Komisija izdala novu preporuku, traže uvođenje tamnocrvenih zona za zemlje u kojima se virus rapidno širi

Preporučuju i izbjegavanje svih putovanja koja nisu nužna

European Commission President Ursula von der Leyen prepares to address a media conference on Brexit negotiations at the EU headquarters in Brussels, on December 24, 2020. - Britain said on December 24, 2020, an agreement had been secured on the country's future relationship with the European Union, after last-gasp talks just days before a cliff-edge deadline. (Photo by Francisco Seco / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Europska komisije danas je predložila da se ažuriraju preporuke koje su donesene prošlog listopada, a kojima se koordinira sloboda kretanja u Europskoj uniji s obzirom na pandemiju koronavirusa.

Objašnjavaju kako je to dio njihovih napora kojima pokušavaju bolje koordinirati i iskomunicirati mjere vezane za putovanje na razini Europske unije. Podsjećaju pritom i na nove sojeve koronavirusa koji se šire državama članicama unije. Upravo zato je, prema njima, posebno upozoravati građane da se suzdrže od putovanja koja nisu nužna.

Ipak, dodaju kako zatvaranje granica i potpunu zabranu putovanja treba izbjeći kako se ne bi poremetila opskrba na jedinstvenom tržištu Unije. Dodaju kako su zato smislili precizne postupke kojima će se koordinirati ograničavanje kretanja u Europskoj uniji i podsjećaju kako je to potrebno.

Dvije osnovne mjere

Komisija javlja kako predlaže dodatnu koordinaciju u dva područja u kojemu države članice blisko surađuju:

  1. Ažuriranje dogovorenih boja na mapi za rizična područja
  2. Strože mjere za putnike koji dolaze iz rizičnijih područja

Povjerenik za pravosuđe Didier Reynders rekao je kako je dogovor u listopadu na razini EU, prema kojem je koordiniran pristup za ograničenje putovanja, bio velik korak naprijed kada se radi o naporima Komisije da zaustavi širenje koronavirusa. Poručio je kako su pritom uspjeli očuvati jedinstveno tržište.

“Zajednička karta i zajednički pristup proporcionalnim mjerama, koje ne diskriminiraju, i dalje su naša misao vodilja. Ono što trebamo sada, s obzirom na nove sojeve virusa, je pristup koji je još više koordiniran te zajednički pristup Europe kako bi se građane obeshrabrilo od putovanja koja nisu nužna”, rekao je i dodao kako zatvaranje granica neće pomoći, ali kako zajedničke mjere hoće.

Ažuriranje sustava boja

Objavili su kako će se uz postojeće boje na karti Europske unije, a na kojoj se prikazuje incidencija u periodu od 14 dana na 100.000 stanovnika, ažurirati sustav boja. Karta trenutno ima sivu, zelenu, narančastu i crvenu boju koje se određuju ovisno o incidenciji. Sivom bojom su označene zemlje bez podataka, a potom od manje na više slučajeva kreću boje od zelene do crvene.

No, sada Komisija predlaže da se uvede tamnocrvena boja kojom bi se označile zemlje u kojima se virus širi jako brzo. Ta boja bi se primjenjivala na područja gdje je 14-dnevna incidencija viša od 500 na 100.000 ljudi. ECDC će nastaviti objavljivati verziju karte prema podacima koje dobiva od država članica. Ovako je izgledala posljednja mapa ECDC-ja, bez tamnocrvene boje, objavljena 21. siječnja:

 

O svemu se oglasila i Ursula von der Leyen, s istim porukama kao i Reynards, ali je još dodala i kako se jedinstveno tržište mora očuvati kako bi ljudi imali pristup osnovnim proizvodima poput hrane i lijekova, što je sada posebno važno.

Strože mjere za putnike iz visoko rizičnih područja

Isto priopćenje Komisije podsjeća kako su 19. siječnja javili da će objaviti nove mjere kojima će se pokušati spriječiti treći val pandemije u Europskoj uniji. U sklopu toga, dodaju, predlažu da se sva putovanja koja nisu nužna odlučno obeshrabruju sve dok se epidemiološka situacija značajno ne popravi. Posebno se to odnosi na one koji bi putovali iz tamnocrvenih područja ili u njih.

Podsjećaju države članice da pritom trebaju biti dosljedne kada se radi o mjerama za putovanje, a potom pišu o tome što bi pojedina država trebala tražiti od putnika koji dolaze iz tamnocrvenog područja na karti. Po njima bi za ulazak u zemlju bio potreban test te odlazak u karantenu.

Javljaju potom i kako su se kapaciteti za testiranje povećali te kako bi države članice mogle iskoristiti tu činjenicu i za one koji dolaze iz crvenog, narančastog ili sivog područja. “Onima koji se vraćaju u svoju zemlju trebalo bi se dozvoliti da se testiraju po dolasku u zemlju”, stoji u dokumentu.

Podsjećaju na važnost transporta esencijalnih radnika

Kada se radi o rizicima povezanima uz velik broj novih slučajeva, Komisija preporučuje da države usvoje i održavaju karantenu kao i privremeno zatvaranje određenih poslova, posebno u tamnocrvenim područjima. Savjetuju im da povećaju testiranje i praćenje kontakata kao i sekvenciranje slučajeva kako bi se prikupile informacije o novim sojevima.

Za ljude koji žive pogranično savjetuju da ih se izuzme od restrikcija za putovanje, posebno ako granicu prelaze iz obiteljskih ili poslovnih razloga. Za njih ne preporučuju karantenu, a podsjećaju i da bi učestalost testiranja tih osoba trebala biti proporcionalna te kako testiranja ne bi trebalo bi biti ako je stanje s obje strane granice slično.

Podsjećaju, još jednom, da treba zadržati mogućnost putovanja za esencijalne radnike poput onih koji rade u zdravstvu, dok bi oni koji putuju zbog obiteljskih razloga i dolaze iz tamnocrvenih područja trebali na testiranje i u karantenu. Kada se radi o zaposlenicima u prijevozu, kažu kako ih ne treba stavljati u karantenu i kako bi u načelu trebali biti izuzeti od testiranja.