Gotovo ročište u Zambiji, pred kraj dovedena i djeca

Konačno je počelo novo ročište hrvatskim parovima u Ndoli

23.01.2023., Ndola, Zambija - Odgodjeno je sudsko rociste za cetiri hrvatska para koja su uhicena u prosincu na aerodromu u Zambiji dok su pokusavali napustiti zemlju s djecom posvojenom iz DR Kongo. Nova rocista zakazana su za 6. i 10. veljace. Aleksandra Persic i Ladislav Persic. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

U Ndoli je danas održano još jedno ročište na suđenju osmero Hrvata koji su u Zambiji još od prosinca, pod optužbama za trgovanje djecom. Ročišta su prvo trebala biti održana prošlog tjedna, da bi bila prebačena na srijedu i onda odgođena za danas.

Ranije smo izvještavali o svjedočenju Ivana Pernara, o čemu možete čitati u nastavku, a u međuvremenu su, oko 16 sati, pred sud dovedena i djeca koja su trebala biti posvojena.

Zbog toga su prisutni morali napustiti sudnicu, a kako javljaju 24 sata, razlog dovođenja djece jest kako bi ih policajac Kombe Sakeni mogao identificirati. Radi se o policajcu koji je uhitio hrvatske državljane u Zračnoj luci u Ndoli. Ročište je konačno završeno malo iza 16 sati.

Pernarovo svjedočenje

Ranije danas zambijska novinarka prisutna na ročištu prenijela je za 24 sata da je na sudu ranije svjedočio Ivan Pernar kojem je u jednom trenutku prijetio i zatvor zbog nepoštivanja suda. Prvo je izvještavala: “Ivan Pernar upravo svjedoči na sudu o tome da je jedan od uhićenih Hrvata rođen kao žena, a sada tvrdi da je muškarac”, rekla je novinarka za 24 sata.

Nedugo potom javila je i da se Pernar dere na sudu. “Pernar je napravio pravu dramu. Dere se i urla na sudu. Odvjetnici obrane rekli su da će ga optužiti za nepoštivanje suda”, kazala je. Sutkinja je, pak, na kraju odlučila da ne ide u zatvor. Zambijska novinarka javlja da mu je dosadašnje ponašanje oprošteno nakon što se ispričao sudu.

Pernar je susjed optuženog?

Suđenje se nastavilo nakon 19-minutne pauze. Zambijska novinarka za 24sata javlja kako je Pernar izazvao smijeh na sudu jer je pri prepoznavanju prišao jednom od optuženika i rekao: “Ovo je žena koja sada tvrdi da je muškarac.”

Na sudu je kazao da je u siječnju iz medija saznao da su Hrvati uhićeni u Zambiji te je zbog toga počeo sumnjati u zakonitost posvojenja. Rekao je da je jedan od optuženih rođen kao žena i da je informaciju o tome dobio nakon što je taj optuženi snimio dokumentarni film o svojoj tranziciji.

Prepoznaje ga, kaže, jer je ta osoba javna osoba. Rekao je i da je taj optuženi proglašen LGBT osobom godine te da je tada bio poznat kao žena. Usto je, kaže zambijska novinarka, naveo i da je taj optuženi njegov susjed u Zagrebu.

Branitelji optužili Pernara za govor mržnje

Obrana je Pernara pitala i o njegovu podcastu u kojem je svoj interes za slučaj opravdavao željom da se optužene osudi. Branitelji optuženih rekli su i da je Pernar na svojoj stranici širio govor mržnje, a zatim je došao do Ndole te su ga pitali je li snimao sudnicu, na što je on odgovorio da je.

Obrana je dalje rekla i da je Pernar u svom podcastu branio robovlasništvo, govoreći da su robovlasnici bičevali svoje robove jer su oni jeli šećernu trsku koja kvari zube. “Gospođo sutkinjo, svjedok je rekao da su gluposti što god je odvjetnik pitao. Sigurni smo da ni u Hrvatskoj nije tako. Zakletva koju smo položili kao odvjetnici ne dopušta nam da gledamo kako se nepoštovanje i prijezir izlijevaju na sud kao što je ovdje slučaj”, rekao je odvjetnik Tembo sutkinji, prenose 24sata.

Pernar je zatim rekao da mu stavljaju riječi u usta te je odvjetniku, kako se navodi, rekao da govori gluposti. Branitelji su nakon toga sudu rekli kako Pernarovo da ponašanje i riječ “gluposti” predstavljaju ismijavanje i uvredljiv jezik te su od suda zatražili da se Pernara optuži za nepoštivanje suda i privede, piše Jutarnji.

Odvjetnici traže zatvor za Pernara

Odvjetnici obrane podnijeli su zahtjev sudu da se Pernara odvede u zatvor jer je iskazao nepoštovanje sudu. Zambijska novinarka je za 24sata kazala i da je Pernar kazao kako su informacije koje su procurile kroz hrvatske medije izazvale kontroverzu, tvrdeći da je u DR Kongu poznato da transrodne osobe ne mogu posvajati djecu prema članku 653. kongoanskog obiteljskog zakona. Naveo je i da, prema njegovim saznanjima, stranci ne smiju posvojiti dijete iz DR Konga.

