Komentar uredništva: Specijal o eko proizvodima tužna je i tragična priča koja ukazuje na kapilarnu korupciju

Dokazi upućuju na koruptivnu spregu proizvođača, inspektora i nadležnih

23. 03.2015., Ulica grada Vukovara 220, Zagreb - U sjedistu Hrvatskih voda odrzana je svecana akademija povodom obiljezavanja Svjetskog dana voda. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Uredništvo Telegrama priču o ekološkom uzgoju, preprodaji i nedostatku kontrole, zapravo, smatra dubinski tužnom i tragičnom. Na njoj nije nimalo lako raditi; riječ je o krajnje osjetljivoj i neugodnoj tematici kojoj smo pristupili krajnje ozbiljno, staloženo i profesionalno, provjeravajući sve izvore, svjedoke, zviždače i materijalne dokaze.

Ona je tragična zbog broja kupaca koji su u prodavaonicama tražili zdravije voće i povrće. Nije, dakle, riječ o tome da su kupci tražili kvalitetniju ili ukusniju robu, pa su plaćali više, nego su, zbog vlastita zdravlja ili zdravlja članova obitelji, vjerovali hrvatskim institucijama i proizvođačima da kupuju zdravo. Varanje tih ljudi najgore je moguće varanje.

Tragična priča pionira ekološke proizvodnje

Priča je tragična i zbog sudbine jedne obitelji koja je sasvim sigurno uložila mnogo rada, napora i truda da izgradi svoju ekološku proizvodnju; u tome su bili pioniri u Hrvatskoj, i to valja poštovati. Niti u jednom trenutku novinari ni urednici Telegrama nisu naletjeli na iskaze ili dokaze koji bi dovodili u pitanje proizvodnju Eko Severa; problem je njihova distributivna mreža u koju su, iz nekog razloga, bili prisiljeni plasirati lažnu robu.

Na određeno morbidan način, akteri ove afere žrtve su sustava i kapilarne korupcije. Bez kontrole, uz inspektore koji lažiraju nalaze i reklamiraju proizvođače koje bi trebali kontrolirati, laboratorije koji analiziraju pesticide za koje nisu ovlašteni i nadležnog ministra koji poziva medije da prestanu s istragama, možda i ne čudi što su proizvođači potražili prečice u poslovanju.

Međutim, ova je priča posebno tragična jer upućuje na krajnje ozbiljne i često nevjerojatne propuste, prekršaje i postupke mjerodavnih tijela, od lokalnih inspektora do vrha Ministarstva poljoprivrede. Istraga Telegrama izdvojila je, prema svemu sudeći, samo dio koruptivnog aparata i sprege proizvođača, inspektora, službenika i ministara. “Zar vi uistinu mislite da su Severi jedini?”, kazao nam je jedan od naših izvora.

Na određeno morbidan način, akteri ove afere žrtve su sustava i kapilarne korupcije koja seže do najviših struktura. Bez sustava kontrole, uz inspektore koji lažiraju službene nalaze i otvoreno reklamiraju proizvođače koje bi trebali kontrolirati, laboratorije koji analiziraju pesticide za koje nisu ovlašteni i nadležnog ministra koji javno poziva medije da prestanu s istragama na svoju ruku, možda i ne čudi što su pojedini proizvođači potražili rupe i prečice u poslovanju.

Nepoštena tržišna borba koja to zapravo i nije

Novinari Telegrama na početku ove istrage nisu očekivali ovakav rasplet. Nakon otkrića pesticida u jabukama, smatrali smo da je riječ o slučajnom, ekscesnom problemu u nabavnim lancima trgovina koji će se vrlo brzo riješiti. Sad je jasno da je riječ o sustavnom problemu koji izjeda hrvatsku ekološku proizvodnju i na nju baca jezivo svjetlo. “Sever je ovim najviše štete napravio svim ekološkim proizvođačima”, rekao nam je drugi izvor.

To nam potvrđuje i količina pozitivnih reakcija malih proizvođača i prodavaonica koji su, kažu, zbog nedostatka kontrole izloženi ovakvoj konkurenciji i nepoštenoj tržišnoj borbi koja to, zbog sprege najvećih s najmoćnijima, zapravo i nije. Izražavamo nadu da će uhvaćeni proizvođači i trgovci smoći snage za ispriku i pokušaj ponovne izgradnje povjerenja kupaca.


Komentar uredništva, iz tiskanog Telegrama, 24. listopada 2015.