Nekad je nužno odabrati stranu

Kosovo želi formirati vojsku, a Srbiji se to ne sviđa. Izvukli smo 6 stvari o krizi u odnosima Beograda i Prištine

Kosovski parlament traži prekid dijaloga sa Srbijom zbog Haradinaja

Kosovo Albanians dressed in military costumes carry torches and salute during a bonfire ceremony, marking the 19th anniversary of the killing of Kosovo Liberation Army (KLA) founding member and commander Adem Jashari, on March 7, 2017 in Prekaz. 
Jashari was among 45 members of family killed by Serb security forces in the village of Prekaz ,west of Kosovo capital Pristina, sparking a full-blown rebel insurgency.  / AFP PHOTO / Armend NIMANI
FOTO: AFP/AFP

Politički odnosi između Srbije i Kosova ponovno su prilično napeti. Zastupnici u kosovskom parlamentu usvojili su rezoluciju kojom traže bezuvjetno oslobađanje bivšeg kosovskog premijera i jednog od lidera Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) Ramuša Haradinaja. O rezoluciji koja predviđa suspenziju dijaloga Beograda i Prištine glasalo je 78 poslanika, dok je jedan bio protiv. Najava formiranje kosovske vojske također je produbila krizu u odnosima, a oko svega su se oglasili i s nekih relevantnih međunarodnih adresa. Donosimo kratki pregled najnovijeg zaoštravanja odnosa Srbije i Kosova u 6 točaka.

1. Kosovo ozbiljno krenulo prema formiranju vojske

Kosovski predsjednik Hashim Thaci predao je u utorak predsjedniku Skupštine Kadriju Veseljiju prijedlog zakona o Sigurnosnim snagama Kosova koji predviđa njihovo pretvaranje u vojne postrojbe za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova. Formiranje vojske na Kosovu najavljuju već duže vrijeme, a ovog su tjedna te najave i konkretizirali. U srijedu je čelništvo Skupštine Kosova jednoglasno odlučilo da prijedlog zakona o transformaciji Sigurnosnih snaga Kosova dostavi na daljnju proceduru vladi. Veselji je kazao je kako očekuje da će vlada zastupnicima brzo vratiti zakon na daljne usvajanje te kako će nakkon toga o njemu odlučiti parlament.

2. Kako bi točno izgledala ta vojska?

Plan je transformirati Sigurnosne snage Kosova (KSF). Prema Thacijevom planu, koji je ovog tjedna dao intervju za “Glas Amerike”, regularne snage bi se povećale s 1000 na 5000, dok bi se broj rezervnih snaga povećao s 500 na 3000 trupa. Thaci kaže je dio plana Kosova da se pridruži NATO-u. “Kosovo ne može biti član NATO-a bez vojske”, kazao je. Thaci kaže kako bi vojska bila “faktor stabilnosti i dobrosusjedskih odnosa”.

3. Srbija je oštro protiv toga

Srpski premijer i kandidat za predsjednika Aleksandar Vučić kazao je kako je razgovarao s Thacijem i rekao mu kako bi formiranje vojske Kosova donijelo dodatnu nestabilnost za sve. “Naše je da razgovaramo i pokušamo sačuvati mir. Jesmo li se suglasili oko ključnog pitanja? Nismo. Prije svega oko stvaranja vojske Kosova. Tu očekujem pomoć EU, SAD i Rusije”, rekao je Vučić. Vučić je kazao kako je formiranje vojske Kosova kršenje Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1244, ali i kosovskog ustava “premda nas to ne zanima”, kako je rekao

4. Ni NATO-u se ne sviđa ta inicijativa

NATO je zbog namjere Kosova da formira vojsku “ozbiljno zabrinut”. Glavni tajnik NATO-a Jens Stolenberg u srijedu je razgovarao sa Vučićem i kazao mu kako se NATO protivi formiranju vojske Kosova, javio je RTS. Stoltenberg je u razgovoru s Thacijem i premijerom Isom Mustafom kazao kako će NATO “razmotriti razinu svojeg angažmana” bude li prijedlog prihvaćen. “Objasnio sam da jednostrani koraci poput ovoga nisu od pomoći, i pozvao sam kosovske vlasti da ostanu u bliskom kontaktu s Beogradom”, rekao je Stoltenberg nakon telefonskog razgovora s kosovskim čelnicima. “Ako se mandat KSF (Kosovskih sigurnosnih snaga) sada razvije na predloženi način, NATO će morati razmotriti razinu svojeg angažmana, pogotovo u uvjetima izgradnje kapaciteta”, kazao je. Prošlog su mjeseca iz NATO-a, koji na Kosovu ima oko 4,500 vojnika, rekli kao će se trupe Saveza zadržati u zemlji koliko god to bude potrebno.

5. Thaci ipak malo reterirao

U intervjuu za Glas Amerike, Thaci je kazao: “Imali smo podršku SAD-a i NATO-a, no sada je formiranje vojske postalo nemoguće jednostavno zato jer Srpska lista i Beograd to ne dopuštaju. Srbija je prijetila kako Lista neće glasati u korist kosovske vojske”. Srpska lista je parlamentarna stranka koja u kosovskoj Skupštini ima 11 zastupnika.

6. Kosovski parlament traži prekid dijalog zbog Haradinaja

Protiv lidera Alijanse za budućnost Kosova (ABK) Ramuša Haradinaja vodi se postupak u Francuskoj povodom zahtjeva Srbije za izručenje na temelju optužnice za ratne zločine izvršene na Kosovu 1998. i 1999. godine. Kosovski je parlament sada zatražio prekid dijaloga s Beogradom do oslobađanja Haradinaja. On je pritvoren u Francuskoj 4. siječnja po potjernici Interpola. Srbija od Francuske traži njegovo izručenje, o čemu će se odluka donijeti 6. travnja.