“Onda sam otputovao u Beograd gdje se nalazi veleposlanstvo i pitao za dokumente i je li točno da su ih oni potpisali, međutim Diu-Merci Ghata rekao mi je da godinama nisu pečatirali nikakve dokumente o posvajanju i to od 2017. Kad sam čuo, bio sam u šoku i odlučio sam objaviti snimku onoga što je on rekao na svojoj Facebook stranici i Telegramu, a objavili su ga i hrvatski mediji, to je bilo spektakularno jer je tada prvi put jedan kongoanski dužnosnik govorio o toj temi”, ispričao je Pernar pred sudom.

Odvjetnici su Pernara, javlja zambijska novinarka, pitali i je li njegov dolazak u Zambiju uzrokovan time što se ponovno želi kandidirati na izborima u Hrvatskoj pa želi da se opet piše o njemu u medijima. Na to je, navodno, potpuno poludio. Sutkinja je otišla na pauzu kako bi donijela odluku o zahtjevu obrane da se Pernara pošalje u zatvor zbog nepoštovanja suda.

Optužuje jednog državnog odvjetnika?

Novinarka iz Zambije je ispričala i da je Pernar optužio jednog državnog odvjetnika iz Hrvatske da radi zajedno s osmoricom Hrvata jer je vidio sliku na kojoj su on i jedan optuženik zajedno. Sudu je kazao da je potom otputovao u Zambiju i prijavio slučaj.

24sata javljaju i kako je tijekom unakrsnog ispitivanja Pernaru jedan od branitelja postavo pitanje koje je Pernar opisao kao besmislicu. Odvjetnik je tada zatražio od suda ga se odvede u zatvor jer ne poštuje sud. Navodno se prije toga i derao.

Svjedočio je i policajac koji je uhitio Hrvate u Zambiji. On je kazao da je u istrazi vidio poruke koje su na WhatsAppu razmjenjivali Damir Magić i Steve Mulija kojeg tužitelji sumnjiče da je bio ‘mozak operacije’ i koji je skupa s uhićemim Hrvatima optužen. Policajac je kazao da je Mulija radio s upraviteljem sirotišta, Emmanuelom Kabongom. On j enavodno uzimao 240 dolara po djetetu da bi ih doveo iz sirotišta, prenosi Jutarnji.

Obitelji optuženih u strahu

Podsjetimo, Ivan Pernar je u veljači objavio kako je vlastima u Zambiji slao prijave oko hrvatskih državljana i posvajanja iz DR Konga. Nedugo potom se zaputio u Zambiju i objavio kako će svjedočiti u procesu protiv hrvatskih parova, a potom i kako je u Zambiji obolio od malarije. U srijedu je novinarka iz Zambije za 24 sata rekla da je otpao s popisa svjedoka, no on danas ipak, čini se, svjedoči.

Jedan od članova obitelji uhićenih Hrvata je Indexu kazao: “Ja sam u strahu, a i oni. U Zambiji su sve jako postrožili. Ne smiju gledati mobitele. Bojim se da se ne ponovi priča s odlaskom i ponovnim vraćanjem u zatvor. Brinem se i za djecu bez obzira na to što je objavljeno da je s njima sve u redu. Ne znaju ni oni kako su djeca, čak ne smiju pitati za njih jer se to smatra utjecajem na sudski postupak. Najgore je zbog nepredvidivosti, nitko ne zna što će biti danas.”

Suđenje na visokom sudu u Ndoli počelo je prošli tjedan iznošenjem dokaznog postupka protiv četiri bračna para iz Hrvatske i tada su ispitane imigracijska službenica te recepcionerka hotela u kojem Hrvati odsjeli. Jedno ročište već je bilo odgođeno zbog nedostupnosti svjedoka optužbe. Visoki sud u Ndoli izdao je u utorak nalog da se svjedoci optužbe moraju privesti te kazao da Sud neće prihvatiti daljnje odgode, rekao je tada diplomatski izvor za Hinu.

Hrvati u Zambiji od prosinca

Četiri para iz Hrvatske otputovala su krajem prošle godine u Zambiju kako bi preuzela djecu iz DR Konga u dobi od jedne do tri godine kojima su hrvatski sudovi potvrdili odluke o posvojenju, a MUP izdao hrvatske dokumente za djecu, no uhićeni su 7. prosinca u zračnoj luci u Ndoli kad su s djecom namjeravala napustiti Zambiju zbog sumnje u autentičnost dokumenata i trgovinu djecom.

Hrvati su proveli u zambijskom zatvoru gotovo sedam tjedana, do 23. siječnja kada su pušteni da se brane sa slobode. Sudac je na ročištu 6. veljače odlučio prekinuti suđenje te naložio da Hrvati u narednih 48 sati napuste Zambiju, no već sljedeći dan parovi su ponovo vraćeni u pritvor zbog širenja optužnice za ista kaznena djela koja im se stavljaju na teret. Nedugo nakon toga ponovno su pušteni da se brane sa slobode, a suđenje im je premješteno na viši sud.