Konačno. Ambulante u Zagrebu od ovog tjedna više ne dobivaju isti broj doza, onima sa starijim pacijentima ide više

Šostar tvrdi da nakon Uskrsa kreće masovno cijepljenje u Zagrebu: 'Pripremamo Velesajam za 7. travnja'

23.02.2021., Zagreb - U Domu zdravlja Centar u Runjaninovoj ulici u tijeku je cijepljenje opce populacije protiv koronavirusa. Ovog tjedna cijepe se osobe starije od 65 godina i kronicni bolesnici, a Stozer civilne zastite najavljuje da ce do lipnja biti procijepljena polovica stanovnistva. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Nakon Uskrsa u Zagrebu će se organizirati veliki punkt za masovno cijepljenje, potvrdio je Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, piše u petak Večernji list. “Pripremamo se za veliki cijepni punkt na Zagrebačkom velesajmu, a želja je da to bude na Svjetski dan zdravlja 7. travnja. Zagreb će napraviti sve što može kako bi se provodilo cijepljenje prema planu”, kazao je Šostar.

A dinamika isporuke ključna je za ostvarivanje tog plana. Zagreb bi na velikom punktu mogao dnevno cijepiti oko 6000 građana, što bi uz šestodnevno cijepljenje bilo približno 36.000 cijepljenih na tjedan. Za mjesec dana to bi bilo od 150.000 do 200.000 cijepljenih. No, isporuke su neizvjesne. Već treći tjedan nije stigla ni bočica Moderne, koja se do sada uredno isporučivala. U Zagrebu je cijepljeno tek nešto više od 100 tisuća ljudi.

Od ovog tjedna u ambulantama različit broj doza

U prvoj fazi to su bili stariji korisnici domova i domski djelatnici te zaposleni u zdravstvu, a u drugoj fazi cijepe se stariji i kronično bolesni pacijenti po domovima zdravlja – od toga ih je oko 70 posto cijepljeno u minipunktovima domova zdravlja, gdje cijepe timovi izvan radnog vremena, a oko 30 posto u ambulantama. Oko 6000 zdravstvenih djelatnika cijepljeno je u NZJZ-u Dr. A. Štampar, gdje se svakodnevno cijepi dvjestotinjak građana.

Ambulante u Zagrebu od ovog tjedna više ne dobivaju svaka jednak broj doza. One s većim brojem pacijenata starijih od 65 godina i kroničnih bolesnika, neovisno o dobi, sada su dobile 32 doze (po 20 doza AstraZenece i 12 doza Pfizera), a one koje imaju manji broj pacijenata iz tih kategorija dobile su po dvanaest doza cjepiva.

Do sada je u četiri tjedna svaka ambulanta dobila po 112 doza, tjedno između 26 i 32 doze, ovisno o količini prispjelih AstraZenecinih doza. Neće se ni novim načinom raspodjele odmah ujednačiti nerazmjer cijepljenih prema dobi do kojeg je došlo zbog nejednake strukture pacijenata pa kod jednog doktora još nisu cijepljeni 75-godišnjaci, a kod drugog se počelo cijepiti 50-godišnjake, donosi Večernji list.