Konzervativci večeras odlučuju hoće li Boris Johnson ostati premijer

Ne zadrži li Johnson podršku stranke prestaje biti premijer i slijedi borba za novo vodstvo

Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks to update the nation on the Covid-19 booster vaccine programme in Downing Street in central London on December 12, 2021. - Britain on Sunday announced additional measures to stop the spread of the Omicron coronavirus variant, including the extension of booster jabs to people over 30. (Photo by Kirsty O'Connor / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Britanski premijer Boris Johnson večeras se suočava s glasanjem o nepovjerenju nakon što mjesecima raste nezadovoljstvo unutar zemlje, ali i vladajuće stranke, zbog zabava u vladinim institucijama tijekom nacionalnog lockdowna. Zastupnici Johnsonove Konzervativne stranke između 18 i 20 sati po londonskom vremenu odlučivat će hoće li podržati njegov ostanak na čelu stranke, a time i britanske vlade.

Glasanje o povjerenju Johnsonu je pokrenuto nakon što je više od 15 posto zastupnika to zatražilo od Odbora 1922 – grupacije stranačkih parlamentarnih zastupnika, rekao je čelnik tog tijela Graham Brady. Ustvrdio je kako će se glasovi prebrojati odmah nakon što se svi izjasne te da će naknadno objaviti rezultate.

Kako bi ostao premijer Johnson treba dobiti podršku više od polovice zastupnika – 180 glasova od ukupno 359, a očekuje se da će to uspjeti. Bude li, pak, izglasano nepovjerenju Johnsonu, slijedi izbor za novog čelnika stranke, a time i novog premijera zemlje, jer Johnsonovom smjenom ne bi automatski došlo do parlamentarnih izbora u Britaniji. Zadrži li Johnson povjerenje stranačkih kolega novo takvo glasanje nije moguće sljedećih godinu dana, međutim, pravila koja to određuju mogu se promijeniti.

‘Kada smo ujedinjeni nema moćnije političke snage’

Nakon najave da će se održati glasanje iz Vlade su poručili kako je Johnson spreman. “Večeras je prilika da okončamo višemjesečne spekulacije i dozvolimo vladi da podvuče crtu i krene dalje, ispunjavajući prioritete građana. Premijer pozdravlja priliku da zastupnicima iznese svoje argumente i podsjetit će ih da, kada su ujedinjeni i usredotočeni na pitanja koja su bitna biračima, nema moćnije političke snage”, stoji u priopćenju iz Johnsonovog ureda.

Johnsonovi ministri su redom počeli javno izražavati podršku za svog premijera. Steve Barclay, predstojnik ureda premijera, kazao je kako bi rušenje Johnsona u ovom trenutku bilo “neobranjivo”. “Probleme s kojima smo suočeni nije lako riješiti… Demokracije diljem svijeta suočene su sa sličnim izazovima, ali pod Johnsonovim vodstvom naš plan za zapošljavanje pokazuje kako se nosimo s tim izazovima. Prekinuti taj napredak sada bilo bi neoprostivo za mnoge koji su nam dali svoj glas na posljednjim izborima”, ustvrdio je.

Pobunjeni Torijevci smatraju da stranka pati

Johnson, koji je premijer od 2019. pod sve je većim pritiskom nakon izvješća o alkoholiziranim proslavama političkog vrha dok je ostatak Velike Britanije bio pod strogim epidemiološkim mjerama zbog pandemije covida-19. Niz konzervativaca izrazio je zabrinutost oko toga je li 57-godišnji Johnson izgubio autoritet da vodi državu dok joj prijeti recesija, rast cijena hrane i goriva te štrajkovi u Londonu.

Jesse Norman, dužnosnik ministarstva financija između 2019. i 2021., posljednji je Torijevac koji je javno zatražio glasanje o povjerenju, pridruživši se sve većem broju onih koji smatraju da stranka pati zbog Johnsona. Norman je rekao da više ne može stajati uz premijera.

“Nedavni događaji pojasnili su položaj u kojem je ova država pod vašim vodstvom, ne ostavivši ikakve sumnje. Bojim se da ne postoje nikakve okolnosti u kojima bih mogao služiti u vladi koju vodite vi“, napisao je Norman u pismu koje je objavio na Twitteru.