Konačno se sastaje tijelo koje nazdire rad rektora Borasa. Mogu zatražiti raspravu o njegovu opozivu

Sveučilišni savjet, kojim predsjeda Burilović, raspravljat će o seksualnom uznemiravanju na Sveučilištu i krizi na Filozofskom

18.05.2017., Mostar, BiH - U Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosaca odrzan je 16. po redu Vecernjakov pecat pod motom "Europsko proljece". Damir Boras.
Photo:
FOTO: PIXSELL

Danas u podne počinje dugoočekivana sjednica Sveučilišnog savjeta Sveučilišta u Zagrebu na kojoj bi se trebalo raspraviti o seksualnom uznemiravanju na Sveučilištu i dugotrajnoj krizi upravljanja Filozofskim fakultetom. Kako je sinoć u programu N1 televizije potvrdio predsjednik Savjeta Luka Burilović, uoči sjednice imaju kvorum. Savjet broji 12 članova.

“Dvije su točke dnevnog reda, prva su događanja na Filozofskom fakultetu i sve što se ovih dana vezano za to naveliko govori, u drugoj su točki događaji vezani za seksualno uznemiravanje pa tako i ovo koje se zadnje spominje, nećemo naravno govoriti o imenima, mada su hrvatski mediji prenijeli o kome se radi”, kazao je Burilović, aludirajući na slučaj profesora Drage Roksandića i izjavu nekadašnje studentice o seksualnom uznemiravanju s kojom je bio upoznat i sam rektor Damir Boras.

Savjet se nije sastao od 30.10.2019.

Burilović je najavio da će se na današnjoj sjednici raspraviti o navedene dvije točke i potom, kako je rekao, za tjedan-dva namjerava sazvati novu sjednicu Savjeta na kojoj bi raspravljali o ostalim, financijskim elementima, programu rada i ostalome. “Očekujem da ćemo u petak donijeti zaključke s kojima ćemo jasno dati do znanja kakva su naša stajališta vezana za jednu i drugu točku dnevnog reda i o tome obavijestiti i Senat i Ministarstvo obrazovanja”, rekao je Burilović.

Podsjetimo, Savjet se sastaje prvi put nakon 30. listopada 2019. kada je, prema Telegramovim informacijama, održana posljednja sjednica kojom je predsjedao Burilović. Prema Statutu Sveučilišta, predsjednik Savjeta minimalno četiri puta godišnje mora sazvati Savjet. Sjednicu Savjeta dopisom od prošloga petka inicirao je ministar znanosti Radovan Fuchs, zatraživši da Savjet reagira na aktualnu, višestruko problematičnu situaciju na Sveučilištu.

Mogu zatražiti raspravu o razrješenju Borasa na Senatu

Dan prije ministra, održavanje sjednice Savjeta zatražila je i akademkinja Milena Žic Fuchs, potpredsjednica Savjeta. Mediji danas pišu kako će se, osim dvije službene točke dnevnoga reda, na Savjetu raspravljati i o širem aktualnom stanju te mogućnosti da Savjet zatraži Senat Sveučilišta da na svoju iduću sjednicu, koja bi se trebala održati u utorak, uvrsti točku dnevnoga reda o glasanju o povjerenju rektoru Borasu.

Istovremeno, u krugovima članova Senata prikupljaju se potpisi kojima bi se omogućilo uvrštenje točke dnevnog reda o razrješenju rektora Borasa. Međutim, ako Savjet odluči zatražiti uvrštenje te točke u dnevni red Senata, prikupljanje 36 potpisa članova Senata neće biti nužno. Naime, prema Statutu Sveučilišta, Savjet može sazvati sjednicu Senata te staviti na dnevni red određena pitanja iz svoje nadležnosti.

Savjet Sveučilišta savjetodavno je i nadzorno tijelo Sveučilišta, nadzire zakonitost rada Sveučilišta, korištenje materijalnih i kadrovskih resursa, brine o razvoju Sveučilišta i njegovoj interakciji s društvom u kojem djeluje.