Konačno. Od danas možete potpisati peticiju kojom se od države traži da objavljuje sve troškove, kao recimo Bjelovar

Peticiju su pokrenule Udruga poreznih obveznika Lipa i Udruga Glas poduzetnika

Pokrenuta je peticija kojom se traži potpuna transparentnost svih javnih tijela i organizacija koje se financiraju novcem poreznih obveznika. Peticiju su pokrenule Udruga Glas poduzetnika te Udruga poreznih obveznika Lipa, koje tvrde da je transparentnost javnog novca najbolji osigurač protiv zlouporabe tog novca, kao i najbolji način kojim bi građani mogli dobiti ponovno povjerenje u javnu vlast i javne servise.

Kako ističu, to povjerenje je poljuljano raznim zlouporabama kojima svjedočimo svaki dan, a transparentnost smatraju nultim korakom u borbi protiv korupcije, klijentelizma i neefikasnosti javne potrošnje. Udruga Glas poduzetnika ističe da je provela istraživanje među svojim članovima, a 99 posto njih smatra da je ovo dobar i nužan korak. Peticiju možete potpisati ovdje, a u nekoliko sati od objave peticije, broj potpisnika je došao do 1000.

Predlažu pet konkretnih mjera

Prvo traženje veće transparentnosti je u utorak ovoga tjedna zatražila Udruga Gong, koja predlaže da Vlada svaki mjesec objavljuje popis poslodavaca koji koriste mjere COVID-19, ukupne iznose potpora i broj radnika za koje se mjera koristi. Time smatraju da se može najbolje osigurati protiv zlouporabe sredstava. Sinoć je stigao i odgovor udruge ekonomski analitičar Vuka Vukovića. On se slaže s Gongovim prijedlogom, no predlaže trajnu potpunu transparentnost, koju udruga poduzetnika želi izboriti upravo ovom peticijom.

Vuković je jučer objavio sedam konkretnih mjera, no u današnjoj objavi uz peticiju istaknuto ih je pet. Konkretno, traže potpunu transparentnost središnjeg državnog proračuna za sva ministarstva, sve agencije, državne urede, HZZO, HZMO, odnosno za sva tijela javne vlasti koje se financiraju iz proračuna. Smatraju da bi javno dostupne trebale biti i bruto plaće zaposlenih sa svim naknadama dodacima i bonusima, te materijalnim troškovima, subvencijama i ostalim troškovima, no uz poštivanja Zakona o zaštiti osobnih podataka.

Traže transparentnost poput one u Bjelovaru i Omišlju

Nadalje, predlažu potpunu transparentnost proračuna jedinica lokalne i regionalne samouprave, što je već provedeno u nekim gradovima poput Bjelovara i Omišlja. Također traže potpunu transparentnost javnih kompanija, odnosno trgovačkih društava koje je osnovala država ili lokalna samouprava, poput HEP-a, HPB-a, HŽ-a, Zagrebačkog Holdinga i komunalnih poduzeća.

Uz njih, traže i transparentnost svih izvanproračunskih korisnika koji se financiraju iz parafiskalnih nameta, poput ranih komora, Hrvatske turističke zajednice, ZAMP-a, Hrvatskih voda i sličnih. Na kraju, traže i objavu računa svih udruga i nevladinog sektora koji se financiraju iz proračuna, za dio namjenskih sredstava dobivenih iz proračuna.