Nekad je nužno odabrati stranu

Konačno rekonstruirano: Ovako su Bandić, njegov vozač i Kralj Adventa podijelili 5 milijuna kuna

Istražitelji su rekonstruirali i kako je glavni ravnatelj HRT-a Bandiću nosio 50.000 eura

USKOK se danas priopćenjem oglasio o velikoj jučerašnjoj akciji u Zagrebu, koja se nastavila i danas. Iz USKOK-a kažu da su u suradnji s PNUSKOK-om i Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave provodili višemjesečne izvide u odnosu na više osoba. Ti su izvidi rezultirali, javljaju dalje, donošenjem dva rješenja o provođenju istrage.

Prvo rješenje o provođenju istrage doneseno je protiv dvojice hrvatskih državljana (1947., 1961.) i to zbog osnovane sumnje da su počinili kaznena djela davanja mita za trgovanje utjecajem i trgovanja utjecajem; ovaj dio istrage odnosi se na glavnog ravnatelja HRT-a Kazimira Bačića i posrnulog tajkuna Milana Lončarića.

Lončarić i Bačić su i obiteljski povezani

USKOK, ne navodeći njegov identitet, javlja kako se sumnja da je Lončarić u razdoblju od ožujka 2020. do 29. lipnja 2021., dogovorio s Bačićem, s kojim je obiteljski povezan, da će “korištenjem svog društvenog utjecaja kojeg uživa kao višegodišnji glavni ravnatelj HRT-a posredovati prema tadašnjem gradonačelniku Grada Zagreba kako bi ovaj na temelju svog službenog položaja i autoriteta osigurao ishođenje potrebnih suglasnosti, dozvola i rješenja neovisno o ispunjenju propisanih uvjeta”.

Dogovor između Lončarića i Bačića ustanovljen je nakon što je, navodi USKOK, Lončarić bezuspješno pokušao ishoditi odgovarajuće suglasnosti, dozvole i rješenja nadležnih službi Grada Zagreba za legalizaciju već izgrađenih objekata, kao i za izvođenje građevinskih radova na nekretninama u vlasništvu njegovih društava.

Bačić koristio svoj autoritet ravnatelja HRT-a

U nastavku priopćenja objašnjava se da su Lončarić i Bačić dogovorili da će Bačić “svojim utjecajem i autoritetom glavnog ravnatelja HRT-a, koja je važan komitent komercijalnih banaka u Hrvatskoj” posredovati prema odgovornim osobama banaka kako bi ishodio što povoljniji kredit za Lončarića. Dio dogovora bio je da će Lončarić, za protuuslugu, novčano nagraditi Bačića i pokojnog Milana Bandića, detaljno navodi USKOK relacije odnosa Lončarića, Bačića i pokojnog Bandića.

Dalje opisuju kako je Bačić u više navrata tražio od Bandića da svojim autoritetom posreduje kod službenih osoba Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode kako bi se izdale potrebne suglasnosti i rješenja za izvođenje građevinskih radova na nekretninama u vlasništvu Lončarića, neovisno o ispunjenju propisanih uvjeta. Za to je Lončarić putem Bačića predao Bandiću 50.000 eura, za što je Bandić osobno od pročelnika Gradskog zavoda zatražio da udovolji Lončarićevim zahtjevima i da mu se izdaju dokumenti kojima bi se ozakonila nelegalna nadogradnja.

Nagrada u obliku kupnje i opremanja stana

Bandić je od pročelnika zatražio i da se u dokumentima, na Lončarićev zahtjev, neistinito navede kako se toranj u tvorničkom kompleksu u Zagrebu treba ukloniti uslijed oštećenja zadobivenih u potresu, iako za to nije bilo osnove. Time bi se tvorničkom kompleksu ukinuo status kulturnog dobra i omogućilo rušenje te povećala mogućnost gradnje. USKOK dalje navodi kako se Bačić, da bi realizirao dogovor s Lončarićem, obraćao i odgovornim osobama u više poslovnih banaka u Hrvatskoj sa zahtjevima za odobrenje kredita pod što povoljnijim uvjetima za Lončarića.

Za sve to, Lončarić je Bačića nagradio kupnjom i opremanjem stana u Zagrebu u vrijednosti od najmanje 1.021.000,00 kuna. Zbog svega toga, USKOK će sucu istrage predložiti određivanje istražnog zatvora protiv Lončarića i Bačića.

Bandić naložio Čeklić da gura Mohenskog i Krajinu

Drugo rješenje o provođenju istrage doneseno je protiv troje hrvatskih državljana (1970., 1967., 1948.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela davanja mita i zlouporabe položaja i ovlasti, u kraku istrage oko kućica na zagrebačkom Adventu. Imena aktera se ne navode, ali iz konteksta se može zaključiti o kome se radi.

Istražitelji sumnjaju da je Bandić, u razdoblju od kolovoza 2016. do siječnja 2020. godine, sa svojim dugogodišnjim vozačem i osobom od “posebnog povjerenja” Zdravkom Krajinom, dogovorio da će pogodovati i njemu i njegovom poslovnom partneru Denisu Mohenskom tako da im omogući obavljanje poslovne ugostiteljske djelatnosti na atraktivnim lokacijama zagrebačkog Adventa, i to u zamjenu za dio dobiti koju će ostvariti Krajina i Mohenski.

Bandić im je, navodi dalje USKOK, osiguravao da na korištenje dobiju javne površine tijekom provođenja raznih manifestacija, neovisno o propisanoj proceduri. Bandić je zbog toga članici Povjerenstva za davanje u zakup javnih površina Jeleni Čeklić, trećeokrivljenoj, nalagao da poduzme radnje kako bi se dogovor realizirao. Zbog toga je Čeklić u sustavu evidencija unosila rezervacije termina na javnim površinama i to u skladu sa zahtjevima Krajine i Mohenskog, a sve kako bi se onemogućile prijave drugih zainteresiranih za korištenje javnih površina.

Bandić, Mohenski i Krajina dijelili najmanje 5 milijuna kn

Čeklić je poduzela i sve potrebno da članovi Povjerenstva donesu zaključke da se baš Krajini i Mohenskom dodijeli tražena javna površina na korištenje. Čeklić je, navode istražitelji, nakon što su Mohenski i Krajina podnijeli zahtjeve, drugim članovima Povjerenstva prenosila Bandićeve naloge i upute o tome koje zahtjeve treba prihvatiti. Nakon toga, Bandić je donosio zaključke kojima se tražena javna površina dodjeljuje Krajini i Mohenskom.

Time im je omogućio korištenje atraktivnih javnih površina i ostvarivanje znatne dobiti od koje su najmanje 5.026.821,82 kuna, sukladno dogovoru, međusobno podijelili Krajina, Mohenski i pokojni Bandić. USKOK će sucu istrage i u ovom kraku istrage predložiti istražni zatvor protiv Krajine, Mohenskog i Čeklić.