Konačan pad; narkobos iz Šestina priznao kako je, uz paketiće droge s likom Tonyja Montane, stvorio narko carstvo

Kupovao je drogu u Južnoj Americi, dovozio ju je avionima u Europu, a ilegalne milijune skrivao je na računima s lažnim imenima. Dobio je 11,5 godina zatvora

Narkobos iz zagrebačkih Šestina Michael Dokovich priznao je danas na sudu krivnju za šverc više od 600 kilograma kokaina. Nakon što se nagodio s USKOK-om dobio je kaznu od 11 i pol godina zatvora. Država mu uzima 6,2 milijuna kuna.

Dokovich, koji je rođen kao Iljmija Frljučkić u Podgorici, predstavljao se i kao Michael Bugatti, Živko Jović, te Radovan Trzin. Uhićen je još sredinom 2019. u Švicarskoj, a već gotovo godinu i pol nalazi se u zatvoru u Remetincu. Kanali kojima je iz Južne Amerike za Europu krijumčario kokain otkriveni su u međunarodnoj policijskoj operaciji kodnog naziva “La famiglia”. Sve je organizirao iz svoje vile u Šestinama.

O Dokovichu je još početkom ovog stoljeća New York Times pisao kao čovjeku koji je povezan s balkanskom mafijom, dok je u to vrijeme živio na Floridi i bio oženjen za kćer policajca. Paketi s njegovom drogom bili su “brendirani”, odnosno na njima su bile naljepnice s likom Tonyja Montane, čuvenog mafijaša iz kultnog filma Briana De Palme “Lice s ožiljkom”, kojeg je glumio Al Pacino. Policijski stručnjaci kažu da se kokain “brendira” kao dokaz o njegovoj visokoj kvaliteti.

Je li priznanjem izbjegao strožu kaznu?

Dokovich sada odlučuje sve priznati. Izbjegao je tako možda i strožu zatvorsku kaznu kakvu je primjerice dobio Miroslav Mike Aničić kojeg se teretilo za šverc ukupno 180 kilograma kokaina. Aničić je dobio 13 godina zatvora.

Boss iz Šestina potvrdio je da je tijekom 2018. angažirao Peru Šarca zvanog Pjer da u Srednjoj i Južnoj Americi pronađe trgovce kokainom. Ostale članove grupe angažirao je pak za transport te droge, dok je troje ljudi bilo posebno zaduženo da mu čuva ilegalno zarađeni novac.

Šarac 28. lipnja 2018. odlazi u Južnu Ameriku, dok je Dokovich dogovarao avionske letove za Europu. Paravan su bili obični komercijalni letovi, te su čak, kako smo ranije i javljali, pronalazili putnike ne bi li zavarali policiju i carinike u zračnim lukama.

Policija je sve mjesecima tajno snimala

Sve te letove istražitelji su nadzirali. Utvrdili su da su početkom listopada i krajem prosinca 2018. u Dokovichevoj organizaciji stigle dvije pošiljke kokaina. Treća, ona koja je 3. ožujka 2019. trebala krenuti iz Paragvaja, osujećena je od strane policije na aerodromu u Asunciónu. Dokovich zbog toga vrlo brzo opet šalje Šarca da dogovori novu pošiljku.

I doista nakon dogovora u Pragu, avion 13. svibnja 2019. iz Nice odlazi za zračnu luku Montevideo u Urugvaju. Tamo je droga već čekala zapakirana u kofere. Avion se 16. svibnja vraća u Nicu gdje se dio putnika iskrcao. No, prtljaga s kokainom nastavlja za Basel. Tamo je iskrcano ukupno 25 kofera i prevezeno do garaže u središtu grada. Dokovich je cijelo vrijeme svojim vozilom pratio drogu.

Policija, koja njega i njegove suradnike zaskače u podzemnoj garaži pronašla je ukupno 600 kilograma i 773 grama kokaina vrijednih minimalno 18.000.000 eura.

Kako je skrivao tajno zarađeni novac?

Dokovich je snimljen i dok je u listopadu 2018. u Antwerpenu svojim suradnicima Siniši i Nevenki Čuturić predao novac što ga je zaradio na prodaji kokaina. Milijunski iznos sakrili su u poseban spremnik.

Na graničnom prijelazu Bregana, na kraju im je pronađeno i oduzeto ukupno 1.010.200 eura u apoenima od pet do 500 eura. Bio je to, priznao je Dokovich, već 20. put da je na ovaj način transferirao ilegalnu zaradu. Prema presudi Dokovicheva grupa je do uhićenja zaradila najmanje 23 milijuna eura.

Svi lažni identiteti narkobosa iz Šestina

Kako bi mogao mirno prelaziti granice Dokovich si je, što je također priznao danas, uz pomoć jednog rovinjskog policajca sredio lažni identitet. Napravio je osobnu iskaznicu i putovnice s imenom i prezimenom izvjesnog Radovana Trzina, nakon što mu je policajac provjerio da je riječ o osobi čiji bi se identitet mogao bez problema koristiti. Tim dokumentima Dokovich se predstavio i kada je u Funtani, i to baš na adresi korumpiranog policajca koji mu je pomagao, otvarao firmu.

Prije imena Radovana Trzina, Dokovich je koristio osobne dokumente državljana BiH Živka Jovića s kojima je pak otvorio račun u Erste banci u središtu Zagreba. S tog, te još nekoliko bankovnih računa koji su s njim povezani u Kentbanci i RBA banci, istražitelji su zaplijenili novac. Oduzet mu je i Mercedes B klase, kojeg mu je čuvao Čuturić, a s ruke mu je još tijekom uhićenja skinut ručni sat marke “Rolex” vrijedan 10 tisuća eura.

Kod jedne Dokovicheve suradnice iz Beograda pronađeno je i više satova marke “Carl von Zeuten”, “Patek Philippe”, “Roger Dubuis” i “Rolex”. Ti satovi, kao i novac koji je skrivala, postaju, prema današnjoj presudi, imovina Republike Srbije jer je utvrđeno da ih je kralj droge kupio ilegalno zarađenim novcem.