Konačno. Mijenja se zakon, otočka djeca s poteškoćama moći će trajektom besplatno putovati na terapije

Napokon, nakon deset godina, vladajući su ispunili obećanja i promijenili Zakon

FOTO: Telegram

Desetogodišnja borba roditelja djece s poteškoćama s otoka Brača, čini se, napokon je došla kraju. Nakon što su im cijelo desetljeće obećavali promjene Zakona koje bi omogućile njima i njihovim mališanima, ali i drugim ljudima na drugim otocima koji su se našli u istoj situaciji, besplatni trajektni prijevoz na kopno zbog terapije, Nacrt izmjena i dopuna postojećeg Zakona je konačno na dnevnom redu sjednice Vlade.

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom pomorskom prijevozu uključuje nove kategorije korisnika povlaštenog prijevoza putnika i vozila u javnom obalnom linijskom pomorskom prometu. Pravo na besplatan prijevoz imat će otočani koji se odlaze liječiti na kopno, ali i stanovnici iz kontinentalnog dijela Hrvatske koji spadaju u navedene kategorije, a koji po liječničku pomoć moraju na otok.

Točno određen broj odlazaka na kopno

Nakon izmjene Zakona bit će donesen posebni pravilnik u kojem će, pak, biti razjašnjeno koliko će puta tjedno otočani, odnosno, koliko će puta godišnje stanovnici s kopna imati pravo na besplatan prijevoz, a da im to bude dovoljno za iskazane potrebe. Djeca s poteškoćama u razvoju imala bi pravo na onoliki broj besplatnih putovanja koliko je dovoljno za njihov potrebe. Njihovi pratitelji, odnosno roditelji s kojima putuju, također će imati besplatan prijevoz.

Iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture poručuju da su svjesni kolike su potrebe otočana, ponajprije djece s posebnim potrebama, za odlazak na liječenje na kopno te da nema mjesta za strah da broj odobrenih besplatnih odlazaka neće biti dovoljan za liječenje. Podsjećamo, prema aktualnom zakonu, osobe s invaliditetom imaju pravo na 75 posto popusta na Jadrolinijine trajektne karte. No, tu povlasticu mogu iskoristiti samo četiri puta godišnje, a djeca s poteškoćama u razvoju na kopno moraju puno češće.

“Povratna trajektna karta za auto košta 160 kuna plus još moja karta”, rekla nam je predsjednica udruge Brački pupoljci Maja Bonačić-Proti prije pola godine kada smo prvi puta pisali o ovoj temi. Ta povratna karta za roditelje stoji više od 200 kuna, a cijena još raste ako na trajekt idu automobilom.

U Udruzi su zadovoljni, ali…

“Ponosni smo, ali i tužni jer je zaista žalosno da se su 21. stoljeću treba boriti za osnovna prava najpotrebitijih umjesto da to dolazi pod normalno”, rekao nam je član udruge Brački Pupoljci Mate Mladina, koji nam je još u travnju potvrdio da u deset godina borbe nisu dobili niti jedan valjani razlog zašto se Zakon ne mijenja, ali promjene je s ostalim članovima Udruge ipak dočekao.

Nakon izmjena i dopuna besplatni prijevoz ostvarivale bi osobe s invaliditetom kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje donjih ekstremiteta 80 posto ili više, ratni vojni invalidi sa 100 posto tjelesnog oštećenja, te osobe kojima je utvrđeno tjelesno oštećenje osjetila vida od 100 posto i gluhoslijepe osobe sa 100 posto tjelesnog oštećenja. U tu skupinu spadaju i osobe s invaliditetom kojima je utvrđen III. ili IV. stupanj funkcionalnog oštećenja.

Kako je naglasio ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, predložene izmjene upućene su u hitnu saborsku proceduru radi osiguranja prava na besplatan pomorski prijevoz osjetljivim kategorijama našega društva, i to osobama s invaliditetom i djeci s poteškoćama u razvoju, koje dosad nisu bile u potpunosti obuhvaćene niti jednom kategorijom putnika kojima se odobrava povlašteni prijevoz temeljem odredbi postojećeg zakona.

Podsjećamo, HDZ-ovi Ivan Čelić, Željka Josić, Ivan Kirin, Vlatko Kopić, Ljubica Lukačić te HNS-ova Bernarda Topolko u lipnju su glasali protiv promjene članka Zakona, kojom su mogli još i prije osigurati besplatan prijevoz za djecu s poteškoćama u razvoju.