Kosovsko pitanje privodi se kraju, zatvara se zadnje poglavlje raspada Jugoslavije. Možemo li konačno krenuti dalje?

Da je stvar blizu rješenja vidi se po Vučiću, koji očito reterira, i po Kurtiju koji je izložen sve većim kritikama zapadnih diplomata

FOTO: Screenshot YouTube / Twitter

Dogovor oko tablica, po kojem Srbija neće više izdavati nove, pa će postojeće po logici stvari kada isteknu biti zamijenjene onim s Kosova, pokazuje smjer u kojem će se stvari razvijati. A on će vjerojatno biti takav da će Srbija naprosto do kraja prihvatiti činjenicu postojanja nezavisnog Kosova

Još malo i napunit će se pune 42 godine u kojima aktivno postoji kosovsko pitanje i tek kad čovjek ispiše ovu brojku shvati koliko je to puno vremena. Čitav jedan zreli život zapravo. Svi ostali problemi koji su doveli do raspada Jugoslavije po republičkim granicama pa i do brutalnih ratova, genocida, etničkih čišćenja i dubokih međunacionalnih i društvenih podjela između novonastalih država, kao i unutar novonastalih nezavisnih država zapravo su u nekom dubinskom smislu riješeni.

Često i nepravedno, naravno, uz tenzije koje će i dalje trajati, ali nitko više neće poništiti ni samostalnost Crne Gore, niti će dopustiti raspad Bosne i Hercegovine, druge neuralgične točke u regiji. Status Kosova je, međutim i dalje nedefiniran do kraja, bez obzira na to što njegova istinska nezavisnost jeste neupitna i što to svi u Srbiji svakako znaju.

Okidač za uspon Slobodana Miloševića

No, svejedno zvuči nevjerojatno da problem nemogućnosti bilo kakvog dogovora između srpske i albanske zajednice i politike na Kosovu postoji aktivno još od Titove smrti, da je to bio okidač za uspon Slobodana Miloševića i početak ratova, da je najveći dio ovih prostora otišao dalje u nešto novo, kakvo god to novo bilo, a da se javnost u Srbiji gotovo na dnevnoj razini strastveno bavi kosovskim pitanjem toliko godina. Tu je fenomen kuhane žabe odavno probijen.

I tko zna koliko bi to još moglo trajati, da sada očito Europska unija i SAD nisu odlučili, potaknuti napadom Rusije na Ukrajinu, konačno dugoročno riješiti to pitanje. Da bi u tome uspjeli, jednako kao i po pitanju unutrašnjih odnosa u Bosni i Hercegovini ili u Crnoj Gori, moraju konačno ponuditi jasnu europsku perspektivu i Srbiji i Kosovu, odnosno moraju donijeti jasnu političku odluku da je politički interes EU-a da sve zemlje regije u skorije vrijeme budu primljene u članstvo.

Aleksandar Vučić očito reterira

Ono što smo ovih dana i posljednjih tjedana, s napetostima oko tablica i povlačenjem Srba iz zajedničkih institucija te s pregovorima u Bruxellesu i pojavljivanjem u javnosti famoznog, ali nigdje integralno objavljenog Francusko-njemačkog plana vidjeli, daje naznaku da će stvari krenuti u tom smjeru, a isto vrijedi i za najave američke diplomacije da će problem Kosova uskoro biti riješen.

Na kraju krajeva, vidljivo je to i po generalnom ponašanju i izjavama Aleksandra Vučića, koji očito reterira, kao i po tome što je i premijer Kosova Kurti izložen sve većim kritikama zapadnih diplomata. Dogovor oko tablica, po kojem Srbija neće više izdavati nove, pa će postojeće po logici stvari kada isteknu biti zamijenjene onim s Kosova, pokazuje smjer u kojem će se stvari razvijati.

A on će vjerojatno biti takav da će Srbija naprosto do kraja prihvatiti činjenicu postojanja nezavisnog Kosova, makar to ne priznala formalno, a da će tamošnji Srbi dobiti dodatne garancije u vidu Zajednice srpskih opština bez izvršnih ovlasti, odnosno u skladu s Ustavom Kosova, što je ionako odavno dogovoreno u Bruxellesu.

Posljednje poglavlje priče o raspadu Jugoslavije

Da bi to pak prošlo bez većih prosvjeda i otpora, nužno je ponuditi konkretnu europsku perspektivu, a svi su izgledi da će se to dogoditi početkom prosinca na summitu o regiji. Dođe li doista kosovsko pitanje do kraja nakon toliko godina, to će biti posljednje poglavlje priče o raspadu Jugoslavije u historijskoj perspektivi i stvari će konačno krenuti dalje.

Ono što pak zvuči nevjerojatno jeste ponašanje demokratske i nominalno proeuropske opozicije Vučiću, koja po pitanju rješavanja kosovskog pitanja ne zvuči nimalo drukčije u odnosu na najtvrđu desnicu, što je samo još primjer kompletne pogubljenosti tamošnje opozicijske scene, također zakopane u prošlosti i rješenjima koja ne donose nikakav rezultat.