Komora sumnja da neke medicinske sestre rade s lažnim diplomama; provjeravaju oko 50 slučajeva

Većina sumnjivih svjedodžbi stečena je tijekom 90-ih u školama u BiH i Srbiji

Medicinska sestra
FOTO: PIXSELL/Ilustracija

Hrvatska komora medicinskih sestara provjerava vjerodostojnost 50-ak svjedodžbi medicinskih sestara zbog sumnje da su kupljene ili na neki drugi način stečene bez stvarnog obrazovanja. Informaciju su za 24 sata potvrdili iz Komore. Većina sumnjivih svjedodžbi stečena je tijekom 90-ih u školama u BiH i Srbiji, ali treba napomenuti da su novinari u BiH ove godine otkrili da prodaja diploma i svjedodžbi traje i danas.

Neslužbeno se doznaju priče o različitim apsurdnim i prilično sumnjivim slučajevima. Tako 24 sata spominju da je jedna od medicinskih sestara upisala prekvalifikaciju u školi u BiH godinu dana prije nego što je škola koja je navodno izdala svjedodžbu zapravo osnovana. U drugom slučaju su majka i sin istodobno i sumnjivo brzo dobili svjedodžbe u istoj školi.

Premda su iz Komore zasad potvrdili da su pokrenuli postupak provjere za 50-ak slučajeva, očekuje se da će ih na kraju provjeriti oko stotinu. Provjerom je dosad utvrđeno postojanje osnovane sumnje u vjerodostojnost svjedodžbi u dva slučaja koja su proslijeđena Ministarstvu znanosti i obrazovanja na provjeru zakonske utemeljenosti rješenja o nostrifikaciji svjedodžbi, javili su iz Komore.

Papiri postoje, ali što je iza njih?

Međutim, pokazalo se da provjera koju obavlja Ministarstvo nije naročito temeljita. Koliko se može zaključiti iz odgovora Ministarstva o jednom slučaju, oni su samo provjeravali je li rješenje o nostrifikaciji koje su izdali vjerodostojno. To zapravo znači da su utvrdili kako su svjedodžbe zaista izdane u određenim školskim ustanovama, ali nisu istraživali kako je netko do tih svjedodžbi došao.

Iz Komore su za 24 sata rekli da očekuju da Ministarstvo detaljnije obavi provjere.”Komora očekuje da ministarstvo uđe u meritum svih sumnjivih predmeta i utvrdi je li temelj za nostrifikaciju bio vjerodostojan, tj. upućuju li podaci na to da su pojedinci i završili navedene programe prekvalifikacije u BiH”, napisali su u odgovoru iz Komore.