničkih papira.

tablica

Financijska tržišta nisu do sada pokazala pretjerani entuzijazam i povjerenje u reformske kapacitete nove hrvatske Vlade. Upravo suprotno, za razliku od dijela dobrohotne i naivne domaće javnosti koji je povjerovao da se politički problemi mogu riješiti znalačkim računovodstvenim operacijama, inozemni financijski analitičari vrlo dobro znaju da to nije moguće.

Manjak autoriteta premijera Oreškovića

Politička moć premijera i njegovog ministra financija su daleko više na cijeni od njihove stručnosti i reformske predanosti. Slučaj ministra Crnoje pokazao je s jedne strane svu krhkost i političku smušenost vladajuće koalicije, a s druge strane pomanjkanje svakog autoriteta premijera Oreškovića.

Teško je očekivati promjenu takve percepcije prije donošenja proračuna, a pogotovo što je premijer i sam bio uvjeren da može sačuvati svoj navodni neideološki i nepolitički status. Sada je na dnevnom redu surova stvarnost u kojoj će upravo proračun biti vrhunski politički projekt i koji sigurno nije poput budžeta korporacije u kojem se mogu rezati troškovi sukladno postavljenim ciljevima.

Financijski analitičari to vrlo dobro razumiju i zbog toga još uvijek nema ni tračka optimizma u njihovim očekivanjima. Vrijeme je da i premijer prihvati činjenicu da sve Crnoje i Hasanbegovići njegove Vlade imaju bitno veći utjecaj na spread obveznica nego samozatajni i radišni ministar financija.